Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev 19-mart kuni kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi farmonni imzolagani haqida xabar bergandi. Hujjatda istiqbolli tarmoqlardagi startaplarni qo‘llab-quvvatlash choralari belgilangan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Innovatsion rivojlanish agentligi, UzVC venchur fondi, Biznesni rivojlantirish banki va Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasiga venchur fondlari bilan birgalikda 2026-yil yakuniga qadar kamida 200 ta startap loyihasini amalga oshirishni ta’minlash topshirildi.
Bunda quyidagi yo‘nalishlardagi tashabbuslarga ustuvorlik beriladi:
- iqtisodiyotda sun’iy intellekt, blokcheyn, “katta ma’lumotlar” (big data), raqamli texnologiyalardan amaliy foydalanish;
- “yashil” texnologiyalar, energiya tejamkorligi, qayta tiklanadigan resurslar;
- innovatsiyalar va “aqlli” yechimlarga asoslangan tibbiy xizmatlar;
- muqobil energetika yordamida uy-joylar, ijtimoiy obyektlar va davlat muassasalarini isitish va sovutish;
- suvni tejash, suv xo‘jaligida “aqlli” texnologiyalar, maishiy ehtiyojlar uchun ishlatilgan suvni qayta ishlash;
- yer hosildorligini oshirish, tuproq sho‘rlanishini kamaytirish (desalinatsiya), meliorativ holatni yaxshilash va irrigatsiyadagi muammolarni hal etish;
- suv ta’minoti qiyin bo‘lgan hududlar uchun qurg‘oqchil iqlimga moslashgan o‘simliklarni yetishtirish.
Prezident davlat xaridlari tizimida startaplar tomonidan yaratilgan yangi turdagi mahsulot va xizmatlarni sotishni yo‘lga qo‘yish vazifasini qo‘ydi. Buning uchun ularni tezkorlik bilan texnik reglamentlar va standartlarga kiritish talab etiladi.
Iyun oyi oxirigacha UzVC qoshida startap loyihalarni muvofiqlashtirish markazi tashkil etiladi. Shuningdek, Milliy venchur jamg‘armasiga startaplar ekotizimini rivojlantirish va ularni qo‘llab-quvvatlash uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar kiritishga ruxsat beriladi.
Markaziy bankka banklar bilan birgalikda 2026-yil oxirigacha yil boshida tashkil etilgan United Ventures va SQB Ventures jamg‘armalari orqali startaplarga $50 mln ajratilishini ta’minlash topshirildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi va davlat banklari aprel oyiga qadar ushbu maqsadlar uchun xorijdan yana $50 mln jalb qilishi kerak bo‘ladi.
Avvalroq Spot 2024-yilda O‘zbekistonda venchur bitimlari hajmi qariyb uch barobar oshgani haqida yozgandi.

Как ранее сообщал Spot, 19 марта Шавкат Мирзиёев подписал указ об увеличении роли малого и среднего бизнеса в экономике. В документе среди прочего обозначаются меры поддержки стартапов из перспективных отраслей.
Минэкономфину, Агентству инновационного развития, венчурному фонду UzVC, Банку развития бизнеса и Компании по развитию предпринимательства поручено совместно с венчурными фондами обеспечить реализацию минимум 200 стартап-проектов до конца 2026 года.
Приоритет будет отдаваться инициативам в следующих направлениях:
- прикладное использование ИИ, блокчейна, «больших данных» (big data), цифровых технологий в экономике;
- «зеленые» технологии, энергосбережение, возобновляемые ресурсы;
- медицинские услуги на базе инноваций и «умных» решений;
- отопление и охлаждение жилья, социальных объектов и госучреждений при помощи альтернативной энергетики;
- водосбережение, «умные» технологии в водном хозяйстве, переработка использованной для бытовых нужд воды;
- повышение урожайности земли, снижение засоления (десалинация) почвы, улучшение мелиоративного состояния и решение вызовов в ирригации;
- выращивание растений, приспособленных к засушливому климату, для районов с трудностями в водоснабжении.
Глава государства поставил задачу организовать реализацию новых видов продукции и услуг, созданных стартапами, в системе госзакупок. Для этого требуется оперативно включать их в технические регламенты и стандарты.
При UzVC до конца июня будет создан центр координации стартап-проектов. Также национальному венчурному фонду разрешат вносить прямые инвестиции для развития экосистемы стартапов и их поддержки.
ЦБ поручено совместно с банками обеспечить к концу 2026 года выделение стартапам $50 млн через фонды United Ventures и SQB Ventures, созданные в начале года. Минэкономфин и госбанки должны будут до апреля привлечь из-за рубежа еще $50 млн на эти цели.
Ранее Spot писал, что объем венчурных сделок в Узбекистане в 2024 году увеличился почти втрое — до $17,5 млн.