O‘zbekistondagi kichik quvvatli atom elektr stansiyasining birinchi betoni bir yildan keyin quyilishi mumkin. Bu haqda Rosatom bosh direktori Aleksey Lixachevga tayanib, TASS nashri xabar berdi.
Korporatsiya rahbari Jizzax viloyati hududida kichik AES qurish loyihasi bo‘yicha barcha huquqiy masalalar hal qilinganini, oldinda odatiy tartib, loyihani aniqlashtirish, litsenziyalash va birinchi beton turganini qayd etdi. Shuningdek, u loyiha “bir yildan keyin, balki ertaroq amalga oshirilishi"ga umid qilmoqda.
“Agar emas, balki qachonki O‘zbekiston rahbariyati katta AES mavzusiga qaytganida, bizda allaqachon takliflar tayyor bo‘lgan bo‘ladi — nafaqat ushbu bo‘lajak obyektlarning ko‘rinishi bo‘yicha, balki O‘zbekistonda mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan mahalliylashtirish bilan bog‘liq moliyaviy va tashkiliy masalalar bo‘yicha ham, katta hajmdagi ishlar bo‘yicha ham”, — dedi Lixachev.
Shuningdek, u mazkur loyiha xalqaro hamkorlik formatida, “elektrotexnika va mashinasozlikning eng yaxshi amaliyotlarini jalb qilgan holda” amalga oshirilishini ta’kidladi. “Ammo yadroviy texnologiyalar, reaktor oroli Rossiyaniki bo‘lishi aniq”, — deya xulosa qildi Rosatom bosh direktori.
28-aprel kuni Shavkat Mirziyoyev INNOPROM. Markaziy Osiyo V xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida Rosatom davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachev bilan uchrashuv o‘tkazdi. Unda tinch atom sohasidagi hamkorlik faol rivojlanayotgani qayd etildi.
Bundan tashqari, tomonlar qishloq xo‘jaligi va tibbiyotda yadro texnologiyalarini qo‘llash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, Toshkent shahridagi MIFI filiali negizida kadrlar tayyorlash masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Aprel oyi o‘rtalarida kichik AES uchun dastlabki ishlab chiqarish binolari qurilishi boshlandi. Jizzaxda qurilayotgan qurilish-montaj bazasi ma’muriy binolar, ishlab chiqarish xonalari, omborlar va yirik yig‘ma sexlari uchun maydonlar bilan ta’minlaydi.
Avvalroq O‘zatom Rosatom hamda CNNC bilan AESning yadroviy bo‘lmagan oroli uchun texnik jihozlarni yetkazib berish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlarini ko‘rib chiqayotgani haqida xabar berilgandi.

Первый бетон будущей атомной станции малой мощности в Джизакской области зальют через год. Об этом сообщает информагентство ТАСС со ссылкой на генерального директора «Росатома» Алексея Лихачева.
По его словам, все юридические вопросы для старта проекта малой АЭС уже решены, а впереди остаются «обычная рутина, конкретизация проекта, лицензирование и первый бетон».
Глава российской госкорпорации подчеркнул, что этот проект будет реализовываться в формате международного сотрудничества с привлечением лучших практик электротехники и машиностроения. «Но понятно, что ядерные технологии, реакторный остров, будут российскими», — резюмировал он.
28 апреля на Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия» Шавкат Мирзиёев провел встречу с гендиректором «Росатома» Алексеем Лихачевым. На переговорах было отмечено динамичное развитие сотрудничества в области мирного атома.
Также стороны обсудили вопросы развития сотрудничества в сфере применения ядерных технологий в сельском хозяйстве и медицине, а также подготовки кадров на базе филиала МИФИ в Ташкенте.