Oliy Majlis qonunchilik palatasi yoqilg‘i-energetika sohasidagi huquqbuzarliklarga qarshi choralarni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi.
Deputatlar elektr energiyasi, gaz va boshqa energiya resurslaridan oqilona foydalanmaslikka qarshi kurashning dolzarbligini ta’kidladilar. Biroq, hozirda bunday qonunbuzarliklar uchun faqat tashkilotlarning mansabdor shaxslari javobgarlikka tortilmoqda.
Yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun javobgarlik tartibi belgilanmagan. Faqatgina 2024-yilning o‘zida yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan elektr energiyasidan nooqilona foydalanishning 17,6 mingta va gazdan foydalanish qoidalarini buzishning 7,6 mingta holati aniqlangan.
Yangi qonun loyihasiga muvofiq, yakka tartibdagi tadbirkorlar yuridik shaxslar bilan bir qatorda energetika sohasidagi ma’muriy huquqbuzarliklar subyekti sifatida belgilanmoqda. Elektr tarmoqlari, gaz va suv quvurlariga noqonuniy ulanish, shuningdek, resurslarni o‘g‘irlash uchun javobgarlik choralari kuchaytiriladi.
Qonun hujjatlarida O‘zenergoinspeksiyaning ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha bayonnomalar tuzish vakolatlari aniq belgilanmagani qayd etildi. Yangi qonun loyihasi ushbu vakolatlarni yanada aniqroq belgilashga qaratilgan.
Bundan tashqari, ichki ishlar organlari va Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlariga elektr energiyasidan behuda foydalanish bilan bog‘liq qonunbuzarliklar to‘g‘risida bayonnomalar tuzish vakolatini berish taklif etilmoqda.
O‘zenergoinspeksiya 2024-yil dekabridan 2025-yil fevral oyi o‘rtalarigacha 167 ta noqonuniy gazdan foydalanish va 6472 ta gaz o‘g‘irlash holatlarini aniqlagan. Jami 133,8 mln kub metr tabiiy gazdan noqonuniy foydalanilgan bo‘lib, yetkazilgan zarar 227,7 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Shavkat Mirziyoyev 16-iyun kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ayrim hududlarda aholidan gaz bilan bog‘liq muammolar bo‘yicha murojaatlar ko‘pligini ta’kidladi. Sektor rahbarlariga ikki hafta muddatda muammolarni bartaraf etish bo‘yicha topshiriq berdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda energiya sarfi yuqori bo‘lgan 18 ta tarmoq avtonom energiya ta’minotiga o‘tkazilishi haqida yozgandi.

Законодательная палата приняла в первом чтении проект закона об усилении мер против правонарушений в топливно-энергетической сфере. Об этом сообщает нижняя палата Олий Мажлиса.
Депутаты отметили актуальность борьбы с нерациональным потреблением электроэнергии, газа и других энергоресурсов. Однако сейчас к ответственности за подобные нарушения привлекаются только должностные лица организаций.
Порядок ответственности для индивидуальных предпринимателей не обозначен. Только в 2024 году было выявлено 17,6 тыс. случаев нерационального потребления электричества и 7,6 тыс. нарушений использования газа со стороны ИП.
Согласно новому законопроекту, ИП определяются как субъекты административных правонарушений в энергетической сфере наравне с юрлицами. Будут усилены меры ответственности за незаконное подключение к электросетям, газо- и водопроводам, а также хищение ресурсов.
Отмечалось отсутствие в законодательных актах четкого определения полномочий «Узэнергоинспекции» в части составления протоколов по административным нарушениям. Новый законопроект направлен на их более конкретное обозначение.
Кроме того, предлагается дать сотрудникам органов внутренних дел и Министерства по чрезвычайным ситуациям полномочия для составления протоколов о нарушениях, связанных с нерациональным расходованием электроэнергии.
«Узэнергоинспекция» с декабря 2024 года по середину февраля выявила 167 случаев незаконного использования газа и 6472 случаев его хищения. Всего было незаконно использовано 133,8 млн кубометров голубого топлива, а ущерб оценивается в 227,7 млрд сумов.
На совещании 16 июня Шавкат Мирзиёев отметил большое число обращений от граждан в некоторых регионах по поводу проблем с газом. Он поручил руководителям сектора устранить проблемы в течение двух недель.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане 18 энергоемких отраслей планируется перевести на автономное энергоснабжение.