Toshkentda ko‘p qavatli uy-joylarga investitsiyalarning daromadliligi keskin pasaydi. Bu haqda Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) hisobotida keltirilgan.
Institut mutaxassislari ko‘chmas mulkni ijaraga berish va mulk qiymatining ma’lum vaqtdan keyin oshishi (kapital o‘sish) hisobiga daromad olinishini tahlil qildi.
Unga ko‘ra, joriy yilning aprel oyida poytaxtda daromadlilik ko‘rsatkichi 6,2% gacha tushdi (o‘tgan yilning mos davrida — 27,8%). Ijaradan keladigan o‘rtacha daromad 10,9% dan 8,5% gacha kamaydi, uy-joylarning o‘rtacha narxi esa 2,4% arzonlagan.
Biroq, ayrim tuman va segmentlarda uy-joylar nisbatan yuqori ko‘rsatkichlarni saqlab qolgan. Masalan, Shayxontohur tumanida bir xonali uy-joyning umumiy daromadliligi 25% ni tashkil etdi (2024-yil — 41,4%).
Ikki, uch va to‘rt xonali xonadonlar segmentida eng yuqori ko‘rsatkichlar Yakkasaroy tumanida qayd etildi — mos ravishda 16,2%, 16,8% va 15,6%. Shu bilan birga, ikki xonali uylarning daromadliligi biroz oshdi (2024-yil bahorida 12,1%).
Daromadlilikning eng kuchli pasayishini Uchtepa tumanidagi 2 xonali kvartiralar ko‘rsatdi — 27% dan -2% gacha (boshqacha aytganda, narxlarning pasayishi ijara daromadidan oshib ketdi). Mirobod tumanidagi bir xonali kvartiralar bo‘yicha ko‘rsatkich 24,7% dan 0,4% ga tushdi.
Uchtepa tumanida uy-joylar narxi yil davomida 7,4% ga pasaydi. Yunusobod tumanida uy-joy narxi 4,4% ga, Olmazor tumanida 4,2% ga arzonlashdi. Shayxontohur va Yakkasaroy tumanlarida esa 6% ga qimmatlashgan.
Ko‘chmas mulkni ijaraga berish rentabelligi Mirobod (9,2%) va Shayxontohur (8,9%) tumanlarida eng yuqori bo‘lib, bir yil oldin mos ravishda 11,2 va 12,6% ni tashkil etgan. Kattaligi bo‘yicha segmentlar orasida bir xonali uylar (8,5%) eng daromadli bo‘ldi, 4 xonali uy-joyuchun daromadlilik ko‘rsatkichi atigi 3,3% bo‘lgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, uy-joy daromadliligi xorijiy valyutadagi omonatlar bo‘yicha o‘rtacha stavkaga (5,1%) yaqinlashmoqda. Taqqoslash uchun, aprel oyi oxirida so‘mdagi depozitlar bo‘yicha stavka 22% ni tashkil etdi.

Доходность инвестиций в жилую недвижимость в Ташкенте резко упала, сообщается в отчете Института макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ).
Эксперты рассчитывали доходность как совокупность выручки от сдачи квартиры в аренду и прироста капитала за счет ее подорожания. Если в апреле 2024 года суммарный показатель составлял 27,8%, то сейчас он сократился до 6,2% — более чем в четыре раза за год.
Доходность арендного жилья за год снизилась с 10,9% до 8,5% от его средней стоимости. Кроме того, квадратные метры в столице за год подешевели на 2,4%.
Однако жилье в некоторых районах и сегментах сохранило относительно высокие показатели. Например, суммарная доходность однокомнатной квартиры в Шайхантахурском районе составила 25% (против 41,4% год назад).
В сегментах двух-, трех- и четырехкомнатных апартаментов самые высокие показатели отмечены в Яккасарайском районе — 16,2%, 16,8% и 15,6% соответственно. При этом доходность двухкомнатных квартир немного выросла (12,1% весной 2024 года).
Самое сильное падение доходности показали 2-комнатные квартиры в Учтепинском районе — с 27% до минус 2% (иными словами, падение цен превысило доход от аренды). Показатель для однокомнатных квартир в Мирабадском районе упал с 24,7% до 0,3%.
Цены на квартиры в Учтепинском районе упали на 7,4% за год. В Юнусабадском районе жилье подешевело на 4,4%, в Алмазарском — на 4,2%. С другой стороны, в Шайхантахурском и Яккасарайском районах оно стало дороже на 6%.
Доходность аренды недвижимости стала самой высокой в Мирабадском (9,2%) и Шайхантахурском районах (8,9%), при этом годом ранее она составляла 11,2% и 12,6% соответственно. Среди сегментов по размеру наиболее прибыльными стали «однушки» (8,5%), в то время как 4-комнатное жилье приносит только 3,3%.
Как отметили эксперты, доходность жилья приближается к средней ставке по вкладам в иностранной валюте (5,1%). Для сравнения, на конец апреля ставка по сумовым депозитам составила 22%.