2025-yilning yanvar-aprel oylarida O‘zbekiston gaz importidan ko‘ra ko‘proq eksportni amalga oshirdi. Bu haqda Spot o‘rgangan Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotida keltirilgan.
To‘rt oyda Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi qariyb uch baravarga — $150,5 mlngacha kamaydi. Yanvar oyida tabiiy gaz yetkazib berish $27,8 mlnni tashkil etgan bo‘lsa, fevral oyida — $8 mln, mart oyida — $2,7 mlngacha tushdi. Aprelga kelib ko‘rsatkich 41 baravar — $112 mlngacha oshdi.
Yil boshidan buyon Xitoyga gaz eksporti deyarli 2 barobarga oshib, $199,7 mlnga yetdi. Xususan, yanvar oyida Xitoyga $21,8 mlnlik, fevral oyida $20,2 mlnlik, mart oyida $52,3 mlnlik, aprel oyida esa $105,4 mlnlik gaz yetkazib berilgan.
Biroq, Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bojxona bosh boshqarmasi ma’lumotlaridan sezilarli darajada farq qiladi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston yanvar-aprel oylarida $143,07 mlnlik gaz eksport qilgan, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 48% ga ko‘pdir.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi ma’lumotlari O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi mart oyidagi $21,39 mlndan aprel oyida $72,24 mlngacha oshganini (o‘sish — 3,37 baravar) ko‘rsatadi. Bu 2024-yilning apreliga nisbatan 6,3 barobar oshgan.
Rossiya Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni saqlab qolmoqda. Mamlakat o‘tgan davrda $3,32 mlrdlik “ko‘k yoqilg‘i” yetkazib bergan. Turkmaniston esa $2,78 mlrd bilan ikkinchi o‘rinda turibdi. Shuningdek, bular qatorida Myanma ($537,37 mln), Qozog‘iston ($261,18 mln), AQSh va Italiya bor.
Avvalroq Markaziy bank O‘zbekistonda go‘sht narxi oshishiga nimalar ta’sir qilganini tushuntirgani haqida xabar berilgandi.

В январе-апреле 2025 года Узбекистан экспортировал больше газа, чем импортировал, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
За первые четыре месяца импорт голубого топлива из Туркменистана и России обвалился почти втрое — до $150,5 млн. Если в январе поставки природного газа составили $27,8 млн, то в феврале сократились до $8 млн, в марте — до $2,7 млн. В апреле импорт газа вырос в 41,5 раза — до $112 млн.
С начала года экспорт газа в Китай увеличился на 85% — до $199,7 млн. В частности, в январе было поставлено газа в КНР на $21,8 млн, в феврале — на $20,2 млн, в марте — на $52,3 млн, а в апреле — на $105,4 млн.
Однако сведения Нацстаткома немного отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан в январе-апреле экспортировал газ на $143 млн, что более чем вдвое превышает аналогичный показатель прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщает об увеличении месячного объема поставок природного газа из Узбекистана в 3,37 раза — с мартовских $21,39 млн до $72,24 млн (рост в 6,3 раза к апрелю 2024 года).
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $3,32 млрд за первые четыре месяца этого года. На втором месте расположился Туркменистан — $2,78 млрд. Далее следуют Мьянма ($537,3 млн), Казахстан ($261,1 млн), США и Италия.