Ilon Mask kompaniyasining Starlink sun’iy yo‘ldosh interneti Qozog‘istonda rasman joriy etiladi. Bu haqda Forbes.kz xabar berdi.
Raqamli rivojlanish vazirligi va kompaniya o‘rtasida tegishli kelishuv imzolangan. Foydalanuvchi terminallarining sotuviga 2025-yilning uchinchi choragida start beriladi.
Shu paytgacha loyiha mamlakatda sinov tariqasida amalga oshirilayotgan edi. Uning yordamida qishloq maktablarida aloqa ta’minlandi. Keng auditoriya uchun ulanish imkoniyati mavjud emas edi. Endi esa Starlink Qozog‘iston qonunchiligiga, jumladan, axborot xavfsizligi va aloqa sohasidagi talablarga rioya etishga rozilik bildirdi.
“Bu yil ular barcha zarur chora-tadbirlarni amalga oshiradilar va fuqarolarimiz sun’iy yo‘ldosh orqali internetga rasmiy va qonuniy ravishda ulanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar”, — deya ta’kidladi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vaziri Jaslan Madiyev.
Kelishuvda SpaceX sun’iy yo‘ldoshlaridan signal qabul qiluvchi terminallar deb ataladigan Starlink uskunalarini rasmiy sotib olish, foydalanish va ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniyati ko‘zda tutilgan. Ilgari ular faqat cheklangan ta’lim loyihalari doirasida yetkazib berilgan.
Texnologiya, optik tolali tarmoqlarni o‘tkazish imkonsiz yoki iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq bo‘lmagan qiyin va uzoq hududlar uchun yechim bo‘lishi kerak. Bu tog‘li qishloqlar, yaylovlar va alohida joylashgan korxonalarni o‘z ichiga oladi.
Sifatli aloqa xizmatidan nafaqat ushbu hududlar aholisi, balki infratuzilma obyektlari — qishloq maktablari, tibbiyot muassasalari va ko‘chma guruhlar ham foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Starlink — bu Yerdan taxminan 550 kilometr balandlikdagi past orbitali sun’iy yo‘ldoshlar tarmog‘i orqali ishlaydigan global internet tizimi. Bu tizim yuqori tezlik va past kechikish bilan ishlaydi, shu tufayli foydalanuvchilarga hatto shaharlardan uzoqda ham videoaloqa, striming va boshqa onlayn xizmatlardan foydalanish imkoniyatini beradi.
Avvalroq O‘zbekkosmos O‘zbekistonda sun’iy yo‘ldosh ishga tushirilgani bilan internet bepul bo‘lmasligi haqida xabar bergandi.
Hozirda O‘zbekiston xorijiy kompaniyalar bilan Yerni masofadan zondlash sun’iy yo‘ldoshlari guruhlarini joylashtirish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.

Спутниковый интернет Starlink от компании Илона Маска официально появится в Казахстане — соответствующее соглашение подписали Министерство цифрового развития и сама компания, сообщает Forbes.kz. Продажи пользовательских терминалов стартуют уже в третьем квартале 2025 года.
До сих пор проект действовал в республике в пилотном режиме. С его помощью обеспечивали связь в сельских школах. Для широкой аудитории подключение было недоступно. Теперь же Starlink согласился соблюдать казахстанское законодательство, включая требования в сфере информационной безопасности и связи.
«В этом году они реализуют все необходимые мероприятия, и наши граждане смогут официально и легально подключаться к спутниковому интернету», — отметил министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Жаслан Мадиев.
В соглашении предусмотрена возможность официального приобретения, использования и регистрации оборудования Starlink — так называемых терминалов, принимающих сигнал со спутников SpaceX. Ранее их поставляли только в рамках ограниченных образовательных проектов.
Технология должна стать спасением для труднодоступных и удаленных регионов, где прокладка оптоволоконных сетей невозможна или экономически нецелесообразна. Это горные села, пастбища, изолированные предприятия. Доступ к качественной связи получат не только жители этих районов, но и объекты инфраструктуры — сельские школы, медучреждения, мобильные группы.
Starlink — это глобальная система спутникового интернета, работающая через сеть низкоорбитальных спутников (примерно 550 км от Земли). За счет этого она обеспечивает высокую скорость и низкую задержку сигнала, позволяя пользоваться видеосвязью, стримингом и другими онлайн-сервисами даже вдали от городов.
Ранее Spot писал, что Узбекистан ведет переговоры по развертыванию группировок спутников зондирования.