Avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari metan narxini 1 kubometri uchun 5200 so‘mgacha oshirdi. Bu haqda ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlardan ma’lum bo‘ldi.
1-maydan aholi uchun elektr energiyasi va tabiiy gazga yangi tariflar kuchga kirdi, narxlarning oshirilishi dastlab 1-aprel etib belgilangandi. Uning fonida esa ayrim hududlarda, jumladan, Toshkentdagi metan “zapravka"larda narxlar ko‘tarilgani haqidagi ma’lumotlar paydo bo‘ldi.
Hukumatning 2024-yilning aprel oyidagi qarori bilan AGTKShlar uchun gaz yetkazib berish narxi may oyidan boshlab bir kubometri uchun 38,9% ga — 1800 so‘mdan 2500 so‘mgacha oshirilishi belgilangan.
Bugundan boshlab shoxobchalardagi bir kubometr metan narxi ayrim hududlarda 5 ming so‘mdan, ayrimlarida, shu jumladan, poytaxtda 5200 so‘mdan taklif etilgan.
Bungacha avtomobillar uchun yoqilg‘ining bir kub metri turli hududlarda 3950−4250 so‘mdan sotilgan. Ushbu narxlar 2024-yilning avgust oyidan beri amal qilib kelayotgandi. O‘shanda gaz “zapravka"lari uchun metanga belgilangan eng baland chakana narxning amal qilish muddati tugagan.
Bosh vazir matbuot kotibi Bekzod Hidoyatov avgust oyida raqobat muhitining buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun endilikda davlat narx belgilashga to‘g‘ridan-to‘g‘ri aralashmasligini ma’lum qilgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, narxlarni bozor belgilaydi.
Joriy yilning fevral oyida Markaziy bank AGTKShlar uchun rejalashtirilgan tabiiy gaz ulgurji narxlarining oshirilishi transport xarajatlarining oshishi hisobiga mahsulot tannarxining oshishiga olib kelishidan xavotir bildirgandi.
Raqobat qo‘mitasi aprel oyi boshida olib borgan monitoringi natijasida ayrim AYOQShlar yoqilg‘i va gaz uchun aksiz solig‘ining oshishi fonida yoqilg‘i narxini 1 kubometr uchun 4100 so‘mgacha ko‘targanini aniqlagandi.
Avvalroq Navoiy viloyatida 26 mlrd so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalangan AGTKSh aniqlangani haqida xabar berilgandi.

Автомобильные газонаполнительные компрессорные станции (АГНКС) подняли цену на метан до 5200 сумов за кубометр. На это обратили внимание в социальных сетях.
О новых ценах на газовых заправках Ташкента стало известно утром 1 мая. С этого же дня вступили в силу новые тарифы на электроэнергию и газ для населения, которые изначально планировалось установить с 1 апреля.
В Министерстве энергетики сослались на постановление Кабинета министров от апреля 2024 года, которым устанавливались новые энергетические тарифы. Согласно ему, отпускная цена на газ для АГНКС с сегодняшней даты увеличивается на 38,9% — до 2500 сумов за кубометр.
До этого кубометр топлива для автомобилей отпускали по цене 3950−4250 сумов в зависимости от региона. Эти цены действовали с августа 2024 года — тогда истекло действие «потолка» розничных цен на метан для АГНКС.
Пресс-секретарь премьер-министра Бекзод Хидоятов в августе сообщал, что государство не будет больше напрямую вмешиваться в ценообразование во избежание нарушений конкурентной среды. По его словам, «цены будет определять рынок».
В феврале этого года Центробанк выражал опасения, что планируемое повышение оптовых цен на природный газ для АГНКС повысит себестоимость продукции за счет увеличения транспортных расходов.
Комитет по конкуренции в начале апреля проводил мониторинг цен на сжатый газ, отпускаемый АГНКС. Некоторые заправки подняли стоимость топлива до 4100 сумов за кубометр на фоне увеличения топливных и газовых акцизов.