O‘zbekiston o‘zining ilmiy-texnik sun’iy yo‘ldoshini 2028-yildan kechiktirmay orbitaga chiqarmoqchi. Bu haqda O‘zbekkosmos direktori o‘rinbosari Muhiddin Ibragimovga tayanib, Kazinform xabar berdi.
Apparatni yaratish bilan Yaponiyaning Kyushu texnologiya institutiga o‘qishga yuborilgan 7 nafar o‘zbekistonlik magistrantlardan iborat jamoa shug‘ullanadi. Ularga o‘quv mashg‘ulotlari davomida sun’iy yo‘ldosh loyihasini ishlab chiqish, uni yig‘ish va koinotga uchirish topshirilgan.
“Agar talabalarimiz bu yil o‘qishni boshlasa, 2027-yilga borib uni tamomlaydi. […] Rejamizga ko‘ra, O‘zbekiston 2028-yilgacha o‘z sun’iy yo‘ldoshini uchiradi”, — dedi Ibragimov agentlikka.
Shuningdek, u kosmik kemani koinotga olib chiqish uchun kosmik kompaniya bilan raketa-tashuvchidan foydalanish bo‘yicha shartnoma tuzish kerakligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, masala uchirishlar sonining cheklanganligi hamda boshqa mamlakatlar sun’iy yo‘ldoshlarni jo‘natish muddatlarini startdan 2−3 yil oldin belgilab qo‘yishi tufayli yanada murakkablashadi.
Hozirda agentlik Amerikaning SpaceX kompaniyasi bilan bu borada muzokaralar olib bormoqda, dedi Ibrohimov. Bu masala O‘zbekkosmos delegatsiyasining aprel oyida AQShga amalga oshirgan ishchi safari chog‘ida muhokama qilingandi.
Yil boshida Muhiddin Ibragimov Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) ga a’zo davlatlar bilan hamkorlikda ilmiy sun’iy yo‘ldosh ishlab chiqilayotganini, O‘zbekkosmos uning bir qismi bilan shug‘ullanayotganini ma’lum qilgandi. “Biz texnologik qismni yaratib, uni sun’iy yo‘ldoshga integratsiya qilamiz. Adashmasam, sun’iy yo‘ldoshni 2026-yilning o‘rtalariga uchirish rejalashtirilmoqda”, — degandi u.
Shuningdek, agentlik vakili 2035-yilgacha milliy kosmik dastur ishlab chiqilishi, buning uchun agentlik 4−5 ta konsalting kompaniyasini jalb etishini qayd etgan. Hujjat 2025-yil o‘rtalarida taqdim etilishi kutilmoqda.
Avvalroq Spot O‘zbekkosmos va Bosh prokuratura ekologik huquqbuzarliklarni aniqlashda hamkorlik qilishga kelishib olgani haqida yozgandi.

Узбекистан намеревается запустить свой научно-технический спутник на орбиту не позже 2028 года. Об этом сообщает «Казинформ» со ссылкой на заместителя директора «Узбеккосмоса» Мухиддина Ибрагимова.
Созданием аппарата займется команда из семи узбекистанских студентов-магистрантов, направленных на учебу в Технологический институт Кюсю в Японии. Им поручено в ходе обучения разработать проект спутника, собрать его и запустить в космос.
«Если наши студенты начнут обучение в этом году, то к 2027 году они его завершат. […] Согласно нашему плану, Узбекистан запустит свой спутник до 2028 года», — заявил Ибрагимов агентству.
Также он указал, что для вывода аппарата в космос требуется заключить договор с космической компанией об использовании ракеты-носителя. Вопрос усложняется ограниченным числом запусков и тем, что другие страны утверждают сроки отправки спутников за 2−3 года до старта.
Сейчас агентство ведет переговоры в этом направлении с американской SpaceX, отметил Ибрагимов. Вопрос уже обсуждался в ходе рабочей поездки делегации «Узбеккосмоса» в США, которая прошла в апреле.
Ранее Spot писал, что «Узбеккосмос» и Генпрокуратура договорились о сотрудничестве в выявлении экологических нарушений.