13-martdan boshlab Toshkent aholisi metro va avtobuslarda yo‘l haqini nafaqat ATTO transport kartasi, balki Uzum plastik kartasi yoki Uzum Bank ilovasidagi QR-kod orqali to‘lashlari mumkin. Naqdsiz to‘lovlarning yangi formati O‘zbekiston jamoat transportini raqamlashtirish bo‘yicha ATTO va Uzum Bank o‘rtasidagi hamkorlikni navbatdagi bosqichga olib chiqdi. Aprel oyining oxirigacha Uzum karta orqali to‘lov qilinganda, jamoat transportidagi safarlar narxi — 1050 so‘m keshbekni hisobga olgan holda — 650 so‘mga tushadi.
Metro va avtobuslarda yo‘l haqini to‘lash uchun endi validatorga Uzum plastik kartasini tekkizish yoki Uzum Bank ilovasidagi yagona QR-kodni skanerlash kifoya. Yo‘lovchilar chipta sotib olish uchun vaqt sarflashmaydi hamda kundalik xarajatlarni nazorat qilish qulaylashadi. Yo‘l haqi to‘langanidan so‘ng, keshbek Uzum kartaga tushadi va uni shu zahoti yangi xaridlarga sarflash mumkin bo‘ladi.
ATTO va Uzum Bank 2024-yil noyabr oyida Toshkent metrosida yo‘l haqi to‘lovi uchun keshbekni ishga tushirdi. Dastlabki 3,5 oy ichida poytaxt aholisi metrodagi safarlardan 1,5 mlrd so‘mdan ortiq pul tejagan. Muvaffaqiyatli sinov loyihasidan so‘ng kompaniyalar hamkorlikni kengaytirishdi, buning natijasida bank mijozlari nafaqat jamoat transporti uchun tez va qulay to‘lov qilishlari, balki yo‘l haqidan pul tejashlari ham mumkin. Kelajakda loyiha O‘zbekistonning boshqa shaharlarida ham kengaytirilishi mumkin.

Жители Ташкента могут оплачивать проезд в метро и автобусах как транспортной картой АТТО, так и пластиковой картой Uzum или QR-кодом в приложении Uzum Bank. Новый формат безналичных платежей стал следующим шагом в партнерстве АТТО и Uzum Bank по цифровизации общественного транспорта Узбекистана. До конца апреля при оплате картой Uzum поездка в общественном транспорте обойдется в 650 сумов — с учетом кешбэка 1050 сумов.
Для оплаты проезда в метро и автобусах теперь достаточно приложить к валидатору пластиковую карту Uzum или отсканировать единый QR-код в приложении Uzum Bank. Пассажирам не придется тратить время на покупку билета, и следить за ежедневными расходами станет удобнее. После оплаты проезда кешбэк начисляется на карту Uzum — и его можно сразу тратить на новые покупки.
АТТО и Uzum Bank запустили кешбэк при оплате метро Ташкента в ноябре 2024 года. За первые 3,5 месяца жители столицы сэкономили на поездках более 1,5 млрд сумов. После успешного пилота компании расширили партнерство, благодаря чему клиенты банка могут не только быстро и удобно оплачивать проезд в общественном транспорте, но и экономить на поездках. В будущем проект может быть расширен и на другие города Узбекистана.