Markaziy bank boshqaruvi 12-iyundagi yig‘ilishida asosiy stavkani yillik 14% darajasida saqlab qolish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
So‘nggi oylardagi iqtisodiy faollik va iste’mol talabi dinamikalari hamda bazaviy inflyatsiyaning o‘sish tendensiyasi iqtisodiyotda inflyatsion bosimlar saqlanib qolayotganidan dalolat berayotgani qayd etildi. Bu umumiy inflyatsiyaning may oyidagi biroz pasayishiga qaramasdan inflyatsiya prognozi trayektoriyasidan yuqori shakllanishiga sabab bo‘lmoqda.
Regulyatorga ko‘ra, mazkur sharoitda inflyatsion jarayonlarga energiya narxlari oshishining ikkilamchi ta’sirlarini pasaytirish va umumiy inflyatsiyaning barqaror pasayuvchi trendga o‘tishini ta’minlash maqsadida asosiy stavka joriy darajasida qoldirildi.
Yil boshidan o‘suvchi trendda shakllangan umumiy inflyatsiya darajasi may oyida o‘tgan yilgi energiya tariflari oshirilishining birlamchi ta’siri chiqib ketishi hisobiga pasayib, yillik 8,7% ga teng bo‘ldi. Aholi va tadbirkorlarning inflyatsion kutilmalari umumiy inflyatsiyadan yuqori darajada shakllanmoqda.
Xizmatlar inflyatsiyasi tezlashishi hisobiga bazaviy inflyatsiyaning o‘suvchi dinamikasi davom etib, may oyida yillik 8,5% ga yetdi. Iqtisodiyotda yalpi talab yuqoriligi sharoitida joriy energiya narxlari oshirilishining ikkilamchi ta’sirlari yuzaga chiqishi inflyatsion bosimlarning uzoqroq davom etishiga ishora beradi.
Yanvar-may oylarida iqtisodiyotdagi yuqori faollik yalpi talabning shakllanishida asosiy omillardan biri bo‘lgan. Bu savdo va pullik xizmatlardan tushumlar va transchegaraviy pul o‘tkazmalari hajmlarining oshishi hamda banklararo tranzaksiyalar hajmi va ko‘chmas mulk savdosi bitimlari soni o‘sishida namoyon bo‘lmoqda.
Shuningdek, kredit ajratishning yuqori darajasi va budjet xarajatlarining o‘sishi ham iqtisodiy faollikni rag‘batlantirmoqda. Bu omillar kelgusida yalpi talabni qo‘llab-quvvatlab, iqtisodiyotdagi narxlar darajasiga bosimni kuchaytirishi mumkin.
Jahon iqtisodiyotidagi noaniqliklar hamda xalqaro savdodagi keskinliklar natijasida ko‘p davlatlarda pul-kredit sharoitlari qat’iyligi uzoqroq davom etishi kutilmoqda. Shu bilan birga, so‘nggi oylardagi ayrim oziq-ovqatlar jahon narxlari o‘sishi ichki narxlarga qo‘shimcha bosim yaratishi mumkin.
An’anaviy eksport tovarlari birja narxlarining yuqori darajada saqlanib qolishi va hamkor davlatlarda almashuv kursi mustahkamlanishi eksport tushumlari hamda transchegaraviy pul o‘tkazmalari o‘sishini qo‘llab-quvvatlamoqda.
Bu, o‘z navbatida, mamlakatga xorijiy investitsiyalar oqimi oshishi bilan birga ichki valyuta bozorida takliflarning barqaror shakllanishiga xizmat qilib, kelgusi oylarda almashuv kursi tomonidan inflyatsiyaga bosimlarning kamayishiga hissa qo‘shadi.
Markaziy bank pul-kredit sharoitlarining joriy qat’iylik darajasi saqlab qolinishini kelgusida kreditlash hajmi o‘sishining mo‘tadillashuvi va depozitlarning yuqori o‘sishini ta’minlashi bilan izohladi. Bu yalpi talabni muvozanatlashtiruvchi va monetar omillarning inflyatsiyaga ta’sirini kamaytiruvchi ahamiyatga ega bo‘ladi.
Shuningdek, regulyator tomonidan o‘rta muddatli istiqbolda inflyatsiyaning 5% lik target darajasigacha pasayishiga erishish uchun pul-kredit sharoitlarining yetarli darajada qat’iyligi ta’minlanadi.
Avvalroq Markaziy bankning xalqaro aktivlari bir oyda $410,2 mlnga oshib, $49,66 mlrdni tashkil etgani haqida xabar berilgandi. O‘sish valyuta zaxiralari hisobidan ta’minlangan.

Правление Центрального банка Узбекистана на заседании 12 июня приняло решение о сохранении основной ставки на уровне 14% годовых.
В регуляторе отметили, что в последние месяцы динамика экономической активности и потребительского спроса, а также тенденция роста базовой инфляции указывают на сохранение инфляционного давления в экономике. В результате инфляция формируется выше прогнозной траектории, несмотря на небольшое снижение общей инфляции в мае.
«В данных условиях для обеспечения снижения вторичных эффектов повышения цен энергоносителей на инфляционные процессы и перехода общей инфляции к устойчивому снижающемуся тренду основная ставка была сохранена на текущем уровне», — говорится в сообщении.
Общий уровень инфляции, формировавшийся в возрастающем тренде с начала года, в мае снизился до 8,7% за счет исчерпания первичного эффекта прошлогоднего повышения тарифов на энергоносители. Однако инфляционные ожидания населения и предпринимателей формируются выше общей инфляции.
За счет ускорения инфляции в сфере услуг сохранилась растущая динамика базовой инфляции, которая в мае достигла 8,5%. В условиях высокого совокупного спроса в экономике возникают вторичные эффекты текущего повышения цен на энергоносители, что указывает на более продолжительное инфляционное давление, отметили в ЦБ.
Центробанк назвал высокую экономическую активность в январе-мае одним из основных факторов формирования совокупного спроса. В частности, это проявляется в увеличении поступлений от торговли и платных услуг и объемов трансграничных денежных переводов, а также в росте объемов межбанковских транзакций и сделок с недвижимостью.
Сохранение высоких темпов кредитования в экономике и рост бюджетных расходов также способствуют стимулированию экономической активности.
«Данные факторы в будущем могут оказать давление на уровень цен в экономике, поддерживая совокупный спрос», — предупредили в ЦБ.
Кроме того, из-за неопределенности в мировой экономике и напряженности в международной торговле ожидается, что ставки центральных банков во многих странах сохранятся на более высоком уровне. Вместе с тем рост мировых цен на отдельные продукты питания в последние месяцы может в будущем создать дополнительное давление на внутренние цены.
В мае Центральный банк ухудшил прогнозы по инфляции на 2025 (8%) и 2026 годы (5−6%). Среди факторов, разгоняющих инфляцию, регулятор выделил рост инвестиционной активности и майское повышение тарифов на электричество и природный газ.