17-iyun kuni Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo — Xitoy ikkinchi sammiti doirasida Ostona shahrida Xitoy raisi Si Szinpin bilan muzokara o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Unda ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga ega dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. 2024-yilda tovar ayirboshlash $14 mlrdga yetdi. Investitsiya loyihalari portfeli $60 mlrddan ziyodni tashkil etmoqda.
“Yashil” energetika, neft-gaz, kimyo, farmatsevtika, metallurgiya, tog‘-kon, to‘qimachilik, oziq-ovqat va qurilish tarmoqlarida hamda logistika, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, sun’iy intellekt va raqamlashtirish sohalarida istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
“Ipak yo‘li” jamg‘armasi bilan investitsiya platformasini kengaytirish rejalashtirilgan. Muloqotda kambag‘allikka qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yetakchilar “Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston” strategik temir yo‘li qurilishini jadallashtirish muhimligini ham qayd etdilar. Ta’lim, fan, turizm va madaniyat, kadrlar tayyorlash va xitoy tilini o‘rganish sohalaridagi almashinuvlarni rivojlantirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Yakunda yetakchilar huzurida O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar yakunlangani to‘g‘risida bayonnoma imzolangani e’lon qilindi.
2024-yilning noyabrida prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov O‘zbekiston Xitoy bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarni yakunlaganini ma’lum qilgandi.
Avvalroq O‘zbekiston Buyuk Britaniya bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlagani haqida xabar berilgandi. Natijada, Buyuk Britaniya bozorga kirish bo‘yicha muzokaralar yakunlangan 24-davlat bo‘ldi.

Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин провели переговоры в Астане на полях саммита «Центральная Азия — Китай», сообщила пресс-служба президента.
На встрече обсуждались «актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки». Лидеры затронули темы экономического и инвестиционного взаимодействия, отметив рост двустороннего товарооборота по итогам 2024 года до $14 млрд и объема инвестиций — до $60 млрд.
Также страны подписали протокол о завершении двусторонних переговоров по вопросам вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию. Заявление об этом было сделано в присутствии глав обоих государств в завершение переговоров.
Спецпредставитель президента Узбекистана по вопросам ВТО Азизбек Урунов в конце ноября 2024 года объявил о достижении соглашения с Китаем касательно присоединения к организации. Он описал встречу с китайскими чиновниками как «краткие, но продуктивные».
По словам Урунова, к тому времени Ташкент достиг договоренностей по теме ВТО с 22 государствами. Незадолго до этого завершились 14-месячные переговоры с США, также поддержку Узбекистану выразили Бразилия, Израиль, Шри-Ланка и другие страны.
Урунов в конце мая сообщил об окончании переговоров с Великобританией, которая стала 24-й поддержавшей присоединение Узбекистана к ВТО страной. Он сообщил о планах подписать соответствующий протокол на заседании рабочей группы в Женеве 12 июня.
Ранее Spot писал, почему глава Агентства по привлечению иностранных инвестиций Мансурджон Расулев считает период перед вступлением Узбекистана в ВТО уникальным.