Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universiteti (TXVU) Moliya yo‘nalishida biznes boshqaruvi (MBA) va Kreativ sanoatlarni boshqarish bo‘yicha magistratura dasturlariga qabulni e’lon qiladi. Ushbu dasturlar Vestminster Universiteti (Buyuk Britaniya) tomonidan akkreditatsiya qilingan bo‘lib, mintaqa uchun muhim yo‘nalishlar — moliya va kreativ iqtisodiyot sohalarida yetakchi mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Moliya yo‘nalishida MBA dasturi
MBA (Master of Business Administration) — bu dunyo bo‘ylab ish beruvchilar tomonidan tan olingan, obro‘li va xalqaro e’tirofga ega ta’lim darajasi bo‘lib, keng professional tarmoqlarga kirish imkonini beradi. Moliya yo‘nalishida biznes boshqaruvi bo‘yicha magistratura dasturi (MBA in Finance) xalqaro moliyaviy tahlil va risklarni boshqarish metodlarini Markaziy Osiyo bozorlaridagi amaliy bilimlar bilan uyg‘unlashtiradi. Bu orqali bitiruvchilar mahalliy va xalqaro bozorlarda ishonch bilan qaror qabul qilishlari mumkin. Dastur korporativ moliya yo‘nalishida rahbarlik lavozimlarini egallash, shaxsiy biznes boshlash, shuningdek sarmoya strategiyalarini ishlab chiqishni maqsad qilgan ambitsiyali mutaxassislar uchun mo‘ljallangan.
O‘zbekistonda iqtisodiy o‘sish sur’atlarining yuqoriligi, xorijiy sarmoyalarning kirib kelishi va bank-moliya hamda fintex sektori rivojlanishi sharoitida xalqaro tajribaga ega, mahalliy bozorni chuqur tushunadigan moliyachilarga ehtiyoj tobora ortib bormoqda. Ushbu dastur bitiruvchilari moliyaviy tahlilchi va maslahatchilar, risk va korporativ moliya bo‘yicha rahbarlar, sarmoya yoki loyiha moliyachilari, moliyaviy biznes hamkorlari hamda davlat moliya tashabbuslari bo‘yicha mutaxassis sifatida faoliyat yurita oladilar.
Kreativ sanoatlarni boshqarish bo‘yicha magistratura
Kreativ sanoatlar — bu madaniyat va san’at, innovatsiya, media va marketing sohalarida mahsulotlar yaratish va tijoratlashtirishga asoslangan iqtisodiyot sektori bo‘lib, kreativ iqtisodiyot shakllanishiga xizmat qiladi. Ushbu sohaning asosi — insonlarning g‘oyalari, bilimlari va ijodiy salohiyatidir.
O‘zbekistonda kreativ sanoatlar iqtisodiyoti faol rivojlanmoqda — TXVUning Kreativ sanoatlarni boshqarish bo‘yicha magistratura dasturi (MA in Creative Industries Management) Markaziy Osiyoda ushbu yo‘nalishda ilk bor ishga tushirilgan bo‘lib, kreativ sanoatlar va madaniyat sohasida yetakchilar, tadbirkorlar va siyosiy arboblarni tayyorlashga qaratilgan. Kurs madaniyat va san’at, innovatsiya, OAV, media va marketing sohalaridagi mutaxassislar uchun mo‘ljallangan.
Ushbu dastur kreativ iqtisodiyot, madaniyat va turizmni rivojlantirish bo‘yicha milliy ustuvorliklar doirasida ishlab chiqilgan. Mazkur dasturni rivojlantirishga universitet hamkorlari, xususan, O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi katta hissa qo‘shdi. O‘zbekistonda yangi chora-tadbirlar joriy qilinib, infrastrukturani mustahkamlash va mamlakatning xalqaro obro‘sini oshirish ishlari davom etmoqda. 2024-yilda O‘zbekistonda o‘tkazilgan Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasidan so‘ng, ijodiy salohiyatni haqiqiy iqtisodiy natijalarga aylantira oladigan mutaxassislarga talab yanada kuchaydi.
O‘qish davomida talabalarda strategik fikrlash va innovatsion tadbirkorlik ko‘nikmalari shakllanadi, madaniyat boshqaruvi asoslari va kreativ iqtisodiyot tamoyillari o‘rgatiladi. Bitiruvchilar xalqaro miqyosdagi yirik festival va tadbirlar prodyuserlari, madaniyat, san’at va innovatsiya yo‘nalishidagi dastur va tashabbuslar rahbarlari, kreativ biznes bo‘yicha maslahatchilar, davlat va xalqaro tashkilotlarda kreativ iqtisodiyot bo‘yicha maslahatchilar, shuningdek, media strateglar va xususiy hamda notijorat sektorida loyiha rahbarlari sifatida faoliyat yuritishlari mumkin.
Nima uchun TXVU magistraturasini tanlashadi:
- xalqaro diplom — bitiruvchilar Vestminster universitetining butun dunyoda tan olingan britan magistr darajasini qo‘lga kiritadilar;
- moslashuvchan ta’lim jadvali — darslar kechki payt (
18:30—21:30 ) o‘tkaziladi, bu esa ta’limni ish bilan birga olib borish imkonini beradi; - amaliyotchi ekspertlar — global tajribaga ega o‘qituvchilar;
- malaka oshirish imkoniyatlari — O‘zbekistonning yetakchi kompaniya va davlat tashkilotlari bilan hamkorlik;
- netvorking — 25 dan ortiq mamlakatlardan kelgan talabalar, bitiruvchilar va o‘qituvchilar bilan muloqot qilish imkoniyati.
TXVUdagi boshqa magistrlik dasturlari:
- xalqaro biznes boshqaruvi — MA in International Business Management (with pathways);
- amaliy iqtisodiyot — MSc in Applied Economics;
- jamoat salomatligi — MSc in Public Health Science;
- inson resurslarini boshqarish va iste’dodlarni rivojlantirish — MA in Human Resource Management and Talent Development;
- xalqaro tijorat huquqi — LLM in International Commercial Law;
- pedagogika — MA in Teaching and Learning (with TESOL and ESP pathways);
- biznes tahlili — MSc in Business Intelligence and Analytics;
- ijtimoiy fanlar uchun tadqiqot usullari — MSc in Research Methods for Social Sciences.
Har bir dastur tanlangan sohada bilim va ko‘nikmalarni chuqurlashtirish, ularni amalda qo‘llash va karyerada tezroq o‘sish imkonini beradi.
TXVU magistratura dasturlari haqida to‘liq ma’lumot havolada.
Hujjat topshirish tartibi
Hujjatlarni 19-avgustga qadar quyidagi saytda topshirish mumkin. Ta’lim bo‘yicha barcha savollar hamda murojaatlar E-mail yoki telefon orqali qabul qilinadi:

Международный Вестминстерский университет в Ташкенте (МВУТ) объявляет об открытии приема заявок на две новые программы:
- магистратура по деловому администрированию в сфере финансов (MBA);
- магистратура в области управления креативными индустриями.
Эти программы, аккредитованные Вестминстерским университетом (Великобритания), созданы для подготовки экспертов в ключевых для региона сферах: финансах и креативной экономике.
MBA в сфере финансов
MBA (Master of Business Administration) — это престижная и международно признанная степень, знакомая работодателям по всему миру, и открывающая доступ к обширным профессиональным сетям.
Магистратура по деловому администрированию в сфере финансов (MBA in Finance) в МВУТ объединяет международные методы финансового анализа и управления рисками с практическим знанием рынков Центральной Азии. Это поможет выпускникам уверенно принимать решения как на местном рынке, так и на международной арене. Программа рассчитана на амбициозных специалистов, которые стремятся занять руководящие позиции в корпоративных финансах, начать собственный бизнес или разрабатывать инвестиционные стратегии.
В условиях бурного экономического роста в Узбекистане, притока иностранных инвестиций и активного развития банковского и финтех-секторов все сильнее ощущается потребность в финансистах с международным опытом и глубоким пониманием местного рынка. Выпускники этой программы смогут работать финансовыми аналитиками и консультантами, руководителями по рискам и корпоративным финансам, инвестиционными или проектными финансистами, финансовыми бизнес-партнерами, а также специалистами по государственным финансовым инициативам.
Магистратура в области управления креативными индустриями
Креативные индустрии — это сектор экономики, основанный на создании и коммерциализации продуктов в сфере культуры и искусства, инноваций, медиа и маркетинга, формирующих креативную экономику. Основой этой отрасли являются идеи, знания и творческие способности людей.
Экономика креативных индустрий в Узбекистане демонстрирует активный рост: программа магистратуры в области управления креативными индустриями (MA in Creative Industries Management) в МВУТ стала первой в своем роде в Центральной Азии, ориентированной на подготовку специалистов в сфере креативных индустрий и культуры, предпринимателей и политических деятелей. Данный курс рассчитан на специалистов в области культуры и искусства, инноваций, СМИ, медиа и маркетинга.
Программа создана в рамках национальных приоритетов по развитию креативной экономики, культуры и туризма. Большой вклад в развитие данной программы внесли партнёры университета, в частности Фонд развития культуры и искусства Республики Узбекистан. В Узбекистане внедряются новые меры, укрепляющие инфраструктуру и повышающие международный престиж страны. После проведения в 2024 году Всемирной конференции по креативной экономике в Узбекистане уже сегодня требуются специалисты, способные превращать творческий потенциал в реальные экономические результаты.
В ходе обучения студенты смогут обрести навыки стратегического мышления и инновационного предпринимательства, изучить основы управления в сфере культуры и принципы креативной экономики. Выпускники данного курса смогут работать продюсерами крупных международных фестивалей и мероприятий, руководителями программ и инициатив в сфере культуры, искусства и инноваций, консультантами в сфере креативного бизнеса, советниками в сфере креативной экономики в государственных и международных организациях, а также медиа-стратегами и руководителями проектов в частном и некоммерческом секторах.
Почему выбирают магистратуру МВУТ:
- международный диплом — выпускники получают британскую степень магистра от Вестминстерского университета, признаваемую во всем мире;
- гибкий график — занятия проходят в вечернее время (с 18:30 до 21:30), что дает возможность совмещать учебу с работой;
- эксперты-практики — преподаватели с глобальным опытом;
- карьерные перспективы — партнерства с топовыми компаниями и государственными структурами Узбекистана;
- нетворкинг — взаимодействие с международным сообществом: студенты, выпускники и преподаватели из более 25 стран.
Другие магистерские программы в МВУТ:
- магистратура в области международного бизнес-менеджмента — MA in International Business Management (with pathways);
- магистратура в области прикладной экономики — MSc in Applied Economics;
- магистратура в области общественного здравоохранения — MSc in Public Health Science;
- магистратура в области управления человеческими ресурсами и развития талантов — MA in Human Resource Management and Talent Development;
- магистратура в области международного коммерческого права — LLM in International Commercial Law;
- магистратура в области педагогики — MA in Teaching and Learning (with TESOL and ESP pathways);
- магистратура в области бизнес-аналитики — MSc in Business Intelligence and Analytics;
- магистратура в области методов исследования в сфере социальных наук — MSc in Research Methods for Social Sciences.
Каждая из этих магистерских программ дает возможность расширить кругозор и знания в выбранной сфере, применить полученные навыки на практике и ускорить продвижение по карьерной лестнице.
Полную информацию о магистерских программах в МВУТ можно получить по ссылке.
Как подать документы
Подать документы можно до 19 августа на сайте. По любым вопросам касательно учебы в МВУТ можно обратиться по E-mail или телефону: (+998) 71−238−74−60.