Joriy yilning birinchi choragida O‘zbekistonda aholiga kredit ajratish keskin oshdi. Bu haqda Markaziy bankning pul-kredit siyosati bo‘yicha sharhida keltirilgan.
Yanvar-mart oylarida fuqarolarga jami 34,9 trln so‘mlik kreditlar ajratilgan. Bu 2024-yilning mos davriga nisbatan 74% ga ko‘pdir. Markaziy bank buni aholi daromadlari o‘sishi fonida ularning ipoteka krediti, mikroqarz va mikrokreditlarga bo‘lgan talabining ortishi bilan izohladi.
Fuqarolarga ajratilgan kreditlarning yarmidan ko‘pi — 53,6%i mikroqarzlarga to‘g‘ri keldi. Ikkinchi o‘rinda 15,6% bilan mikrokreditlar turibdi. Natijada, mikrokreditlashning umumiy ulushi 69% dan oshdi. Kuchli beshlikda, shuningdek ipoteka kreditlari (12,8%), avtokreditlar (10%) va qolgan (8%) kreditlar ham bor.
Bundan tashqari, dastlabki uch oyda mikroqarz (18,7 trln so‘m) va mikrokreditlar (5,5 trln so‘m) mos ravishda 2,3 va 1,9 barobarga, kredit kartalari orqali ajratilgan mablag‘lar (2,4 trln so‘m) 3,3 barobarga hamda ipoteka kreditlari (4,5 trln so‘m) 26,3% gacha o‘sgan. Biroq, bu davrda avtokreditlash 17,6% gacha kamayib, 3,5 trln so‘mni tashkil etdi.
“Aholiga ajratilgan kreditlar qoldig‘ining jadal sur’atlarda o‘sib borishi kelgusida ularning moliyaviy barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin”, — deyiladi xabarda.
Markaziy bank banklarga mikroqarzlar berish bo‘yicha talablarni kuchaytirmoqda. Bunda mikroqarzlar va kredit kartalarining kredit portfelidagi ulushi 25%dan oshmasligi kerak. Regulyator banklarga 2029-yilgacha muhlat berdi.
Joriy yilning aprel oyida Fitch Ratings’ning bank sektori direktori Pavel Kaptel chakana kreditlashning rivojlanishi bank sektorining dollarlashuv darajasini va kreditlar konsentratsiyasini pasaytirishini, banklar uchun foydaliroq segment ekanligini qayd etgandi. Biroq, uning fikricha, chakana kreditlash bozorida qizish xavfi mavjud bo‘lib, bu kelgusida banklar aktivlari sifati bilan bog‘liq muammolarga olib kelishi mumkin.
XVJning qayd etishicha, mikrokreditlashning tez o‘sishi O‘zbekiston moliyaviy barqarorligi uchun xatarlarni kuchaytirishi mumkin. Markaziy bankka yuridik shaxslarni, shuningdek, rasmiy daromadga ega bo‘lmagan jismoniy shaxslarni valyutada kreditlash bo‘yicha xatarlarni bartaraf etish tavsiya etildi.
2024-yilda milliy valyutada rasmiylashtirilgan mikroqarzlar va mikrokreditlar berish hajmi 50% dan ko‘proqqa oshdi: mikroqarzlar miqdori 45,83 trln so‘mni tashkil etib, 59,44% ga ko‘paydi, mikrokreditlar esa 17,4 trln so‘mga yetib, 52,91% ga o‘sdi.

В январе-марте 2025 года узбекистанцы значительно нарастили оформление кредитов. Об этом говорится в отчете Центрального банка, посвященном денежно-кредитной политике.
В первом квартале объем кредитов, оформленных физическими лицами, составил 34,9 трлн сумов, увеличившись на 74% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Центробанк объяснил ускорение кредитования «ростом доходов населения», что повысило интерес заемщиков к микрозаймам, микрокредитам и ипотечным кредитам.
Больше половины взятых гражданами кредитов пришлось на микрозаймы. На втором месте располагаются микрокредиты — 15,6%. Таким образом, совокупная доля микрокредитования составила 69%. В пятерку также попали ипотечные кредиты (12,8%), автокредиты (10%) и другие (8%).
За первые три месяца объем выдачи микрозаймов увеличился в 2,3 раза — до 18,7 трлн сумов, микрокредитов — в 1,9 раза, превысив 5,5 трлн сумов. В то же время по ипотечным кредитам (3,5 трлн сумов) наблюдался более скромный рост на 26,3%, а автокредиты снизились на 17,6% — до 3,5 трлн сумов. Также по кредитным картам было выдано 2,4 трлн сумов — рост в 3,3 раза по сравнению с первым кварталом прошлого года.
«Стремительный рост остатка кредитного портфеля, выданного населению, может в будущем негативно повлиять на его финансовую устойчивость», — предупредил регулятор.
Центробанк ужесточает требования к банкам по концентрации микрозаймов и кредитных карт (овердрафт). Их доля не должна превышать 25% в общем кредитном портфеле банков. До 1 января 2029 года регулятор дал отсрочку банкам, которые не соответствуют новым требованиям.
Кроме того, регулятор ограничивает максимальную сумму переплаты по микрозаймам — 50% в год. Предельная дневная ставка по микрозаймам также снижается с 0,3% до 0,25%. Показатель долговой нагрузки заемщика установлен на уровне 50% от суммы среднемесячных платежей по микрозаймам в соотношении к среднемесячному доходу.
Новые требования ЦБ официально вступят в силу с 24 июля.
В апреле директор по банковскому сектору Fitch Ratings Павел Каптел заявил, что развитие розничного кредитования снижает уровень долларизации банковского сектора и концентрацию кредитов, а также является более выгодным сегментом для банков. Однако по его мнению, существуют риски перегрева на рынке розничного кредитования, что может в дальнейшем привести к проблемам с качеством активов банков.
«Если смотреть на микрозаймы и микрокредиты, то там ситуация достаточно стабильная, довольно высокий рост год к году продолжается. Безусловно, здесь есть эффект низкой базы, что объясняет высокий рост. При этом мы считаем, что риски закредитованности населения присутствуют», — отметил он.
В МВФ заявили, что быстрый рост микрокредитования в Узбекистане может нести риски для финансовой стабильности. Центробанку рекомендовали усилить риск-ориентированный надзор для ограничения этих рисков и при необходимости ввести дополнительные требования к капиталу или другие обязательные макропруденциальные нормативы.
Лидером среди микрофинансовых организаций является экосистема Uzum, которая через Shaffof-moliya и Tezcoin выдала кредитов на 7 трлн сумов — это половина от всех выданных кредитов или 90% от тех, что были оформлены онлайн.