Joriy yilning birinchi choragida O‘zbekistonga xorijdan pul o‘tkazmalari hajmi $3,3 mlrdni tashkil qildi. Bu haqda Markaziy bankning pul-kredit siyosati bo‘yicha sharhida keltirilgan.
Natijada ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga ($2,5 mlrd) nisbatan 32%ga o‘sdi. Yanvar va mart oylarida mamlakatga $1 mlrd miqdorida o‘tkazmalar amalga oshirilgan. Eng yuqori o‘sish mart oyida kuzatilib, bu oyda transchegaraviy o‘tkazmalar hajmi $1,2 mlrdga yetgan.
Markaziy bank yuqori o‘sishni asosiy savdo hamkorlarning valyutalari mustahkamlanishi hamda mehnat haqi yuqoriroq davlatlarga migrantlar oqimining oshishi bilan izohlaydi.
Bundan tashqari, so‘nggi davrlarda pul o‘tkazmalari daromadlar o‘sishi o‘zgaruvchanligining asosiy omili bo‘lib qolmoqda.
Mehnat migrantlarini qabul qiluvchi mamlakatlar valyuta kurslarining mustahkamlanishi hamda bu davlatlarda ish haqlarining oshishi, yuqori daromadli mamlakatlarda ishchi kuchiga bo‘lgan talablarning oshib borayotganligi sharoitida pul o‘tkazmalarining o‘sish prognozi 10−12% dan 15−18% gacha oshirish bo‘yicha qayta ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, iqtisodiy hamkorlar valyuta kurslarida kutilayotgan yuqori tebranuvchanlik hamda iqtisodiy o‘sish prognozlarini pasayish tomonga qayta ko‘rib chiqilishi tufayli, istiqbolda pul o‘tkazmalari dinamikasi bo‘yicha ma’lum darajadagi noaniqliklar saqlanib qolmoqda.
2024-yilning noyabrida Markaziy bank 2025-yilda mamlakatga pul jo‘natmalari hajmi 9−11% o‘sish bilan $16,1 mlrdga yetishini prognoz qilgandi. 2026-yilda bu $17,6 mlrdga (9−12%), 2027-yilda esa $19,9 mlrdga (10−15%) yetishi mumkin.
O‘tgan yilda O‘zbekistonga xorijdan pul o‘tkazmalari hajmi 30%ga oshdi. Ko‘rsatkich oldingi yilga nisbatan $3,4 mlrdga o‘sish bilan $14,8 mlrdni tashkil qildi. O‘tkazmalarning 77%i yoki $11,5 mlrdi Rossiyaga to‘g‘ri keladi. Undan keyingi o‘rinlarda esa $795 mln bilan Qozog‘iston hamda $577 mln bilan AQSh turibdi.

По итогам первого квартала 2025 года трансграничные денежные переводы в Узбекистан выросли почти на треть. Об этом говорится в докладе Центрального банка, посвященном денежно-кредитной политике.
За первые три месяца объем международных переводов увеличился на 32% и составил $3,3 млрд (в первом квартале 2024 года — $2,5 млрд). Согласно представленному графику, в январе и феврале денежные переводы превысили $1 млрд, а в марте приблизились к отметке в $1,2 млрд.
«Высокий рост объясняется укреплением валют основных торговых партнеров и увеличением притока мигрантов в страны с более высокой заработной платой», — поясняет регулятор в отчете.
Кроме того, Центробанк пересмотрел в сторону повышения прогноз по росту денежных переводов по итогам 2025 года. По расчетам, в этом году объем трансграничных отправлений вырастет на 15−18% (ранее — 10−12%). Для 2026 и 2027 годов прогноз по росту остался без изменений.
В качестве причин для улучшения прогноза по денежным переводам из-за границы приводятся укрепление валютных курсов стран, принимающих трудовых мигрантов, повышение уровня зарплат, а также растущий спрос на рабочую силу в странах с высоким уровнем дохода, под которыми предположительно подразумеваются страны Европы и Азии, в направлении которых Узбекистан стремится диверсифицировать трудовые потоки.
Заместитель председателя ЦБ Аброр Мирзо Олимов в комментарии Spot выделял рост денежных переводов как один из факторов стабильности курса доллара в 2025 году.
В 2024 году объем трансграничных денежных переводов увеличился на 30% — до $14,8 млрд. Центробанк отмечал влияние высокой волатильности российского рубля на замедление международных отправлений в конце 2024 года.