Dubayda Markaziy Osiyo mamlakatlari startap loyihalari uchun birinchi xalqaro akselerator ishga tushirilishga tayyorlanmoqda. Bu haqda O‘zbekiston raqamli rivojlanish vaziri Sherzod Shermatov ma’lum qildi.
Tashabbus BAAning DIFC va Tumar innovatsion xablari ko‘magida Central Asian Innovation Hubs loyihasi bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. Tashkilotchilar O‘zbekiston va Qozog‘iston startaplariga Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika bozorlariga chiqishda yordam berishni maqsad qilgan.
Dastur bir necha bosqichda amalga oshiriladi. 24 iyunga qadar Samarqand va Ostonada da’vogarlar uchun pitchinglar o‘tkaziladi, shundan so‘ng ikki oy ichida saralab olingan 10 nafar ishtirokchi ro‘yxati e’lon qilinadi. Shundan so‘ng ular BAAga safarga tayyorgarlik ko‘rishadi.
Akselerator sentabr, oktabr va noyabr oylarida sakkiz hafta davom etadi. Ishtirokchilar quyidagilarni qo‘lga kiritadilar:
- xalqaro darajadagi murabbiylar va mutaxassislardan ko‘mak;
- mahalliylashtirish va yangi bozorlarda faoliyat boshlashda amaliy yordam;
- venchur fondlari, potensial hamkorlar va mijozlar bilan aloqalar o‘rnatish imkoniyati;
- BAAdagi yirik IT-markazlariga tashrif buyurish imkoniyati;
- DIFC kovorking maydonlaridan foydalanish, shuningdek, Tumar Innovation Hub hududida bepul yashash imkoniyati.
Intensiv dastur 25-noyabr kuni yakunlanadi. Ishtirokchilar investorlar va hamkorlarni jalb qilish uchun o‘z ishlari natijalarini hakamlar oldida taqdim etadilar.
Dasturda ishtirok etish uchun arizalarni Tumar Innovation Hub veb-saytida 20-iyungacha topshirish mumkin.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda birinchi Imkon Ventures xususiy venchur fondi tashkil etilgani haqida yozgandi.

В Дубае готовится к запуску первый международный акселератор для стартап-проектов из стран Центральной Азии. Об этом сообщил министр цифрового развития Узбекистана Шерзод Шерматов.
Инициатива реализуется при поддержке инновационных хабов DIFC и Tumar из ОАЭ совместно с проектом Central Asian Innovation Hubs. Организаторы преследуют цель помочь стартапам из Узбекистана и Казахстана с выходом на рынки Ближнего Востока и Северной Африки.
Программа проводится в несколько этапов. До 24 июня в Самарканде и Астане пройдут питчинги для претендентов, после чего в течение двух месяцев будет объявлен список из 10 отобранных участников. Затем они будут проходить подготовку к поездке в ОАЭ.
Сам акселератор будет длиться восемь недель в сентябре, октябре и ноябре. Участники получат:
- поддержку от менторов и экспертов международного уровня;
- практическую помощь в локализации и запуске на новых рынках;
- возможность наладить контакты с венчурными фондами, потенциальными партнерами и клиентами;
- шанс посетить крупные IT-центры ОАЭ;
- доступ к коворкинговым пространствам DIFC, а также бесплатное проживание на территории Tumar Innovation Hub.
Интенсивная программа завершится 25 ноября. Участники представят результаты своей работы перед жюри, чтобы привлечь инвесторов и партнеров.