O‘zbekiston Respublikasi prezidentining 2023-yil 10-noyabrdagi PQ-364-sonli “Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishda mikromoliya xizmatlarining o‘rni va ulushini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar” to‘g‘risidagi qarori asosida, respublikada mikromoliya xizmatlarini kengaytirish va kichik, mikro biznes subyektlariga mikromoliyaviy xizmatlar ko‘rsatish maqsadida yangi tashkilot, ya’ni Aloqa Finance Development mikromoliya tashkiloti o‘z faoliyatini boshladi.
Aloqa Finance Development mikromoliya tashkiloti — AloqaBank tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, uning vazifasi mikrobiznes egalariga hamda yangi biznes boshlashni maqsad qilgan, lekin moliyaviy imkoniyatlari yetarli bo‘lmagan jismoniy shaxslarga mikromoliya xizmatlarini ko‘rsatishdir.
Tashkilot faoliyati orqali mikrobizneslar va bo‘lajak tadbirkorlar mikromoliyaviy xizmatlar olishi osonlashib, mamlakatda kichik bizneslarning soni ortadi va iqtisodiy rivojlanishga katta hissa qo‘shiladi.
Aloqa Finance Development mikromoliya tashkilotining faoliyati jismoniy shaxslar, o‘zini-o‘zi band qilgan shaxslar, yakka tartibdagi tadbirkorlarga,shuningdek, boshqa kichik biznes subyektlariga o‘z bizneslarini boshlash va rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratishni rag‘batlantirishga yo‘naltirilgan. Shu sababdan tashkilot ularga barcha turdagi mikromoliya xizmatlarini oson va qisqa muddatlarda taqdim etadi.
Aloqa Finance Development mikromoliya tashkilotining o‘z faoliyatini boshlashi tadbirkorlikni rivojlantirishda, tadbirkorlar sonining ortishida va yangi ish o‘rinlarining yaratilishida yangi bosqich bo‘ldi.

На основании постановления президента Республики Узбекистан от 10 ноября 2023 года №ПП-364 «О дополнительных мерах по увеличению роли и доли микрофинансовых услуг в развитии предпринимательской деятельности», с целью расширения микрофинансовых услуг в республике и предоставления микрофинансовых услуг субъектам малого и микробизнеса, начала свою деятельность новая организация — «Микрофинансовая организация Aloqa Finance Development».
«Микрофинансовая организация Aloqa Finance Development» создана со стороны AloqaBank, и её задача — предоставление микрофинансовых услуг владельцам микробизнеса и физическим лицам, желающим начать новый бизнес, но не имеющим достаточных финансовых возможностей.
В результате деятельности организации получение микрофинансовых услуг для микробизнесов и будущих предпринимателей станет проще, увеличится количество малых бизнесов в Узбекистане и будет внесен значительный вклад в экономическое развитие.
Деятельность «Микрофинансовой организации Aloqa Finance Development» направлена на поддержку физических лиц, самозанятых граждан, индивидуальных предпринимателей и других субъектов малого бизнеса в начале и развитии собственного бизнеса, а также в стимулировании создания новых рабочих мест. С этой целью им предоставляются все виды микрофинансовых услуг в удобные и короткие сроки.
Начало деятельности «Микрофинансовой организации Aloqa Finance Development» стало новым этапом в развитии предпринимательства, увеличении числа предпринимателей и создании новых рабочих мест.