Davlat rahbari dunyo iqtisodiyoti yangi davr va o‘zgarishlar oldida turgani, bu barqaror rivojlanish uchun davlatlarni hamkorlikda ishlashga undayotganini qayd etdi.
Asosiy yo‘nalish “yashil” iqtisodiyot modeliga o‘tish bo‘lib, xususan, O‘zbekiston iqtisodiyotni barqaror energiya resurslari bilan ta’minlash uchun “yashil” energetikani rivojlantirmoqda.
Sohaga qariyb $6 mlrd to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiya kirib keldi. Elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 59 mlrddan 82 mlrd kVt/soatga yetdi. Keyingi besh yilda bu ko‘rsatkich 120 mlrd kVt/soatdan oshib, “yashil” energiya ulushi 54% ga yetadi.
Elektr tarmoqlarini yangilashga $4 mlrd jalb qilinadi. Joriy yilda Samarqandda, kelgusi yildan yana 8 ta hududda elektr tarmoqlari xususiy sheriklikka beriladi. Shu yil global uglerod bozorlariga qo‘shilib, Yashil O‘zbekiston iqlim investitsiyalari platformasi yaratiladi.
Prezident ikkinchi yo‘nalish sifatida iqtisodiyotning “drayveri"ga aylanayotgan raqamli texnologiya va sun’iy intellektni qayd etdi. Shu yilning o‘zida IT eksporti $1 mlrdga yetadi. 2030-yilga borib, buni 5 baravar oshirish uchun salohiyat va imkoniyat yetarli ekanligi ta’kidlandi.
2026-yil “Bulutli texnologiyalar” milliy platformasi ishga tushadi. Yaqin besh yilda xususiy investorlar bilan birga quvvati 500 MVtdan ortiq 20 ta data-markaz barpo etiladi.
Shuningdek, mamlakat boy tarixi, azaliy qadriyatlari hamda yangi kreativ g‘oyalarni o‘zida taqdim etuvchi sun’iy intellektning milliy modeli ishlab chiqiladi. Tizim samaradorligini ta’minlash uchun “Bir million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasi boshlangan.
Yana bir ustuvor yo‘nalish — moliya sohasini transformatsiya qilish bo‘ladi. Mamlakatda Moliyaviy barqarorlik kengashini ta’sis etish, Markaziy bankda kiberxavfsizlik va moliyaviy texnologiyalar platformalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Prezident bozor kapitallashuvi $1 mlrddan ortiq bo‘lgan startaplar sonini ko‘paytirish maqsadini e’lon qildi. Shu bois “Muqobil investitsiya jamg‘armalari to‘g‘risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Kelgusi besh yilda venchur va boshqa muqobil sarmoyalar hajmini $1 mlrdga olib chiqiladi.
Avvalroq Etisalat kompaniyasi O‘zbekistonda ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini qurishda ishtirok etishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

Шавкат Мирзиёев выступил с речью на Ташкентском международном инвестиционном форуме. Обращение транслировалось на YouTube-канале пресс-службы главы государства.
Иностранные инвестиции в экономику Узбекистана за 2024 год превысили $35 млрд, экспорт — $27 млрд. Президент отметил важность сотрудничества стран, «идущих по пути устойчивого развития», по четырем главным направлениям в преддверии «новой эры перемен» в мировой экономике.
Одним из них станет переход к «зеленой» энергетике. Узбекистан за последние годы привлек в отрасль около $6 млрд, что позволило увеличить генерацию электроэнергии до 82 млрд кВт/ч. К 2030 году ставится задача довести объем производства до 120 млрд кВт/ч, из которых около 54% будет приходиться на возобновляемые источники энергии.
Также планируется привлечь $4 млрд в обновление электросетей. До конца года правительство передаст в частное управление электросети Самарканда, а в 2026 году — еще в 8 регионах.
Узбекистан в 2024 году запустил продажу сертификатов «зеленой» энергии, а также начал работу над продажей углеродных единиц. На этот год запланирован запуск платформы климатических инвестиций «Зеленый Узбекистан», а также выход на глобальные углеродные рынки.
Вторым направлением станет сфера цифровых технологий и искусственного интеллекта, которые Мирзиёев назвал драйверами экономики. По итогам нынешнего года ожидается рост экспорта IT-услуг до $1 млрд, а к 2030 году планируется нарастить его еще в 5 раз.
С 2026 года должна начать работу национальная платформа облачных технологий. За пять лет предполагается построить при участии частных инвесторов 20 дата-центров общей мощностью 500 МВт.
Кроме того, Узбекистан намерен создать национальную модель искусственного интеллекта, которая будет воплощать «богатую историю, древние ценности и новые креативные идеи». Для обеспечения эффективности ее работы создан проект «Один миллион лидеров ИИ».
Еще одним приоритетным направлением станет трансформация финансовой сферы. Планируется учредить Совет по финансовой устойчивости, а также запустить платформы кибербезопасности и цифровых технологий при Центральном банке.
Президент заявил о цели увеличить число «единорогов» — стартапов с рыночной капитализацией более $1 млрд. В правительстве разработан проект закона об альтернативных инвестиционных фондах, направленный на увеличение объема венчурного рынка до $1 млрд в ближайшие пять лет.