Avvalroq Yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha hududlararo soliq inspeksiyasi UzPost milliy pochta aloqasi operatoridan $2 mlndan ortiq qo‘shimcha soliq undirmoqchi ekanligi haqida xabar berilgandi. Inspeksiya Spot’ning bu bo‘yicha materialiga munosabat bildirdi.
Idora 2024-yilning iyul oyida Uzpost’da 2021−2023-yillar oralig‘ida qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘liq to‘lanmaganligi bo‘yicha soliq auditi o‘tkazilganini tasdiqladi. Tekshiruv natijasida 26,2 mlrd so‘m qo‘shimcha soliq hisoblangan.
Hududlararo soliq inspeksiyasi asos sifatida Soliq kodeksining Uzpost ayblanayotgan ikkita moddasini keltirgan. 238-moddasi bilan soliq solish obyekti — realizatsiya qilish joyi O‘zbekiston bo‘lgan tovarlarni (xizmatlarni) realizatsiya qilish bo‘yicha aylanma deb belgilangan.
Soliq kodeksining 241-moddasiga asosan, tashish va (yoki) transportda tashish bo‘yicha xizmatlar yoxud bevosita tashish va (yoki) transportda tashish bilan bog‘liq xizmatlar O‘zbekistonning yuridik shaxslari yoki yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan, agar jo‘natish punkti va (yoki) belgilangan punkt O‘zbekiston hududida joylashgan bo‘lsa, hudud xizmatlarni realizatsiya qilish joyi deb e’tirof etilgan.
BAAning Daily Mail Zenith FZE, Niderlandiyaning Post+ B.V., Litvaning Tayger Layn Post va “UAB Clevtrans kompaniyalari bilan tuzilgan shartnomalarning ilovalari va xizmatlar ko‘rsatish dalolatnomalariga asosan xizmatlar ko‘rsatiladigan joyi Toshkent shahri deb ko‘rsatilgan. “Xalqaro soliqdan qochish sxemasidan foydalanilmoqda”, — deya xulosa qildi inspeksiya.
Toshkent tumanlararo ma’muriy sudining 2024-yil 17-dekabrdagi hal qiluv qaroriga asosan inspeksiya Uzpost’ga qo‘shimcha hisoblangan soliqni qayta ko‘rib chiqib, uning summasini 26,4 mlrd so‘mdan 26,2 mlrd so‘mga tushirgan.
Biroq Toshkent shahar ma’muriy sudi apellyatsiya instansiyasining 17-fevraldagi qaroriga asosan sudlov hay’ati BAAning Daily Mail Zenith FZE va Niderlandiyaning Post+ B.V. kompaniyalari bilan tuzilgan shartnomalarda xizmat ko‘rsatish joyi sifatida Toshkent shahri ko‘rsatilganini qayd etgan. Sud Soliq kodeksining 241-moddasi bilan O‘zbekiston hududi xizmatlarni realizatsiya qilish joyi sifatida qo‘shimcha soliqlar hisoblanishini asosli deb topdi.
Bundan tashqari, Hududlararo soliq inspeksiyasi 17-mart kuni Uzpost’ga 26,21 mlrd so‘m QQS hamda 5,24 mlrd so‘m moliyaviy jarima to‘lash bo‘yicha yangi ko‘rsatma yuborilganini tasdiqladi. Pochta operatori yangi soliq talabini haqiqiy emas deb bo‘yicha Toshkent tumanlararo ma’muriy sudiga da’vo arizasini kiritgan.
28-mart kuni Uzpost arizasi asosida ish qo‘zg‘atilib, sud-soliq ekspertizasi o‘tkazilmoqda. Hududlararo soliq inspeksiyasi o‘z xatti-harakatlari asosli ekanligini ta’kidlab, sud-soliq ekspertizasining yakuniy qarorini chiqarish uchun tegishli hujjatlar tayyorlangani va talab asosida taqdim etilishini qayd etdi.
Avvalroq tadbirkorlarga markirovkalash qurilmalari xarajati uchun 2027-yilgacha soliq imtiyozlari taqdim etilishi haqida xabar berilgandi.

Межрегиональная налоговая инспекция по крупным налогоплательщикам, находящаяся в ведении первого заместителя председателя Налогового комитета Мубина Мирзаева, ответила на материал Spot про решение налоговой взыскать свыше $2 млн с почтового оператора Uzpost.
Ведомство подтвердило, что в июле 2024 года в Uzpost был проведен налоговый аудит, связанный с неполной уплатой налога на добавленную стоимость в период с 2021 по 2023 год. По результатам проверки был начислен дополнительный налог на 26,2 млрд сумов.
В своем решении Межрегиональная налоговая инспекция ссылается на две статьи Налогового кодекса, в нарушении которых обвиняется Uzpost. Согласно 238-й статье, объектом налогообложения является оборот по реализации товаров (услуг), местом реализации которых является Узбекистан.
В соответствии с 241-й статьей Налогового кодекса местом реализации услуг также признается территория Узбекистана, если услуги по перевозке и (или) транспортировке либо услуги, непосредственно связанные с перевозкой и (или) транспортировкой, оказываются юрлицами-резидентами или индивидуальными предпринимателями в случае, если пункт отправления и (или) пункт назначения находятся на территории Узбекистана.
Согласно приложениям к договорам и актам об оказании услуг с компаниями Daily Mail Zenith FZE из ОАЭ, Post+ B.V. из Нидерландов, Tayger Layn Post и UAB Clevtrans из Литвы, местом оказания услуг указан город Ташкент. «Используется международная схема уклонения от уплаты налогов», — резюмировали в налоговой.
На основании решения Ташкентского межрайонного административного суда, принятого 17 декабря 2024 года, Межрегиональная налоговая инспекция пересмотрела сумму начисленных Uzpost налогов, подлежащей уплате, в сторону понижения — с 26,4 млрд до 26,2 млрд сумов.
Однако Судебная коллегия апелляционной инстанции Ташкентского городского административного суда в своем решении от 17 февраля отметила, что по договорам, заключенным с Daily Mail Zenith FZE из ОАЭ и Post+ B.V. из Нидерландов, местом оказания услуг указан город Ташкент. Суд признал обоснованным применение 241-й статьи Налогового кодекса, которая признает территорию Узбекистана как место оказания услуг.
Кроме того, Межрегиональная налоговая инспекция подтвердила, что 17 марта Uzpost было отправлено новое предписание, в котором требуется уплатить НДС на 26,21 млрд сумов, а также выплатить финансовый штраф в размере 5,24 млрд сумов. Почтовый оператор подал исковое заявление в Ташкентский межрайонный административный суд о признании недействительным нового требования налоговой.
28 марта на основании заявления Uzpost было возбуждено новое дело, проводится судебно-налоговая экспертиза. Межрегиональная налоговая инспекция подчеркнула обоснованность своих действий, отметив, что подтверждающие документы подготовлены и будут представлены по требованию для вынесения решения судебно-налоговой экспертизы.