Joriy yilning dastlabki ikki oyi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston gazning sof eksportchisiga aylandi. Bu haqda Spot o‘rgangan Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotida keltirilgan.
Yanvar-fevral oylarida Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi deyarli uch baravarga — $35,8 mlngacha kamaydi. Yanvar oyida tabiiy gaz yetkazib berish $27,8 mlnni tashkil etib, 2024-yilning shu davriga nisbatan 5,4 barobarga o‘sdi, biroq fevral oyida $8 mlngacha kamaydi.
Yil boshidan beri Xitoyga gaz eksporti yarmidan ko‘proqqa oshib, $42 mlnga yetdi. Xususan, yanvar oyida Xitoyga $21,8 mln (2024-yil yanvariga nisbatan o‘sish 9%), fevral oyida esa $20,2 mln (uch barobar o‘sish) gaz yetkazib berildi.
Biroq, Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bojxona bosh boshqarmasi ma’lumotlaridan sezilarli darajada farq qiladi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston yanvar-fevral oylarida $49,4 mlnlik gaz eksport qilgan, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 13,85% ga kam.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi yanvar oyidagi $26,1 mlndan (oldingi davrga nisbatan 32,6% ga pasayish) fevral oyida $23,3 mlngacha (o‘sish 25,2%) qisqarganini ma’lum qildi.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilik Rossiyaga o‘tdi, mamlakat joriy yilning dastlabki ikki oyida $1,75 mlrdlik “ko‘k yoqilg‘i” yetkazib bergan. Turkmaniston esa $1,38 mlrd bilan kutilmaganda ikkinchi o‘ringa tushdi. Keyingi o‘rinlarda Myanma ($277,1 mln), Qozog‘iston ($170,2 mln), shuningdek, AQSh va Italiya turibdi.
Avvalroq yil boshidan buyon O‘zbekistonda dizel ishlab chiqarish 40% ga, benzin ishlab chiqarish esa 21% ga tushib ketgani haqida xabar berilgandi.

По итогам двух месяцев Узбекистан превратился в нетто-экспортера газа, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
В январе-феврале импорт голубого топлива из Туркменистана и России упал практически втрое — до $35,8 млн. В январе поставки природного газа составили $27,8 млн, показав прирост в 5,4 раза по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, однако в феврале сократились до $8 млн.
С начала года экспорт газа в Китай увеличился более чем наполовину — до $42 млн. В частности, в январе было поставлено газа в КНР на $21,8 млн (рост на 9% к январю 2024 года), феврале — $20,2 млн (трехкратный рост).
Однако сведения Нацстаткома существенно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан в январе-феврале экспортировал газ на $49,4 млн, что на 13,85% меньше аналогичного показателя прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщает о сокращении месячного объема поставок природного газа из Узбекистана — с январских $26,1 млн (падение на 32,6% год к году) до $23,3 млн в феврале (рост на 25,2%).
Лидерство по экспорту газа в Китай перешло к России, которая поставила за два первых месяца этого года голубого топлива на $1,75 млрд. На второе место неожиданно опустился Туркменистан — $1,38 млрд. Далее следуют Мьянма ($277,1 млн), Казахстан ($170,2 млн), а также США и Италия.
Ранее Spot писал, что с начала года производство дизеля в Узбекистане рухнуло на 40%, бензина — на 21%.