O‘zbekistonda go‘sht narxlarining oshishiga qo‘shni davlatlardagi eksport cheklovlari hamda import narxlarining oshishi ta’sir qilgan. Bu haqda Markaziy bankning pul-kredit siyosati bo‘yicha sharhida keltirilgan.
“Qo‘shni mamlakatlardagi go‘sht eksportiga qo‘yilgan cheklovlar natijasida go‘sht taklifining kamayishi, shuningdek, import narxlarining oshgani ichki narxlarning ham o‘zgarishiga sabab bo‘ldi”, deyiladi xabarda.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida go‘sht mahsulotlari narxi 6,1% ga, yillik hisobda esa 21,6% ga yetgan. Aprel oyida go‘sht narxining oylik o‘sish sur’ati sekinlashdi: mol go‘shti (lahmdan tashqari) 1,84% ga, qo‘y go‘shti esa 1,83% ga qimmatlashdi.
Qozog‘iston 2024-yilning 14-sentabridan 2025-yil 14-martigacha qoramol va mayda shoxli hayvonlarning ona mollarini eksport qilishni cheklagan. Biroq, Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Moliya vazirligi 9-apreldan boshlab cheklovni yana 6 oyga uzaytirdi. Qirg‘iziston 31-yanvardan boshlab uchinchi davlatlarga qoramol, mayda shoxli mollar va otlar eksportini vaqtincha to‘xtatdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar-mart oylarida O‘zbekiston go‘sht va go‘sht mahsulotlari importini 65,1% ga oshirib, $138,1 mlnga yetkazgan.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi go‘sht narxi qimmatligi haqidagi xabarlar yuzasidan izoh berib, mamlakatda ushbu mahsulot narxi mintaqaviy tendensiyalar doirasida saqlanayotgani va global bozor tebranishlariga nisbatan barqaror ekanini qayd etdi.
“O‘zbekiston dunyoning go‘sht eng arzon sotiladigan davlatlari qatorida bo‘lib, Markaziy Osiyo mamlakatlari ichida Qirg‘izistondan keyingi ikkinchi o‘rinni egallaydi”, — deyiladi vazirlik xabarida.
Shuningdek, ozuqa, elektr energiyasi, mehnatga haq to‘lash xarajatlari hamda yoqilg‘i-moylash materiallari narxlarining keskin oshishi go‘sht narxiga ta’sir ko‘rsatgan.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi aviachiptalarning sun’iy taqchilligini keltirib chiqargan aviakompaniyalar chora ko‘rilishini bildirgani haqida xabar berilgandi.

Ограничения соседних стран на экспорт мясной продукции привели к подорожанию мяса в Узбекистане. Об этом говорится в докладе Центрального банка, посвященном денежно-кредитной политике.
Прошлой осенью Казахстан ограничил вывоз маточного поголовья крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота на полгода — с 14 сентября 2024 года по 14 марта 2025 года. Минсельхоз и Минфин с 9 апреля продлили ограничение еще на 6 месяцев.
Кыргызстан с 31 января временно прекратил экспорт крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота и лошадей в третьи страны.
Согласно Национальному комитету по статистике, в январе-марте Узбекистан увеличил импорт мяса и мясопродуктов на 65,1% — до $138,1 млн.
«Снижение предложения мяса в результате ограничений на экспорт мяса в соседних странах, а также рост импортных цен привели к изменению внутренних цен», — отметили в регуляторе.
По данным Центробанка, в марте цены на мясную продукцию выросли на 6,1%, а годовом выражении рост цен составил 21,6%. В апреле Нацкомстат сообщил о замедлении месячных темпов роста цен на мясо: говядина (кроме филе) подорожала на 1,84%, а баранина — на 1,83%.
Недавно Министерство сельского хозяйства прокомментировало сообщения о росте цен на мясную продукцию в Узбекистане. В ведомстве заявили, что цены на мясо в республике «сохраняются в рамках региональных тенденций и демонстрируют относительную стабильность по сравнению с глобальными колебаниями рынка».
«Узбекистан входит в число стран с наиболее доступными ценами на мясо и занимает второе место среди стран Центральной Азии после Кыргызстана», — подчеркнули в Минсельхозе после сравнения цен на мясо на местном рынке с другими странами.
В январе-марте нынешнего года на производстве и себестоимости мяса в Узбекистане сказалось резкое подорожание корма, электроэнергии и горюче-смазочных материалов. Так, из-за высокого спроса на концентрированные корма и нехватки земель для их выращивания обеспеченность скота кормами составляет всего 35−40%.