Unda go‘sht, sut, parranda go‘shti va tuxum narxi keskin oshmasligi, korxonalar “soya"dan chiqib ishlashi uchun QQSning yarmini keshbek qilib qaytarish tartibi o‘tgan hafta tasdiqlangani qayd etildi.
Davlat rahbari mutasaddilarni keshbekni bir kunga bo‘lsa ham kechiktirmaslik zarurligi haqida ogohlantirdi.
“Hokimlarni ham ogohlantiraman, ushbu yangi mexanizm asosida go‘sht, sut, parranda go‘shti va tuxum narxi barqaror bo‘lishi shart. Buni eplay olmaganlari ishdan ketadi”,
— dedi prezident.
Shuningdek, sud qarorlari vaqtida ijro bo‘lmayotgani yuzasidan murojaatlar juda ko‘pligi qayd etildi. O‘tgan yili MIBga yuborilgan har beshta sud qaroridan bittasi ijro qilinmagani tanqid qilindi.
May oyida O‘zbekistonda iste’mol narxlari 1,5% ga oshdi. Oylik inflyatsiya sur’ati aprel oyiga kelib ikki barobardan ziyod tezlashdi va o‘tgan iyun oyidan beri maksimal darajaga yetdi.
2024-yil may oyida energiya tariflarining oshishi bilan bog‘liq yuqori baza ta’sirining to‘xtashi tufayli yillik inflyatsiya 8,7% gacha pasaydi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит видеоселекторное совещание, посвященное результативности проводимых реформ, состоянию дел в регионах и поиску решений волнующих население вопросов.
По его словам, на прошлой неделе был утвержден порядок возврата половины НДС в виде кешбэка, чтобы предотвратить резкий рост цен на мясо, молоко, мясо птицы и яйца, а также позволить предприятиям работать легально.
Президент предупредил ответственных лиц о необходимости не задерживать выплату кешбэка даже на один день.
«Я также предупреждаю хокимов, что на основе этого нового механизма цены на мясо, молоко, мясо птицы и яйца должны оставаться стабильными. Те, кто не справится с этим, лишатся работы», — сказал глава государства.
Кроме того, Мирзиёев отметил поступление множества обращений по поводу несвоевременного исполнения судебных решений. Он подверг критике то, что в прошлом году каждое пятое судебное решение, направленное в Бюро принудительного исполнения, не было исполнено.
В мае потребительские цены в Узбекистане увеличились на 1,5%. Месячные темпы инфляции ускорились более чем вдвое к апрелю и достигли максимума с прошлого июня.
Годовая инфляция упала до 8,7% из-за прекращения эффекта высокой базы, связанного с повышением энергетических тарифов в мае 2024 года.