O‘zbekiston va Rossiya mehnat migrantlarini ishga qabul qilishning majburiy tartiblarini Toshkentga ko‘chirish masalasini muhokama qilmoqda, deya xabar berdi Dunyo axborot agentligi.
17-aprel kuni Toshkentda Tashqi ishlar vazirligi, Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi, Migratsiya agentligi va Rossiya elchixonasi mas’ul xodimlaridan iborat ikki tomonlama ishchi guruh uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida Rossiya oliy o‘quv yurtlarining Toshkent shahridagi filiallarida migratsiya tartib-taomillari, tibbiy ko‘riklar va rus tili imtihonlarini O‘zbekistonga o‘tkazish, “Pasport-viza xizmati” davlat unitar korxonasining va Saxarova ko‘p tarmoqli migratsiya markazining Toshkent shahridagi vakolatxonalari faoliyatini tiklash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, til imtihonlarini topshirishga tayyorgarlik ko‘rish markazlarini ochish, rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo‘yicha kurslar tashkil etish, O‘zbekistonda tibbiy ko‘rik va test o‘tkazish uchun ixtisoslashtirilgan tibbiyot klinikasini ochish va boshqalar ko‘rib chiqildi.
Rossiya tomoni O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligining “Pasport-viza xizmati” davlat unitar korxonasining Toshkent shahridagi vakolatxonasi faoliyatini qayta boshlash haqidagi so‘rovini ijobiy ko‘rib chiqishga tayyorligini tasdiqladi.
Tomonlar ishchi guruhning navbatdagi yig‘ilishida Sog‘liqni saqlash vazirligi vakillarini, shuningdek, “Saxarova” ko‘p tarmoqli migratsiya markazining Toshkentdagi vakolatxonasi xodimlari jalb etish zarurligi to‘g‘risida kelishib oldilar.
Bundan tashqari, yuqorida muhokama qilingan masalalarni 27−30-aprel kunlari Moskva shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan O‘zbekiston-Rossiya idoralararo ishchi guruhi yig‘ilishi kun tartibiga kiritish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Fevral oyi boshida O‘zbekiston va Rossiya vakillari Toshkentdagi “Saxarova” migratsiya markazi filialida rus tilidan imtihon topshirishni yo‘lga qo‘yishga kelishib olgandi.
Bundan tashqari, Migratsiya agentligi Rossiyada patent olish uchun imtihonga tayyorgarlik ko‘rish uchun saytni ishga tushirdi. O‘zbekistonliklar rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo‘yicha sinov testlaridan bepul o‘tishlari mumkin.
Avvalroq Spot Migratsiya agentligi Slovakiya rekruting kompaniyasi bilan shartnoma imzolagani haqida yozgandi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Slovakiya alohida kvotalar ajratish va migratsiya oqimini raqamlashtirishga kelishib oldi.

Узбекистан и Россия обсуждают перенос обязательных процедур для набора трудовых мигрантов в Ташкент, сообщило издание МИД Dunyo.
17 апреля в столице прошла встреча двусторонней рабочей группы в составе ответственных сотрудников МИД, Генпрокуратуры, МВД, Агентства миграции и Посольства России.
В ходе встречи стороны обсудили следующие вопросы:
• перенос в Узбекистан миграционных процедур, медосмотра и сдачи экзамена по русскому языку в филиалах российских вузов в Ташкенте,
• возобновление деятельности представительства ФГУП «Паспортно-визовый сервис» и представительства Многопрофильного миграционного центра «Сахарово» в Ташкенте,
• открытие центров подготовки к сдаче языкового экзамена, в частности организация курсов по русскому языку, истории и законодательству России,
• изучение возможностей по открытию в Узбекистане специализированной медицинской клиники для прохождения медосвидетельствования и проведения анализов («Гемотест»),
• привлечение российских специалистов, в том числе участие педагогов и мастеров производственного обучения в подготовке местных педагогических кадров для обучения мигрантов.
Российская сторона «подтвердила свою готовность положительно рассмотреть обращение» МВД Узбекистана о перезапуске деятельности представительства Паспортно-визового сервиса в Ташкенте.
Также стороны договорились о необходимости привлечения к работе в ходе следующей встречи рабочей группы представителей Минздрава и местного представительства миграционного центра «Сахарово». Эти вопросы войдут в повестку дня следующей встречи узбекско-российской межведомственной рабочей группы, которая пройдет 27−30 апреля в Москве.
В начале февраля представители Узбекистана и России договорились наладить сдачу экзамена по русского языка в филиале миграционного центра «Сахарова» в Ташкенте.
Кроме того, Агентство миграции запустило сайт для подготовки к экзамену на получение патента в России. Узбекистанцы могут бесплатно пройти пробные тесты по русскому языку, истории и законодательству РФ.