O‘zbekistondagi banklar aktiv bank kartalari mavjudligi haqida mijozlarni ogohlantira boshladi. Bunga “Spot” muxbiri e’tibor qaratdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda fuqarolarga banklardan mavjud amaldagi kartalari to‘g‘risida SMS-xabarnomalar yuborilgani haqida xabarlar tarqaldi. “Spot” jurnalistlariga ham banklardan, xususan, “Ipoteka-bank”, “TBC Bank” va “Uzum bank"dan ham shu mazmundagi xabarlar keldi.
“Kapitalbank” matbuot xizmatining “Spot"ga ma’lum qilishicha, bank o‘z mijozlarini faol kartalar soni haqida xabardor qilishni rejalashtirmoqda.
Bunda banklarning SMS-xabarlari mazmuni jihatidan bir-biridan biroz farqlanadi. Masalan, “TBC Bank” xabarnomasida faqat kartalar soni haqida ma’lumot berilgan bo‘lsa, “Uzum Bank” va “Ipoteka-bank” 16 xonali bank kartasining birinchi va oxirgi to‘rtta raqamini keltirgan holda, mijozlarga xabar jo‘natgan.
Dekabr oyida Markaziy bankda o‘tkazilgan media-muloqotda “CERT-CBU” Kiberxavfsizlik markazi rahbari Olimjon Talipov fuqarolarni turli banklarda kartalari mavjudligi haqida xabardor qilish rejalari haqida so‘z yuritgandi. Bu aktiv bank kartalari haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, “Bankers.uz” nashri banklar 12 oy davomida “harakatsiz” bo‘lgan kartalarni bloklashi haqida mijozlarni ogohlantira boshlaganini ma’lum qilgandi. Bu Markaziy bank tomonidan ishlab chiqilgan yangi talablar bilan bog‘liq.
Markaziy bankning yangi talabi
2024-yilning noyabr oyi oxirida Markaziy bank bitta foydalanuvchiga rasmiylashtiriladigan bank kartalari sonini cheklashni rejalashtirayotgani haqida “Spot"ga ma’lum qilgandi.
Undan keyin regulyator bu yechim bank kartalari bilan bog‘liq shubhali (frod) operatsiyalarning oldini olish, firibgarlik sxemalarida aholiga tegishli hisobvaraqlar va bank kartalari ishtirokini kamaytirishga qaratilganini bildirdi.
Bu tartib 2025-yilning 1-yanvaridan boshlab 31-dekabrigacha kuchga kirdi. Unga ko‘ra bitta fuqaroga beriladigan kartalar virtual va kobeyjing kartalarini hisobga olgan holda 20 donagacha cheklanadi. Ulardan 5 tasini bitta bankda ochish mumkin. Chet el valyutasida ochilgan bank kartalari bundan mustasno.
2024-yilning dekabr holatiga ko‘ra, jismoniy shaxslarning qariyb 97%i da (22 mln nafar) 5 tagacha, 3%i da (770 ming) 5−20 gacha hamda 0,03%i da (7 ming) 20 tadan ortiq kartalar mavjud.
O‘rganishlarda 24 nafar shaxsga tegishli 715 ta kartadan moliyaviy piramida alomatlariga ega platformalarda pul o‘tkazmalari uchun foydalanilayotganligi aniqlangan: “Tradezone ai”, “Consulting Control Session” va “Scode Capital”.
Ta’kidlanishicha, kartalarni ochish bo‘yicha vaqtinchalik tartib banklar tomonidan chiqariladigan kartalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni Markaziy bank axborot tizimi bilan sinxronizatsiyalash orqali firibgarlik holatlarini bartaraf etishga qaratilgan.
Bundan tashqari, regulyator tomonidan fuqarolarga ochilgan kartalar soni to‘g‘risida mobil ilovalar orqali Push-xabarnoma yoki SMS-xabar orqali ma’lumot berish yuzasidan banklarga ko‘rsatma xati yuborilgan.
Avvalroq Markaziy bank firibgarlar o‘zlashtirgan 9,5 mlrd so‘m mablag‘lar bloklanganini ma’lum qilgandi.

Коммерческие банки в Узбекистане начали оповещать клиентов о наличии активных банковских карт. В этом лично убедился корреспондент Spot.
В соцсетях сообщили о рассылке гражданам SMS-уведомлений от банков о наличии действующих карт. Журналистам Spot также пришли аналогичные сообщения от банков — частности, «Ипотека-банка», TBC Bank и Uzum Bank. В пресс-службе «Капиталбанка» сообщили Spot о планах уведомить своих клиентов о количестве активных карт.
При этом SMS-сообщения банков различаются по содержанию. Если в уведомлении TBC Bank содержалась информация только о числе карт, то Uzum Bank также сообщил первые и последние четыре цифры 16-значного номера банковской карты.
На декабрьском медиа-диалоге в Центробанке руководитель Центра кибербезопасности CERT-CBU Олимжон Талипов рассказал о планах уведомить граждан о наличии у них карт в различных банках. Цель — повысить осведомленность об активных банковских картах.
Кроме того, Bankers.uz сообщил, что банки начали предупреждать клиентов о принудительной блокировке неактивных в течение 12 месяцев карт. Профильное издание связало нововведение с новыми требования ЦБ.
Новые требования Центробанка
С 1 января по 31 декабря 2025 года в Узбекистане вступил в силу временный порядок, согласно которому устанавливается лимит карт в 20 штук на одного человека, включая виртуальные и кобейджинговые. Из них 5 карт можно открыть в одном банке. Ограничения не распространяются на банковские карты, открытые в иностранной валюте.
В ЦБ отметили, что по состоянию на декабрь 2024 года около 97% физлиц (22 млн человек) имеют до 5 карт, 3% (770 тысяч) — от 5 до 20 карт, а 0,03% (7 тысяч) — более 20 карт. Также регулятор обнаружил в интернете платформы, замаскированные под «инвестиционные проекты», в рамках которых 67 физлиц использовали 1626 банковских карт.
В ходе расследования выяснилось, что 715 банковских карт, принадлежащих 24 людям, использовались для осуществления денежных переводов на платформах, имеющих признаки финансовых пирамид: Tradezone ai, Consulting Control Session и Scode Capital.
Целью временного порядка по открытию банковских карт называется пресечение случаев мошенничества, связанных с картами, путем синхронизации данных с информационной системой Центробанка.
Кроме того, ЦБ направил предписание банкам по уведомлению граждан о количестве открытых карт посредством Push-оповещения или SMS-сообщения через мобильные приложения.