Shuningdek, Yevropa sanksiyalari uchinchi mamlakatlarning bir nechta kompaniyalariga ham ta’sir ko‘rsatdi: uchta kompaniya, jumladan davlat korxonalari Xitoydan, hamda Belarus va Turkiyadan bittadan kompaniya sanksiyalar ro‘yxatiga kiritildi.
Bundan tashqari, 31 ta tashkilotga nisbatan “ikki maqsadli tovarlar va texnologiyalar eksporti bo‘yicha qattiqroq cheklovlar” joriy etildi, chunki Yevropa Ittifoqi ularni “Rossiya harbiy-sanoat majmuasini qo‘llab-quvvatlashda” gumon qilmoqda.
Ular orasida O‘zbekistonning Trade Engine System kompaniyasi ham bor. Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat registriga ko‘ra, ustav fondi 10 mln so‘mlik bo‘lgan ushbu kompaniya 2022-yil iyulda tashkil etilgan va temir yo‘l, avtomobil, dengiz hamda havo transportida yuk tashishni tashkil qilish bilan shug‘ullanadi. Kompaniyaning yagona ta’sischisi va direktori Akbarov Nosirjon Xamitjonovich hisoblanadi.
Yevropa Ittifoqining oldingi sanksiyalar to‘plami Rossiyaning Ukrainaga keng ko‘lamli bosqini boshlanganining uchinchi yilligida, 24-fevral kuni joriy etilgan edi. O‘zbekiston kompaniyalari orasida Uzstanex ham cheklovlarga duch keldi. Bu kompaniyaga qarshi ilgari AQSHhva Buyuk Britaniya ham sanksiyalar kiritgan edi.
Avvalroq Spot Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi sanksiyalarni chetlab o‘tishga qarshi kurashni davom ettirishga kelishib olgani haqida yozgandi.

Европейский союз утвердил 17-й санкционный пакет в отношении России. Под ограничения попали почти 200 кораблей, входящие в состав российского «теневого флота», нефтяная компания «Сургутнефтегаз», страховщик ВСК, крупнейший золотодобытчик «Атлас майнинг» (ранее — Petropavlovsk), производитель беспилотников «Эйрбург», «Стратим», «Микроб», «Финко» и «Аэрофрегат».
Как уточняет РБК, среди физических лиц в санкционный список внесли гендиректора «КАМАЗа» Сергея Когогина, ректора Национального исследовательского университета «МЭИ» Николая Рогалева, руководителей и акционеров предприятий военно-промышленного комплекса, а также 28 российских судей, следователей и прокуроров.
Также европейские санкции коснулись нескольких компаний из третьих стран: три, включая государственные, — из Китая, а также по одной из Беларуси и Турции. Кроме того, на 31 организацию распространили «более жесткие экспортные ограничения в отношении товаров и технологий двойного назначения», так как ЕС подозревает их в «поддержке военно-промышленного комплекса России».
В их числе оказалась компания из Узбекистана — Trade Engine System. Согласно ЕГРПО, компания с уставным фондом в 10 млн сумов была учреждена в июле 2022 года и занимается «организацией транспортировки по железной дороге, автотранспортом, морем или по воздуху». Ее единственным учредителем и директором является Акбаров Насиржан Хамитжанович.
Предыдущий пакет санкций Евросоюза был введен 24 февраля — в третью годовщину с начала полномасштабного вторжения России в Украину. Среди узбекистанских компаний под ограничения попала Uzstanex, против которой до этого уже ввели санкции власти США и Великобритании.
Ранее Spot писал, что Центральная Азия и Евросоюз договорились продолжить противодействие обходу санкций.