Qozog‘iston mamlakatdagi ikkinchi atom elektr stansiyasini quradigan konsorsium rahbari sifatida Xitoy Milliy Yadro Korporatsiyasini (CNNC) tanlagani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Atom energetikasi agentligi raisi Almasadam Satkaliyev xabar berdi.
Hukumat Xitoy bilan atom sohasidagi hamkorlik bo‘yicha bosh kelishuvni imzolashni rejalashtirmoqda. Amaldor Pekin bilan hamkorlikni Ostona uchun ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanligini ta’kidladi, shuningdek, AES qurilishi uchun Xitoy texnologiyalari va tajribasiga katta qiziqish borligini aytib o‘tdi.
“Dunyo miqyosida butun atom siklini o‘z kuchi bilan amalga oshira oladigan mamlakatlar soni unchalik ko‘p emas. Shubhasiz, Xitoy barcha zarur texnologiyalarga, to‘liq sanoat va ishlab chiqarish bazasiga ega bo‘lgan davlatlardan biridir,” deya ta’kidladi Satkaliyev.
Atom energiyasi agentligi rahbari qo‘shimcha qilishicha, Qozog‘iston Xitoy tomoni bilan muzokaralar o‘tkazadi. Uning aytishicha, Ostonada CNNC kompaniyasining ishlarni “tez va sifatli” bajarish imkoniyatlarini yaxshi tushunishadi.
Bunga qadar Qozog‘iston birinchi atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha konsorsiumga rahbarlik qilish uchun Rosatom’ni tanlab olgan edi.
Muzokaralarda jami to‘rtta jahon reaktor texnologiyalari yetkazib beruvchilari qatnashdi: “Rosatom”, CNNC, shuningdek, Fransiyaning Électricité de France va Janubiy Koreyaning Korea Hydro & Nuclear Power kompaniyalari.
Dastlabki saralashdan o‘tib, qisqa ro‘yxatga kiritilgan barcha muzokara qatnashchilari o‘ziga xos texnologiyalarga ega ekanligini Satkaliyev ta’kidladi. Shu bilan birga, u Rossiya va Xitoyning takliflarini “obyektiv nuqtai nazardan eng kuchli” deb baholadi.
Qozog‘istonda AES qurilishi
2021-yil dekabr oyida Qozog‘istonning “Rosatom” bilan AES qurilishi bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani ma’lum bo‘ldi. Energetika vaziri Bolat Akchulakov tashabbusni qo‘llab-quvvatlovchi omillar sifatida uran zaxiralarining ko‘pligi va yadro yoqilg‘isi ishlab chiqarish imkoniyatining mavjudligini ta’kidladi.
O‘tgan yilning 6-oktabr kuni Qozog‘istonda AES qurish masalasi bo‘yicha referendum o‘tkazildi. Taklifni ovoz berganlarning 71%i qo‘llab-quvvatladi, umumiy saylovchilar soni 63,6%ni tashkil etdi.
Ovoz berishdan bir necha kun o‘tgach, Qozog‘iston Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Roman Sklyar Qozog‘istonning atom elektr stansiyasi qurilishini xalqaro konsorsiumga topshirishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi.
“Biz biror-bir yetkazib beruvchi yoki pudratchi bilan cheklanib qolmasligimiz kerak. Aksincha, amaliyot ko‘rsatganidek, eng samarali ishlaydigan konsorsium tuzmoqchimiz,” — dedi amaldor.
Pudratchilarni tanlash bilan maxsus loyiha guruhi shug‘ullanadi, ular ehtimoliy siyosiy xatarlarni ham hisobga oladi. Konsorsiumda beshtadan ortiq bo‘lmagan davlat ishtirok etishi kutilmoqda, deya qo‘shimcha qildi bosh vazir o‘rinbosari. Ishlar boshlanishidan oldin texnik-iqtisodiy asoslarni tayyorlashga kamida bir yil, loyiha-smeta hujjatlariga esa bir yarim yil vaqt ketadi.
Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev yanvar oyida AES qurilishi bo‘yicha konsorsium tuzish rejalari, shuningdek, Xitoy, Rossiya va G‘arb mamlakatlarining loyihaga qiziqishi haqida ma’lumot berdi. Shu bilan birga, u mamlakatda yana bir nechta AES qurilishi mumkinligini aytib o‘tdi.
Fevral oyida jami 4 ta variant ko‘rib chiqilayotgani ma’lum bo‘ldi: Xitoyning CNNC kompaniyasidan HPR-1000 reaktori, “Rosatom"dan VVER-1200, Janubiy Koreyaning KHNP kompaniyasidan APR-1000 va Fransiyaning EDF kompaniyasidan EPR1200.
Bundan biroz oldin hukumat yangi AES quriladigan joyni tasdiqlagan edi. Qarorga ko‘ra, u Olmaota viloyatining Jambil tumanida joylashadi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston va Rossiya yirik AES qurishga kelishib olgani haqida yozgandi.
Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin loyihaga o‘zgartirish kiritishgan bo‘lib, endi u bir katta va bir kichik atom elektr stansiyasini o‘z ichiga oladi.

Казахстан выбрал China National Nuclear Corporation (CNNC) в качестве лидера консорциума, который будет строить вторую атомную электростанцию в стране. Об этом сообщил председатель Агентства по атомной энергии Алмасадам Саткалиев.
Правительство планирует подписать с Китаем генеральное соглашение о сотрудничестве в атомной сфере. Чиновник назвал сотрудничество с Пекином одним из приоритетов для Астаны, а также выделил интерес к китайским технологиям и опыту для строительства АЭС.
«Объективно в мире не так много стран, которые могут осилить весь атомный цикл своими силами. Безусловно, Китай — это одна из стран, которая обладает всеми необходимыми технологиями, всей индустриальной, промышленной базой», — отметил Саткалиев.
Глава Агентства по атомной энергии добавил, что Казахстан проведет переговоры с китайской стороной. По его словам, в Астане понимают возможности CNNC выполнять работы «быстро и качественно».
До этого Казахстан выбрал «Росатом» лидером консорциума по строительству первой АЭС. Всего в переговорах участвовали четыре мировых поставщика реакторных технологий: «Росатом», CNNC, а также Électricité de France (Франция) и Korea Hydro & Nuclear Power (Южная Корея).
Все прошедшие предварительную квалификацию и попавшие в шорт-лист участники переговоров обладают уникальными технологиями, подчеркнул Саткалиев. При этом он назвал предложения России и Китая «объективно самыми сильными».
Строительство АЭС в Казахстане
В декабре 2021 года стало известно о переговорах Казахстана с «Росатомом» о строительстве АЭС. Министр энергетики Болат Акчулаков подчеркивал обширные запасы урана и наличие производства ядерного топлива как факторы в пользу инициативы.
6 октября прошлого года в Казахстане состоялся референдум по вопросу возведения АЭС. Предложение поддержали около 71% проголосовавших при явке в 63,6%.
Спустя несколько дней после голосования первый вице-премьер РК Роман Скляр сообщил, что Казахстан планирует поручить строительство атомной электростанции международному консорциуму.
«Мы не должны зацикливаться на каком-то одном поставщике, одном подрядчике. А [хотим] создать консорциум, который, как показывает практика, наиболее эффективно работает», — заявил чиновник.
Подбором подрядчиков будет заниматься специальная проектная группа, которая также учтет вероятные политические риски. В консорциуме ожидается участие не более пяти стран, добавил вице-премьер. До начала работ минимум год уйдет на подготовку технико-экономического обоснования и полтора года — на проектно-сметную документацию.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в январе рассказал о планах создать консорциум для строительства АЭС, а также об интересе к проекту со стороны Китая, России и западных стран. Тогда же он заявил о возможном строительстве в стране еще нескольких АЭС.
В феврале стало известно, что всего рассматриваются 4 варианта: реактор HPR-1000 от китайской CNNC, ВВЭР-1200 от «Росатома», APR-1000 от южнокорейской KHNP и EPR1200 от французской EDF.
Незадолго до этого правительство утвердило место строительства новой АЭС. Согласно постановлению, она будет располагаться в Жамбылском районе Алматинской области.