O‘zbekistonda seriyali obligatsiyalarni chiqarish mexanizmi joriy etildi. Bu haqda Istiqbolli loyihalar milliy agentligi matbuot xizmati xabar berdi.
11-mart kuni Adliya vazirligi tomonidan agentlik direktorining qimmatli qog‘ozlar emissiyasi va ularning chiqarilishini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish qoidalariga o‘zgartish kiritish bo‘yicha buyrug‘i davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Xususan, hujjatda obligatsiyalar dasturi doirasida seriyali obligatsiyalarni chiqarish mexanizmi belgilanmoqda. Bu orqali emitentlarga moliyaviy resurslarni jalb qilish jarayonini soddalashtirish va tezlashtirish mumkin bo‘ladi.
Seriyali obligatsiyalar (serial bonds) bitta ro‘yxatdan o‘tgan dastur doirasida bir nechta obligatsiyalarni chiqarish imkonini beradi. Ular har bir chiqarilishi alohida ro‘yxatga olinadigan muddatli obligatsiyalarga (term bonds) muqobildir.
Yangi mexanizmning asosiy afzalliklari qatorida ILMA moslashuvchanlikni qayd etdi. Bunda emitentlar bozor sharoitlari va kapital ehtiyojlariga qarab obligatsiyalarni bosqichma-bosqich chiqarishlari mumkin.
Turli muddat va foiz stavkalariga ega turli seriyali obligatsiyalar qarz olish xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi. Ularning turli parametrlari esa investorlarning keng doirasi uchun obligatsiyalarni jozibador qiladi.
Qayta moliyalashtirish imkoniyati orqali emitentlar ilgari joylashtirilgan majburiyatlarni to‘lash uchun obligatsiyalarning yangi seriyasini chiqarishlari mumkin. Yangi qoidalar bilan ipotekani qayta moliyalash tashkilotlari korporativ obligatsiyalarini o‘z kapitalidan ortiq miqdorda chiqarishlari mumkin hamda bu qimmatli qog‘ozlarni ta’minlash turlari ro‘yxatini kengaytiradi.
Agentlik seriyali obligatsiyalar mexanizmi kapital bozori rivojlangan mamlakatlarda, jumladan Malayziya, Pokiston, Rossiya va Qozog‘istonda muvaffaqiyatli qo‘llanilishini qayd etdi.
Bu vositaning O‘zbekistonda joriy etilishi milliy bozor raqobatbardoshligini oshiradi, emitentlarga samarali moliyalashtirish usullaridan foydalanish imkonini beradi va investorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Bundan tashqari, ILMA bu o‘zgartirishlarni mamlakat moliya sektorini modernizatsiya qilish va uning investitsion jozibadorligini oshirishda muhim qadam deb atadi. Innovatsiyalar kapital bozorini rivojlantirish va iqtisodiyotga yangi sarmoyalarni jalb etishga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Avvalroq fevralda O‘zbekiston Markaziy banki $100 mlnlik AQSh davlat obligatsiyalarini xarid qilgani haqida xabar berilgandi. Qimmatli qog‘ozlar hajmi ikki baravar ko‘payib, $200 mlndan oshdi, ularning oltin-valyuta zaxiralaridagi ulushi esa 0,45% gacha o‘sdi.

Национальное агентство перспективных проектов анонсировало введение в Узбекистане серийных облигаций. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Министерство юстиции зарегистрировало соответствующий приказ директора НАПП 11 марта. В правила эмиссии ценных бумаг и госрегистрации выпусков вносится ряд поправок, включая механизм выпуска серийных облигаций в рамках облигационной программы.
Серийные облигации (serial bonds) позволяют выпускать несколько эмиссий облигаций в рамках одной зарегистрированной программы. Они выступают альтернативой срочным облигациям (term bonds), каждый выпуск которых регистрируется отдельно.
К основным преимуществам серийных облигаций НАПП относит гибкость. Эмитенты могут выпускать облигации поэтапно в зависимости от потребности в финансировании, а также устанавливать для них разные сроки обращения и ставки доходности для снижения расходов.
Новый механизм упрощает эмиссию новых серий бондов для погашения предыдущих выпусков. В агентстве отметили, что он используется в таких странах, как Россия, Казахстан, Пакистан и Малайзия.
Внедрение серийных облигаций «повысит конкурентоспособность национального рынка, обеспечит эмитентам доступ к более эффективным способам финансирования и создаст новые возможности для инвесторов», заключили в НАПП.
Также организациям по рефинансированию ипотеки разрешается выпускать корпоративные облигации в объеме, превышающем их собственный капитал. Кроме того, поправки расширяют перечень видов обеспечения ценных бумаг.
Ранее Spot писал, что НАПП разрешит иностранным компаниям — участникам регуляторной «песочницы» заниматься андеррайтингом в Узбекистане.