Oliy Majlis Qonunchilik palatasi O‘zbekistonda intellektual mulk himoyasini kuchaytirishga qaratilgan qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi. Bu haqda parlament matbuot xizmati xabar berdi.
Tahlillarga ko‘ra, so‘nggi besh yilda tadbirkorlar tomonidan intellektual mulkdan foydalanish ko‘lami kengayib borayotgani va ayrim biznes vakillari tomonidan noqonuniy faoliyat olib borilayotgani oqibatida bu sohadagi huquqbuzarliklar soni keskin oshgan.
Xususan, 2023-yilda sudlar tomonidan intellektual mulk obyektlarini muhofaza qilish bilan bog‘liq 249 dan ortiq ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishlar ko‘rib chiqilgan.
Adliya vazirligi matbuot xizmati qonun loyihasi tafsilotlarini ochiqladi. Ular orasida:
- mualliflik va turdosh huquqlarni buzganlik uchun ma’muriy jarima miqdorini oshirish;
- seleksiya yutug‘iga bo‘lgan huquqni buzganlik uchun ma’muriy javobgarlikni joriy etish;
- patentga oid huquqbuzarliklar sodir etishda foydalanilgan ashyolarni musodara qilishni qo‘shimcha ma’muriy jazo chorasi sifatida joriy qilish;
- intellektual mulk egalarining mulkiy huquqlarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlikni joriy etish;
- tovar belgisi bo‘yicha tayyorlangan kontrafaktni huquqbuzar hisobidan olib qo‘yish va yo‘q qilish.
Bundan tashqari, adliya organlariga kontrafakt tovarlarni ko‘zdan kechirish va musodara qilish vakolatlari berilishi mumkin.
Shuningdek, mualliflarning shaxsiy nomulkiy huquqlarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik choralarini kuchaytirish va javobgarlikka tortilishi kerak bo‘lgan intellektual mulk obyektlari doirasini kengaytirish taklif etilmoqda.
Adliya vazirligining ta’kidlashicha, ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi intellektual mulk huquqlarini himoya qilishga, kontrafakt mahsulotlar aylanmasining oldini olishga, xorijiy sarmoyalar oqimini ko‘paytirishga hamda O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini tezlashtirishga xizmat qiladi.
Avvalroq senatorlar kafolatlangan omonatlarni 200 mln so‘mgacha cheklashga qaratilgan qonunni ma’qullagani haqida xabar berilgandi.

Законодательная палата Олий Мажлиса приняла в первом чтении законопроект, направленный на усиление защиты интеллектуальной собственности в Узбекистане, сообщила пресс-служба парламента.
За последние пять лет в связи с увеличением масштабов использования интеллектуальной собственности предпринимателями деятельности и незаконной деятельностью некоторыми представителями бизнеса резко возросло количество нарушений в этой сфере.
В частности, в 2023 году суды рассмотрели более 249 дел об административных правонарушениях, связанных с защитой объектов интеллектуальной собственности.
В пресс-службе Минюста раскрыли детали законопроекта. Среди них:
- увеличение административных штрафов за нарушение авторских и смежных прав;
- введение административной ответственности за нарушение права на селекционное достижение;
- конфискация предметов, использованных при нарушении патентных прав в качестве дополнительной меры административного взыскания;
- введение уголовной ответственности за нарушение имущественных прав владельцев интеллектуальной собственности;
- изъятие и уничтожение контрафакта, произведенного по товарному знаку, за счет правонарушителя.
Более того, органам юстиции могут передать полномочия по досмотру и аресту контрафактных товаров.
Также предлагается усилить меры уголовной ответственности за нарушение личных неимущественных прав авторов и расширить круг объектов интеллектуальной собственности, нарушение которых влечет ответственность.
В Минюсте отметили, что принятие законопроекта послужит защите прав интеллектуальной собственности, предотвращению оборота контрафакта, увеличению потока иностранных инвестиций и ускорению процесса вступления Узбекистана в ВТО.