Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi O‘zbekistonning xorijiy valyutadagi uzoq muddatli suveren kredit reytingini bir pog‘ona — “BB-” darajasidan “BB” darajasiga ko‘tardi. Kredit reytingi bo‘yicha prognoz — “barqaror”.
Agentlikning izoh berishicha, kredit reytingining oshishi islohotlar sur’atining tezlashishi va o‘rta muddatli iqtisodiy o‘sishning qulay istiqbollari bilan bog‘liq. Agentlikning kutilmalariga ko‘ra, bu makroiqtisodiy xatarlarni jilovlash va mamlakatning tarkibiy kredit ko‘rsatkichlarini yanada yaxshilashga yordam beradi.
Asosiy islohotlar qatorida Fitch quyidagilarni ajratib ko‘rsatadi:
- pul-kredit siyosatiga ishonchni oshirish va uning transmission mexanizmini yaxshilash chora-tadbirlari;
- xususiylashtirish rejalarini ilgari surish;
- davlat institutlarining shaffofligini oshirish.
Energiya tariflarini liberallashtirish va subsidiyalarni isloh qilish 2024-yilda kutilganidan yaxshiroq fiskal natijalarga erishishga yordam berdi. Bu, shuningdek, taqqoslanayotgan mamlakatlarga nisbatan zaif bo‘lib qolayotgan davlat boshqaruvi ko‘rsatkichlarining bosqichma-bosqich mustahkamlanishida ham o‘z aksini topmoqda, deya ta’kidladi Fitch.
Davlat qarzining past darajasi, salmoqli tashqi va fiskal zaxiralar, iqtisodiy o‘sishning yuqori salohiyati O‘zbekistonning kuchli tomonlari bo‘lib qolmoqda.
Aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YIMning nisbatan pastligi, xomashyo (oltin) eksportiga yuqori darajada bog‘liqlik, inflyatsiya va moliya tizimi dollarlashuvining yuqori darajada saqlanib qolayotganligi to‘xtatib turuvchi omillar bo‘lib xizmat qilmoqda.
May oyi oxirida S&P Global Ratings agentligi O‘zbekistonning xorijiy valyutadagi suveren kredit reytingini “BB-” darajasida tasdiqlagandi. Kredit reytingi prognozi birinchi marta “barqaror"dan “ijobiy"ga yaxshilandi.
Iyun oyida esa Moody’s Ratings agentligi ham kredit reytingi prognozini “barqaror"dan “ijobiy"ga yaxshiladi, O‘zbekistonning uzoq muddatli suveren kredit reytingi “Ba3” (“BB-) darajasida tasdiqlandi.
Avvalroq Jahon banki O‘zbekistonga kichik GESlar qurish uchun $150 mln kredit ajratishi haqida xabar berilgandi.

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings повысило долгосрочный суверенный кредитный рейтинг Узбекистана в иностранной валюте на одну ступень — с уровня «BB-» до «BB». Прогноз по кредитному рейтингу — «стабильный».
В Fitch пояснили, что повышение кредитного рейтинга связано с ускорением темпов реформ и благоприятными перспективами среднесрочного экономического роста. Согласно ожиданиям агентства, это поможет сдерживать макроэкономические риски и способствовать дальнейшему улучшению структурных кредитных показателей республики.
Среди ключевых реформ Fitch выделяет следующие:
- меры по повышению доверия к денежно-кредитной политике и улучшению ее механизма трансмиссии;
- продвижение планов по приватизации;
- повышение прозрачности государственных институтов.
Либерализация тарифов на энергоресурсы и реформа субсидий способствовали лучшим, чем ожидалось, фискальным результатам в 2024 году. Это также отражается в постепенном укреплении показателей государственного управления, несмотря на то, что они остаются слабыми по сравнению с сопоставимыми странами, подчеркнули в Fitch.
Сильными сторонами Узбекистана остаются низкий уровень государственного долга, значительные внешние и фискальные резервы, высокий потенциал экономического роста. Сдерживающими факторами выступают относительно низкий ВВП на душу населения, высокая зависимость от экспорта сырья (золота), сохраняющиеся высокие уровни инфляции и долларизации финансовой системы.
В конце мая агентство S&P Global Ratings подтвердило суверенный кредитный рейтинг Узбекистана на уровне «BB-» в иностранной валюте. Прогноз кредитного рейтинга впервые был улучшен со «стабильного» на «позитивный».
В июне агентство Moody’s Ratings также улучшило прогноз кредитного рейтинга со «стабильного» до «позитивного», в то время как долгосрочный суверенный кредитный рейтинг Узбекистана был подтвержден на уровне «Ba3» («BB-»).