O‘zatom va Rosatom O‘zbekiston atom sohasi uchun kadrlar tayyorlash bo‘yicha qo‘shma muhandislik maktabini ishga tushiradi.
15-may kuni O‘zatom agentligi va Rosatom o‘rtasida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. O‘zatom delegatsiyasiga agentlik direktori Azim Axmedxo‘jayev, Rosatom tomonidan esa bosh direktorning kadrlar bo‘yicha o‘rinbosari Tatyana Anatolevna Terentyeva rahbarlik qildi.
Uchrashuv O‘zbekistonning yadro-energetika dasturi uchun kadrlar tayyorlash, jumladan, O‘zbekiston prezidentining shaxsan nazorati ostidagi atom elektr stansiyasini (AES) qurish loyihasini amalga oshirish masalalariga bag‘ishlandi.
Tomonlar atom sohasidagi muhim rejalarni muvaffaqiyatli amalga oshirilishi uchun zarur bo‘lgan yuqori malakali kadrlar potensialini shakllantirish bo‘yicha hamkorlikning asosiy jihatlarini muhokama qildilar.
Rosatom O‘zatom va MMFI Milliy tadqiqot yadro universiteti o‘rtasida uch tomonlama bitim imzolandi, unga ko‘ra, universitet Toshkent filiali negizida ilg‘or muhandislik maktabi ochiladi.
Ushbu maktab O‘zbekiston atom energetikasini rivojlantirishda yetakchi rol o‘ynaydigan mutaxassislarni tayyorlash platformasiga aylanadi.
Shuningdek, MMFI MTYaU Toshkent filialining 2025−2026-yillarga mo‘ljallangan ta’lim va ilmiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini o‘z ichiga olgan rivojlanish strategiyasi taqdim etildi.
Maktab ta’limi, oliy o‘quv yurtlari va professional qayta tayyorlash yo‘nalishlarini qamrab olgan barqaror kadrlar tayyorlash tizimini yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar ta’lim dasturlarini tashkil etish, Rosatom obyektlarida amaliyot o‘tash, shuningdek, kadrlar tayyorlash va boshqarishda raqamli texnologiyalarni joriy etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Avvalroq Spot Rosatom O‘zbekistondagi kichik AES uchun uskunalar ishlab chiqarishni boshlagani haqida yozgandi.

Узбекистан и Россия запускают совместную инженерную школу по подготовке кадров для атомной отрасли Узбекистана, сообщила пресс-служба Агентства по атомной энергии при Кабинете министров («Узатом»).
15 мая директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев и замгендиректора по персоналу «Росатома» Татьяна Терентьева обсудили вопросы подготовки кадров для ядерно-энергетической программы Узбекистана, включая реализацию проекта строительства атомной электростанции.
«Росатом», «Узатом» и Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ» подписали трехстороннее соглашение, которое предусматривает открытие «Передовой инженерной школы» на базе ташкентского филиала НИЯУ МИФИ. Эта школа станет платформой для обучения специалистов, которые будут играть «ведущую роль в развитии атомной энергетики Узбекистана».
Также была представлена стратегия развития Ташкентского филиала НИЯУ МИФИ на 2025−2026 годы, включающая приоритетные направления образовательной и научной деятельности.
Кроме того, рассматривалось создание устойчивой системы подготовки кадров, охватывающей школьное образование, высшие учебные заведения и профессиональную переподготовку. Стороны обсудили возможности организации образовательных программ, стажировок на объектах «Росатома», а также внедрения цифровых технологий в обучение и управление персоналом.
Ранее Spot писал, что «Росатом» начал изготовление реакторного оборудования для первого блока малой АЭС в Узбекистане.