RBC nashrining yozishicha, farmon bilan sanksiyalar ro‘yxatiga Rossiyaning 67 ta, Xitoy, Eron, Belarus va O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan 7 ta kompaniya, shuningdek, Rossiyaning 58 nafar fuqarosi kiritilgan.
Sanksiyalarga harbiy-sanoat majmuasiga aloqador metallurgiya, mashinasozlik, kimyo va samolyotsozlik sohalaridagi korxonalar, shuningdek, Rossiya harbiy-sanoat kompleksi bilan hamkorlik qiluvchi bir qancha konstruktorlik byurolari ham tushgan.
Ular orasida O‘zbekistonning uchta kompaniyasi: Mercury Renaissance, uning sho‘ba korxonasi bo‘lgan Farg‘ona Kimyo Zavodi hamda Raw Materials Cellulose mavjud.
Mercury Renaissance va uning sho‘ba korxonasi Farg‘ona Kimyo Zavodi Muminov Rustam Rahimjonovichga (60%) hamda Tojiyev Shahriyor Saxiyorovichga (40%) tegishli. Raw Materials Cellulose kompaniyasining ta’sischilari sifatida Utkina Larisa Mixaylovna (76%) va Bikova Larisa Raximjonova (24%) ro‘yxatga olingan.
Raw Materials Cellulose kompaniyasining asosiy ta’sischisi Larisa Utkina Rustam Mo‘minov bilan hamkorlikda biznes yuritmoqda. Jumladan, har ikkala shaxs Aloqa Klimkontrol va Excellent Trans Services kompaniyalarida ulushlar egasidir.
Shuningdek, Ukraina prezidenti bir vaqtning o‘zida O‘zbekiston va Rossiya fuqaroligiga ega ekanligi ta’kidlanayotgan Rustam Mo‘minovga nisbatan shaxsiy sanksiyalar joriy etdi.
Avvalroq Spot Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi sanksiyalarni chetlab o‘tishga qarshi kurashni davom ettirishga kelishib olgani haqida yozgandi.

Украина ввела санкции против трех юридических и одного физического лица из Узбекистана. Соответствующие указы от 9 мая подписал президент Владимир Зеленский.
Как пишет РБК, всего под украинские ограничения попали 67 российских компаний, а также семь юрлиц, зарегистрированных в Китае, Иране, Узбекистане и Беларуси. Санкции сроком на десять лет коснулись ряда металлургических, машиностроительных, авиастроительных и химических предприятий, а также нескольких конструкторских бюро, связанных, по мнению Украины, с российским военно-промышленным комплексом.
Среди них — три компании из Узбекистана: Mercury Renaissance, ее дочернее предприятие Farg’ona Kimyo Zavodi и Raw Materials Cellulose.
Mercury Renaissance и ее «дочка» Farg’ona Kimyo Zavodi принадлежат Муминову Рустаму Рахимджановичу (60%) и Таджиеву Шахриёру Сахиёровичу (40%). Учредителями Raw Materials Cellulose числятся Уткина Лариса Михайловна (76%) и Быкова Лариса Рахимджанова (24%).
Основной учредитель Raw Materials Cellulose Лариса Уткина имеет бизнес с Рустамом Муминовым. Например, оба физлица владеют долями в компаниях Aloqa Klimkontrol и Excellent Trans Services.
Кроме того, президент Украины ввел персональные санкции против Рустама Муминова, который, как сообщается, одновременно имеет гражданство Узбекистана и России.
Ранее Spot писал, что Центральная Азия и Евросоюз договорились продолжить противодействие обходу санкций.