Avvalroq “Spot” AQSh 5-martdan boshlab Kanada va Meksikadan keltirilayotgan mahsulotlarga 25%lik bojxona to‘lovlarini joriy etmoqda.
Shuningdek, Xitoydan import qilinadigan mahsulotlarga bojxona to‘lovlarini ikki baravarga — 20%gacha oshirmoqda. Donald Tramp ma’muriyatining bu qarori fond bozorining pasayishiga olib keldi, Kanada dollari va Meksika pesosining qiymatini tushirdi.
Kanada va Xitoy AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati tomonidan joriy etilgan yangi bojxona tariflari yuzasidan Jahon savdo tashkilotiga (JST) shikoyat bilan murojaat qildi. Bu haqda “Reuters” va “Le Monde” nashrlar xabar bermoqda.
Kanada Bosh vaziri Jastin Tryudo AQShning Kanada tovarlariga qo‘ygan bojlarini “asossiz” deb baholadi va Trampni mamlakat iqtisodiyotini izdаn chiqarishga urinishda aybladi. Uning ta’kidlashicha, Oq uy Kanadani zaiflashtirishni istayapti, shunda “uni o‘ziga qo‘shib olish osonroq bo‘ladi”.
Ottava Jahon savdo tashkilotiga rasmiy shikoyat kiritdi va AQSh bilan maslahatlashuvlar o‘tkazishni so‘radi. Kanadaning tashkilotdagi elchisi boshqa iloj qolmaganligini, chunki Tramp Kanada mahsulotlari uchun istisno holatlarni muhokama qilishdan bosh tortganini qayd etdi.
Shu bilan bir vaqtda, Xitoy JSTga qayta ko‘rib chiqilgan so‘rov yuborib, Xitoy importiga tariflarning keskin oshirilishiga e’tiroz bildirdi.
Pekin yangi cheklovlarni “adolatsiz va erkin savdo tamoyillariga zid” ekanligini ta’kidladi. Xitoy Savdo vazirligi AQShning fentanil muammosi uchun ichki siyosat bilan shug‘ullanish o‘rniga “aybni boshqalarga yuklab qo‘yayotganini” ta’kidladi.
Tramp ma’muriyati muzokaralarga tayyor ekanligini, ammo o‘z talablaridan voz kechmasligini bildirmoqda.
AQSh savdo vaziri Govard Latnik prezidentning Kanada va Meksika uchun “yechim topishi” mumkinligini taxmin qildi, biroq uning fikricha, Xitoy giyohvand moddalar savdosining o‘sishini oldini olish uchun “hech qanday harakat qilmagan”.
JST qoidalariga ko‘ra, tomonlar 60 kun ichida nizoni hal qilishga harakat qilishlari lozim. Agar kelishuvga erishilmasa, Pekin arbitraj muhokamasini o‘tkazish uchun so‘rov yuborishga haqli bo‘ladi.
Savdo cheklovlari yiliga 2,2 trlnlik umumiy savdo hajmiga ta’sir qiladi. Iqtisodchilarning ogohlantirishicha, savdo urushi avtomobillar, elektronika va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari narxining oshishiga, shuningdek, global iqtisodiyotning sekinlashishiga olib kelishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Buyuk Britaniya O‘zbekistonning JSTga qo‘lishini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirgani haqida yozgandi.
Mamlakat bilan bu jarayonda texnik yordamni kengaytirishga va mutaxassislarning xalqaro savdo sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirishga kelishildi.

Как ранее писал Spot, с 5 марта США вводят тарифы в 25% на товары из Канады и Мексики, а также удваивают пошлины на китайский импорт — до 20%. Решение администрации Дональда Трампа вызвало падение фондового рынка, ослабило канадский доллар и мексиканский песо.
Канада и Китай обратились во Всемирную торговую организацию (ВТО) с жалобами на новые тарифы, введенные администрацией президента США Дональда Трампа. Об этом сообщают Reuters и Le Monde.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо назвал американские тарифы на канадские товары «необоснованными» и обвинил Трампа в попытке обрушить экономику страны. По его словам, Белый дом хочет ослабить Канаду, чтобы затем «проще было ее аннексировать».
Оттава подала официальную жалобу в ВТО и запросила консультации с США. Посол Канады в организации подтвердила, что «у нас не было выбора», так как Трамп отказался обсуждать возможные исключения для канадских товаров.
Параллельно Китай подал пересмотренный запрос в ВТО, оспаривая резкое повышение тарифов на китайский импорт.
Пекин заявил, что новые ограничения «несправедливы и противоречат принципам свободной торговли». Китайский Минторг подчеркнул, что США «перекладывают вину» за проблему фентанила на других, вместо того чтобы заниматься внутренней политикой.
В администрации Трампа заявляют, что готовы к переговорам, но не откажутся от своих требований.
Министр торговли США Говард Латник предположил, что президент может «найти решение» для Канады и Мексики, однако Китай, по его мнению, «не сделал ничего», чтобы предотвратить рост наркотрафика.
Согласно правилам ВТО, стороны должны попытаться урегулировать спор в течение 60 дней. Если консенсус не будет достигнут, Пекин может подать запрос на проведение арбитражного разбирательства.
Торговые ограничения затронут совокупный объем торговли на $2,2 трлн в год. Экономисты предупреждают, что торговая война может привести к росту цен на автомобили, электронику и сельхозпродукцию, а также вызвать замедление глобальной экономики.