Unda qurilish sohasini rivohlantirish bo‘yicha bajarilgan ishlar haqida axborot berildi. Qayd etilishicha, yangi loyihalashtirilayotgan ko‘p qavatli binolarning xavfsizlik talablariga mosligi qayta o‘rganib chiqilgan. O‘zGASHKLITI, Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti, favqulodda vaziyatlar boshqarmasi, sanitariya-epidemiologiya kabi 10 ga yaqin tashkilotning ilmiy-texnik xulosalari olingan.
Yangi talabga ko‘ra, ko‘p qavatli binolarning zilzilaga bardoshliligi 9 balldan kam bo‘lmasligi belgilanmoqda. Har bir shunday loyiha bo‘yicha yig‘ma xulosalar qilinadi.
Bundan tashqari, taqdimotda baland inshootlar, yangi majmualar ko‘paygani sari ularga barqaror elektr energiyasi zarurligi ta’kidlandi. Shu bois Chilonzor tumanida 160 MVtli yangi podstansiya qurilishi rejalashtirilgan. Bu orqali hududdagi bo‘lajak loyihalar uchun qo‘shimcha quvvat yaratilib, hozirgi tarmoqlarga yuklama tushmaydi.
Shuningdek, bu tumanda 20 ming metr kub sig‘imga ega suv rezervuari barpo etilishi mo‘ljallangan. Natijada Shayxontohur, Chilonzor va Uchtepa tumanlarida ichimlik suvi ta’minoti uzluksizligi ta’minlanadi. Kuniga qariyb 8 ming kVt/soat elektr tejaladi.
Toshkent shahri ko‘plab ishbilarmonlik tadbirlari, forum va ko‘rgazmalarga mezbonlik qilmoqda. Xalqaro anjumanlar doirasida turli uchrashuvlar ham o‘tkazilishi inobatga olinib, Central Asian Expo Uzbekistan — CAEx majmuasida muzokara zallari qurilishi ko‘zda tutilgan.
May oyida binolarni o‘rganish bo‘yicha yangi amaliyot yo‘lga qo‘yilishi, xorijiy mutaxassislar bilan zilzilaga va boshqa tabiiy ofatlarga bardoshli uylarni qurish bo‘yicha tajriba almashilishi, shuningdek, binolar instrumental texnik tekshiruvdan o‘tkazilib, kamchiliklar bartaraf etilishi ma’lum qilingandi.
Prezident elektron pasport orqali nazorat tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu bo‘yicha alohida qaror loyihasi ishlab chiqilib, qurilish obyektlarida bino-inshootlarning seysmik pasporti shakllantiriladi.
Avvalroq ko‘p qavatli uylar yonidagi yashil hududlardagi qurilishlar nazorati kuchaytirilishi haqida xabar berilgandi. Davlat rahbari mutasaddilarga Toshkent shahri va hududlarda boshqa maqsadlarda berib yuborilayotgan yashil hudud, sport maydonchasi hamda bolalar o‘yingohlarini aniqlab, hammasini joyiga qaytarishni topshirdi.

16 июня Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами строительства и развития общественного транспорта, запланированными в Ташкенте, сообщила пресс-служба главы государства.
На презентации была представлена информация о выполненной работе в сфере строительства. Согласно поручению президента, были повторно проанализированы вопросы соответствия новых многоэтажных зданий требованиям безопасности. Получены научно-технические заключения около десяти организаций, включая «УзГАШКЛИТИ», Институт сейсмологии Академии наук, Главное управление по чрезвычайным ситуациям, санитарно-эпидемиологические службы и другие организации.
В соответствии с обновленными требованиями, сейсмостойкость новых зданий должна составлять не менее 9 баллов. По каждому проекту будет формироваться комплексное экспертное заключение.
На совещании отмечалось, что с ростом числа высотных зданий и новых комплексов возникает потребность в электроснабжении. В частности, в Чиланзарском районе планируется строительство новой подстанции мощностью 160 МВт, что обеспечит энергией будущие проекты в данном районе без перегрузки действующих сетей.
сейсмоактивность, строительство, шавкат мирзиеев
Также в этом районе планируется возведение резервуара воды объемом 20 тыс. кубометров. Это позволит обеспечить бесперебойное водоснабжение в Чиланзарском, Шайхантахурском и Учтепинском районах. Ежедневно будет экономиться около 8 тыс. кВт/ч электроэнергии.
Кроме того, Ташкент все чаще становится местом проведения крупных деловых мероприятий, форумов и выставок. На территории комплекса Central Asian Expo Uzbekistan (САЕх), где проводятся международные конференции, запланировано строительство переговорных залов.
13 мая Шавкат Мирзиёев поручил увеличить внимание к качеству новостроек в Узбекистане. По итогам обследований зданий поручено пересмотреть нормативные документы по оценке сейсмического риска, воздействия и угроз.
Ранее Spot писал, что China State Construction займется созданием промзоны в Ташобласти и строительством дорог.