O‘zbekiston fevral oyida dunyoning eng yirik oltin sotuvchisiga aylandi. Bu haqda Jahon oltin kengashi (World Gold Council) hisobotida keltirilgan.
Fevral oyida jahon markaziy banklarining oltin zaxiralari 24 tonnaga oshdi. Polsha 29 tonna qimmatbaho metall xaridi bo‘yicha yetakchilik qildi va bu ketma-ket 11-chi sof oltin sotib olish oyi bo‘ldi. Keyingi o‘rinlarda Xitoy (5 tonna), Turkiya, Iordaniya (har biri 3 tonnadan), Qatar va Chexiya (har biri 2 tonnadan) joylashdi.
O‘zbekiston Markaziy banki 12 tonnalik sof oltin sotdi. Sotuvlar bo‘yicha ikkinchi o‘rinni 8 tonna qimmatbaho metall savdosi bilan Qozog‘iston egalladi.
Yanvar oyida O‘zbekiston 8 tonna oltin bilan Xitoy va Qozog‘istonni ortda qoldirib, dunyodagi eng yirik oltin xaridoriga aylandi. O‘shanda qimmatbaho metalning asosiy sotuvchilari ro‘yxatiga Rossiya, Iordaniya (3 tonnadan) va Qirg‘iziston (2 tonna) regulyatorlari kiritilgandi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida O‘zbekiston yanvar oyidagi tanaffusdan so‘ng $1,73 mlrdlik oltin sotgan — bu 2024-yilning mos davriga nisbatan 31,3% ga ko‘pdir.
Bundan tashqari, Markaziy bankning oltin-valyuta zaxiralari ketma-ket ikkinchi oy rekordni yangilab, $47 mlrddan oshdi. Mart oyida xalqaro aktivlar hajmi $2,91 mlrdga o‘sdi, valyuta zaxiralari esa $10 mlrddan ortiqqa ko‘paydi.
Avvalroq O‘zbekistonda oltin quymalari narxi rekordlarni yangilashda davom etayotgani haqida xabar berilgandi.

Узбекистан в феврале стал крупнейшим продавцом золота в мире, сообщает Всемирный совет по золоту (WGC).
В феврале золотые резервы мировых центральных банков увеличились на 24 тонны. Лидером по покупке драгметалла стала Польша, приобретя 29 тонн — это 11-й подряд месяц чистых покупок золота. Следом идут Китай (5 тонн), Турция, Иордания (по 3 тонны), Катар и Чехия (по 2 тонны).
Центральный банк Узбекистана осуществил чистую продажу золота на 12 тонн. На втором месте по продажам расположился Казахстан, реализовавший 8 тонн благородного металла.
В январе Узбекистан стал крупнейшим мировым покупателем золота с 8 тоннами, опередив Китай и Казахстан. В список основных продавцов драгметалла тогда вошли регуляторы России, Иордании (по 3 тонны) и Кыргызстана (2 тонны).
золото, золотовалютные резервы, центральный банк
Согласно Нацстаткому, в феврале Узбекистан после январской паузы осуществил продажу золота на $1,73 млрд — рост на 31,3% к аналогичному показателю 2024 года.
Более того, золотовалютные резервы Центробанка бьют рекорд два месяца кряду, превысив $47 млрд. В марте объем международных активов вырос на $2,91 млрд, а валютные резервы превысили $10 млрд. При этом тоннаж и стоимость золотого запаса немного сократились.