Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning uch oyi yakunlariga ko‘ra, o‘zbek so‘mi AQSH dollariga nisbatan biroz mustahkamlandi. Bunga fevral oyida milliy valyutaning keskin qimmatlashishi yordam berdi.
Mart oyida milliy valyuta dollarga nisbatan atigi 35,82 so‘mga yoki 0,28%ga — 12 913,19 so‘mga arzonlashdi. Oyning birinchi yarmida dollar kursi asta-sekin ko‘tarilib, 20-fevraldan beri birinchi marta 12 950 so‘mdan oshdi. Biroq, oyning ikkinchi yarmida so‘m qisman o‘zini oqladi va 27-mart kuni o‘tgan yilgi darajadan (12 920 so‘m) pastga tushdi.
Natijada deyarli barcha tijorat banklarida (Infinbank'dan tashqari) dollar kursi 13 ming so‘mlik psixologik ko‘rsatkichdan pastga tushdi. Eng qimmat AQSh valyutasini “Trastbank,” “Biznesni rivojlantirish banki” va “Anorbank” 12 900 so‘mdan yuqori narxda sotib olmoqda, “Aloqabank” va “Tenge Bank” esa eng qulay sotuv kursini taklif qilmoqda — 12 930 so‘m.
2024 yilda o‘zbek so‘mi nisbiy hisobda atigi 4,71%ga (yoki mutlaq hisobda 581,78 so‘mga) qadrsizlangan.
O‘zbek so‘mining kuchayishi sabablari orasida Rossiya va AQSH o‘rtasidagi muloqotning qayta tiklanishi, jumladan Ukrainadagi qurolli mojaroni hal etish masalasida ham, Rossiya rublining keskin mustahkamlanishiga olib kelgan bo‘lishi mumkin. Prezidentlar o‘rtasidagi aloqalar fonida investorlarning Rossiya Federatsiyasidan sanksiyalar bekor qilinishi mumkinligi haqidagi kutilmalari yaxshilandi, bu esa rubl bo‘yicha xatarlarni kamaytirdi.
Misol uchun, Rossiya Markaziy banki 25-mart kuni dollarning rasmiy kursini 84 rubldan pastga tushirdi, O‘zbekiston Markaziy banki esa rubl kursini ikki yillik eng yuqori darajaga — 158 so‘mdan yuqoriga ko‘tardi.
Rossiya valyutasining mustahkamlanishi mamlakatga qo‘shimcha valyuta oqimi tufayli o‘zbek so‘miga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli bor. Rossiya O‘zbekistonning ikkinchi yirik tashqi savdo hamkori, shuningdek, asosiy eksport bozori hisoblanadi. O‘tgan yili mehnat muhojirlari pul o‘tkazmalarining qariyb 80%i ($11,5 mlrd) Rossiyadan kelgan.
Shunday qilib, kuchli rubl O‘zbekiston mahsulotlarining Rossiyada arzonlashishiga, shuningdek, mehnat muhojirlarining dollar ekvivalentidagi xalqaro pul o‘tkazmalarining ko‘payishiga ko‘maklashadi.
Yaqin kelajakda dollar kursiga umumiy qiymati $1,5 mlrdga yaqin bo‘lgan suveren yevrobondlarning chiqarilishi va oltin narxining rekord darajada ko‘tarilishi fonidagi valyuta intervensiyalari ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Oltinning narxi bir unsiya uchun $3 mingdan oshib ketdi. Misol uchun, yanvar-fevral oylarida O‘zbekiston $1,73 mlrdlik oltin eksport qildi, oltin-valyuta zaxiralari esa rekord darajaga — qariyb $45 mlrdga yetdi.

По итогам трех месяцев 2025 года узбекский сум немного укрепился к американскому доллару, следует из данных ЦБ, которые изучил Spot. Этому поспособствовало резкое февральское подорожание нацвалюты.
В марте нацвалюта подешевела к доллару всего на 35,82 сумов или на 0,28% — до 12 913,19 сумов. На протяжении первой половины месяца доллар постепенно дорожал и впервые с 20 февраля превысил отметку 12 950 сумов. Однако во второй половине месяца сум частично отыграл падение, опустившись 27 марта ниже прошлогоднего уровня (12 920 сумов).
В результате курс доллара практически во всех коммерческих банках (кроме InfinBank) опустился ниже психологической отметки в 13 тыс. сумов. Дороже всего американскую валюту покупают «Трастбанк», «Банк развития бизнеса» и Anorbank — выше 12 900 сумов, а самый выгодный курс продажи предлагают «Алокабанк» и Tenge Bank — 12 930 сумов.
В 2024 году узбекский сум обесценился всего на 4,71% в относительном исчислении (или на 581,78 сумов в абсолютном выражении).
Среди причин сильного узбекского сума могло послужить резкое укрепление российского рубля после возобновления диалога между Россией и США — в том числе по вопросу урегулирования вооруженного конфликта в Украине. На фоне контактов на высшем уровне, включая между президентами, у инвесторов улучшились ожидания возможного снятия санкций с РФ, что снизило риски по рублю. Например, Банк России снизил официальный курс доллара на 25 марта ниже 84 рублей, а ЦБ Узбекистана повысил курс рубля до двухлетнего максимума — выше 158 сумов.
Таким образом сильный рубль способствует удешевлению стоимости узбекистанской продукции в Россию, а также увеличению международных отправлений трудовых мигрантов в долларовом эквиваленте.
В ближайшее время на курсе доллара положительно могут сказаться выпуск суверенных евробондов на общую сумму почти $1,5 млрд и валютные интервенции на фоне рекордного подорожания золота, котировки которого превысили отметку $3 тыс. за унцию. Например, в январе-феврале Узбекистан экспортировал золото на $1,73 млрд, а золотовалютные резервы установили рекорд — почти $45 млрд.