Yig‘ilishda prezident Administratsiyasining Nazorat inspeksiyasi faoliyati tanqidiy ko‘rib chiqildi.
“Nazorat inspeksiyasiga nima uchun shuncha vakolat berilgan? Vazirlarga yaxshi ko‘rinish uchun, ular nimani bersa, shuni ko‘tarib kelmasdan, masalalarni o‘rganib, aybdorlarni jazolash bo‘yicha nega taklif kiritmaydi?”, — dedi davlat rahbari.
Faoliyatidagi kamchilik va muammolarni hisobga olib, inspeksiyasini bugunning o‘zida tugatishga qaror qilindi. Ijro intizomini mustahkamlash, aholi muammolari bilan ishlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yaratiladi.
Bundan buyon ijro intizomiga Hisob palatasi mas’ul bo‘lib, uning vakolatlari kengaytiriladi. Endilikda Hisob palatasi qarorlar bilan berilgan mablag‘larning to‘g‘ri sarflanishi bilan birga, nima samara bergani, aholi bundan qanchalik rozi bo‘lganini ham o‘rganadi.
Palata raisi har bir qaror ijrosi natijadorligini tahlil qilib, zaif nuqtalar, “aravasini tortmayotgan” rahbarlar va ishlamayotgan tizimlar bo‘yicha o‘z taklifini har oyda prezidentga kiritadi.
Bundan tashqari, Hisob palatasiga bir oy ichida Toshkent shahrida o‘zini oqlagan “Xalq nazorati” elektron portalini mamlakat bo‘ylab ishga tushirish topshirildi.
Portal orqali aholi qurilish, obodonlashtirish va infratuzilma muammolarini suratga olib va aniq manzilini ko‘rsatgan holda mobil ilova orqali yuboradi. Masalaning yechimi ham fotosurat bilan tasdiqlanadi.
Ularning qanchalik tez va sifatli hal etilishiga qarab, hokimlar faoliyati kunlik baholab boriladi. Tizim murojaatlarning yagona platformasi bo‘ladi va unga barcha vazirlik, idora, hokimliklar ulanadi.
Avvalroq prezident go‘sht, sut, parranda go‘shti va tuxum narxlarini barqaror saqlab qolish bo‘yicha topshiriq bergani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит видеоселекторное совещание, посвященное результативности проводимых реформ, состоянию дел в регионах и поиску решений вопросов, волнующих население.
На совещании критически рассмотрена деятельность Контрольной инспекции Администрации президента.
«Почему Контрольной инспекции даны такие полномочия? Почему, вместо того чтобы угождать министрам и принимать все, что они дают, она не изучает вопросы и не вносит предложения о наказании виновных?» — задался вопросом глава государства.
«Учитывая недостатки и проблемы в деятельности», уже сегодня было принято решение об упразднении Контрольной инспекции Администрации президента, сообщил он.
В связи с этим было решено создать совершенно новую систему укрепления исполнительской дисциплины и работы с проблемами населения. За исполнительскую дисциплину теперь будет отвечать Счетная палата, ее полномочия расширят.
Счетная палата будет изучать не только правильность расходования средств, выделенных постановлениями, но и то, какой эффект был достигнут и насколько население довольно этим.
Также Счетной палате поручено в течение месяца запустить по всей республике электронный портал «Халк назорати», который работает в Ташкенте.
Через этот портал жители могут сфотографировать проблемы строительства, благоустройства и инфраструктуры и отправить их через мобильное приложение с указанием адреса и приложением фотографии.
Деятельность хокимов будет ежедневно оцениваться в зависимости от того, насколько быстро и качественно проблемы будут решаться. Эта система станет единой платформой для обращений, к которой подключатся все министерства, ведомства и хокимияты, подчеркнул Мирзиёев.
Ранее Spot писал, что президент поручил сохранять стабильными цены на мясо, молоко, мясо птицы и яйца.