O‘zbekiston va Rossiya mamlakatda atom elektr stansiyasini qurishning iqtisodiy parametrlarini muhokama qilmoqda. Bu haqda 19-iyun kuni Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi (PXIF-2025) davomida Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi o‘rinbosari Aleksandr Novak ma’lum qildi.
“Bugun [AES qurilishi] ning aniq iqtisodiy parametrlari muhokama qilinmoqda. Bu 1000 MVt quvvatga ega ikkita [katta] energoblok va 55 MVt quvvatga ega ikkita [kichik] blok bo‘ladi. Birinchi marta O‘zbekistonda kichik quvvatli atom stansiyasini amalga oshiramiz”, — dedi u.
Rossiya hukumati raisi o‘rinbosarining so‘zlariga ko‘ra, Rossiya kichik stansiyalar loyihalarini faqat suzuvchi ko‘rinishida amalga oshirgan, O‘zbekistondagi kichik AES esa quruqlikda quriladigan “referent” (birinchisi)loyiha bo‘ladi. O‘zbekistonda kichik AESning birinchi blokini ishga tushirish 2029-yil oxirigacha rejalashtirilgan, Yakutiyada esa shunga o‘xshash loyihani yakunlash 2028-yildan 2030-yilga ko‘chirildi.
Aleksandr Novak bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayevga yuzlanib, O‘zbekiston atom energetikasi sohasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun hamkor sifatida Rossiyani tanlagani uchun minnatdorlik bildirdi.
2024-yil may oyida O‘zatom va Rosatom umumiy elektr quvvati 330 MVt bo‘lgan oltita reaktordan iborat kichik atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma imzolagandi. Shunday qilib, O‘zbekiston va Rossiya kichik AES loyihasini qayta ko‘rib chiqib, uning quvvatini uch baravarga — 330 MVt dan 110 MVt gacha kamaytirdi.
Aleksandr Novak. Foto: Dmitriy Orlov / Roskongress
O‘tgan hafta oxirida Rossiya OAV Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vazirligiga tayanib, mamlakatning Rosatom davlat korporatsiyasi bosh pudratchisi bo‘lgan O‘zbekistonda AESni qurish loyihasi qayta formatlangani haqida yozdi. Endi gap ham kichik, ham katta AES qurilishi haqida ketmoqda.
“O‘tgan yili kichik quvvatli atom stansiyasi qurilishiga start berildi, bu yil esa davlat rahbarlari loyihani qayta formatlash va katta quvvatli ikki blokli stansiya va kichik quvvatli ikki blokli stansiya qurish bo‘yicha kelishuvga erishdilar”, — deyiladi Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vazirligi xabarida.
Spot O‘zatom va Rosatom matbuot xizmatlariga murojaat qildi, biroq javob ololmadi. O‘zbekiston tomoni Rossiya ommaviy axborot vositalarining xabarlariga ham, bosh vazir o‘rinbosari Aleksandr Novakning so‘zlariga ham rasman izoh bermadi.

Узбекистан и Россия обсуждают экономические параметры строительства атомной электростанции в республике. Об этом 19 июня заявил заместитель председателя правительства РФ Александр Новак в ходе Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ-2025).
«Сегодня идет обсуждение конкретных экономических параметров [строительства АЭС]. Это будут два [крупных] энергоблока по 1000 МВт и два [малых] блока по 55 МВт. Впервые мы будем реализовать атомную станцию малой мощности в Узбекистане», — заявил он.
По его словам, Россия реализовала проекты малых станций только в плавучем виде, а малая АЭС в Узбекистане станет «референтной» (первой) в наземном исполнении. Введение в эксплуатацию первого блока малой АЭС в Узбекистане запланировано до конца 2029 года, в то время как завершение аналогичного проекта в Якутии передвинули с 2028 на 2030 год.
Александр Новак, смотря в сторону вице-премьера Жамшида Ходжаева, выразил благодарность за то, что Узбекистан выбрал Россию в качестве партнера для реализации проектов в сфере атомной энергетики.
В мае 2024 года «Узатом» и «Росатом» подписали контракт на строительство малой АЭС из шести реакторов общей электрической мощностью 330 МВт. Таким образом, Узбекистан и Россия пересмотрели проект малой АЭС, уменьшив ее мощность в три раза — с 330 до 110 МВт.
Александр Новак. Фото: Дмитрий Орлов / «Росконгресс»
В конце прошлой недели российские СМИ, ссылаясь на Минэкономразвития РФ, написали, что проект строительства атомной электростанции в Узбекистане, генеральным подрядчиком которого выступает российская госкорпорация «Росатом», переформатирован. Теперь речь идет о строительстве как малой, так и большой АЭС.
«В прошлом году дан старт строительству атомной станции малой мощности, а уже в этом году лидерами стран достигнута договоренность переформатирования проекта и строительства двухблочной станции большой мощности и двухблочной станции малой мощности», — сообщило Минэкономразвития РФ.
Spot обратился в пресс-службы Агентства по атомной энергии «Узатом» и госкорпорации «Росатом», но ответа не получил. Узбекистанская сторона официально не комментировала ни сообщения российских СМИ, ни слова вице-премьера Александра Новака.