Avvalroq aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini moliyalashtirish tartibini yaxshilashga qaratilgan prezident farmoni qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan 2025-yilning 1-aprelidan “Ijtimoiy daftarlar” jamg‘armalari orqali ko‘rsatiladigan ijtimoiy yordamlar Kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan oilalarga beriladi.
Uy-joy sharoitlarini yaxshilash va tibbiy xizmatlar bo‘yicha ijtimoiy yordamlar oylik daromadi oila a’zolarining har biriga minimal iste’mol xarajatlari miqdorining 2 baravaridan ko‘p bo‘lmagan oilalarga taqdim etiladi.
Bunda madaniy-ma'rifiy, ta’lim, sport va turizm tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazishga ayollar va yoshlar daftarlari jamg‘armalari tushumlarining 25%i dan ko‘p bo‘lmagan qismini yo‘naltirishga ruxsat beriladi.
“Ijtimoiy daftarlar” jamg‘armalari orqali ko‘rsatiladigan ijtimoiy yordamlar tartibi belgilandi. Endi oilalarni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha individual rejada kambag‘al oilalarning yoshlari va xotin-qizlariga ijtimoiy yordamlarning belgilanishi ular murojaatisiz jamg‘armalar hisobidan yordamlar ko‘rsatilishiga asos bo‘ladi.
“Daftarlar” jamg‘armalari hisobidan ijtimoiy yordam so‘rab murojaat qilganlarning ijtimoiy holatini aniqlash “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimi orqali amalga oshiriladi. Oilaning moliyaviy holati idoralararo axborot almashinuvi orqali avtomatik ravishda baholash (skoring) natijalari asosida aniqlanadi.
1-apreldan Kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan oilalar uchun jamg‘armalar orqali qo‘llab-quvvatlashning yangi instrumentlari joriy etiladi.
3 nafargacha ehtiyojmand aholi (xotin-qizlar, yoshlar va boshqalar) bandligi hamda ijtimoiy faolligini ta’minlashga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirishga BHMning 60 baravari (22,5 mln so‘m) gacha grantlar ajratiladi. Mablag‘lar ayollar va yoshlar daftarlari va “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armalari hisobidan taqdim etiladi.
“Yoshlar daftari” jamg‘armasi hisobidan nogironligi bo‘lgan yoshlarga parasport to‘garaklariga qatnashishi uchun yo‘l haqi xarajatlari qoplab beriladi. Uning miqdori har oyda BHMning 1 baravari (375 ming so‘m) ni tashkil etadi.
Shuningdek, 6 oy davomida muntazam sport va san’at to‘garaklariga qatnashayotgan yoshlarga qiymati BHMning 10 baravari (3,75 mln so‘m) dan oshmaydigan maxsus sport forma, inventar, musiqa va cholg‘u asboblarini xarid qilish xarajatlari qoplab beriladi.
Yong‘in, suv toshqini, zilzila va boshqa texnogen hodisalar oqibatida zarar ko‘rgan oilalarga uy-joylarini tiklash va ta’mirlash xarajatlarini qoplash uchun “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi orqali BHMning 150 baravari (56,25 mln so‘m) gacha yordam ko‘rsatiladi.
Avvalroq O‘zbekistonda kambag‘allik darajasi 9% dan pasaygani haqida xabar berilgandi. 2024-yil yakuni bilan kambag‘allik darajasi 11% dan 8,9% ga yoki 719 ming nafar aholiga kamaydi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ о реорганизации финансирования социальной защиты. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
С 1 апреля виды помощи, распределяемые через фонды «социальных тетрадей», будут предоставляться лицам из реестра нуждающихся семей. Основанием послужит обозначение необходимой поддержки для молодежи и женщин в плане по выведению семьи из бедности.
Помощь с улучшением жилищных условий и получением медицинских услуг будет оказываться семьям, месячный доход которых составляет менее 2-кратного размера минимальных потребительских расходов.
Оценка (скоринг) положения лиц, обращающихся за социальной поддержкой в рамках системы «тетрадей», будет проводиться автоматически на базе Единой системы соцзащиты. Для оценки ситуации в семье будет использоваться межведомственный обмен данными.
Также по линии женской и молодежной «тетрадей» будут выделяться деньги для культурных, образовательных, спортивных и туристических мероприятий. На них разрешается направлять до 25% поступлений в соответствующие фонды.
На финансирование проектов, призванных обеспечить занятость минимум 3 граждан из нуждающихся категорий (женщины, молодежь
и т. д. ) будут выделяться гранты по линии «тетрадей» и фонда «Саховат ва кумак». Сумма составит до 60 БРВ (22,5 млн сумов).
Кроме того, пострадавшим от природных или техногенных катаклизмов семьям будет предоставляться до 150 БРВ (56,25 млн сумов) из фонда «Саховат ва кумак» на восстановление и ремонт жилья.
В Каракалпакстане и Хорезмской области нуждающиеся семьи получат субсидии на рытье артезианских колодцев, установку водных насосов и фильтров. Покрываться будет 90% затрат на сумму до 30 БРВ (11,25 млн сумов).
С 1 мая оплата медицинских расходов за счет «тетрадей» будет проводиться через Фонд государственного медицинского страхования. Выплату пособий освободившимся заключенным передадут центрам социальных услуг «Инсон».