Avvalroq 30-iyun — Yoshkar kuni munosabati bilan Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazayotgani haqida xabar berilgandi.
Unda startaplarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tizim yaratilib, ularni moliyalashtirishga $145 mln venchur sarmoya kiritildi. Prezident bu $1 mlrdga yetkazilishini aytdi.
Endi, bu ishlar maktabdan boshlanadi. O‘quvchilar uchun “mohirlik va biznes soati” kiritilib, ularning g‘oyasini startapga aylantirishga 100 mlrd so‘m grant ajratiladi.
Oliygohlar o‘rtasida ham startaplar bo‘yicha har yili “Eng yaxshi kreativ g‘oya” tanlovi o‘tkazilib, g‘oliblarga oliygoh jamg‘armasidan 300 mln so‘mgacha grant beriladi.
Startapni prototipga aylantirish va sinovdan o‘tkazish uchun Innovatsiya agentligi va IT Park “RnD” markazini ochadi. Eng yaxshi loyihalar bo‘yicha prototip yaratish xarajatining $50 minggacha qismi Yoshlar venchur jamg‘armasidan qoplanadi.
Bundan tashqari, har yili investorlar, yirik korxona va startap tashabbuskorlari ishtirokida “Startap-ekspo” ko‘rgazmasi o‘tkazib boriladi.
Uchrashuvda hozir tog‘-kon, agrosanoat, to‘qimachilik, kimyo, elektrotexnika, qurilish materiallari sohasida ishlayotgan yoshlar soni 1 mlnni tashkil etishi aytildi.
Endi sanoat, servis, tadbirkorlik va qishloq xo‘jaligida band yoshlarning kasbiy rivojlanishi bo‘yicha tizim yaratiladi. Har bir kasb yo‘nalishi bo‘yicha aynan yoshlar o‘rtasida respublika musobaqalari o‘tkazilib, unda davlat korxonalari va xususiy sektor vakillari tengma-teng ishtirok etadi.
Tarmoq rahbarlari har yili o‘z tizimidagi 100 nafar yoshni seleksiya qilib, xorijiy stajirovkaga yuborishni yo‘lga qo‘yadi. Buning uchun, har bir tarmoq 10 mlrd so‘mdan ajratadi. Bu mablag‘lar soliq solish bazasidan chegirib tashlanadi.
O‘qishga kira olmagan maktab bitiruvchilari hamda texnikum va oliygohlarni tugatayotgan talabalarni band etish bo‘yicha 2 ta alohida dastur qabul qilindi. Buning uchun Aloqabank va O‘zmilliybank'ka $300 mln ajratildi.
Ushbu banklar “Yoshlar biznesi” dasturi doirasida 100 ming yoshlarni, “Kelajakka qadam” orqali 140 ming oliygoh bitiruvchisini daromadli ish bilan ta’minlashga mas’ul bo‘ladi.
Bandlik vazirligi Savdo-sanoat palatasi O‘zmilliybank bilan birga oliygoh, texnikum, kasbiy ta’lim bitiruvchilarini ish beruvchilar bilan bog‘laydigan platformani ishga tushiradi. Shuningdek, vazirlik Maktab, Oliy ta’lim vazirliklari “Harakatda daromad” elektron tizimini yaratib, ta’tildagi 3 mln yoshlarni malaka talab qilmaydigan ishlar bilan band qiladi.
Har yili yuqori sinf o‘quvchilarini kasb tanlashga qiziqtirish va ko‘maklashish maqsadida “Mening kasbim” respublika tanlovi o‘tkaziladi.
May oyida qabul qilingan hukumat qarori bilan madaniyat va san’at sohasidagi startaplarga 37,5 mln so‘mgacha mablag‘ ajratilishi belgilandi. Sohada sun’iy intellektdan va texnologiyalardan foydalanish bo‘yicha Ijodiy texnolaboratoriya tashkil etiladi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев выступает на встрече по случаю Дня молодежи. Президент анонсировал начало работ по созданию «национальной модели искусственного интеллекта».
Глава государства обратил внимание на поддержку стартапов и отметил, что объем венчурных инвестиций достиг $145 млн. В ближайшие годы планируется довести эту цифру до $1 млрд, для чего развитие культуры стартапов будет организовано со школьного уровня.
В школах планируется ввести «час мастерства и бизнеса» и выделить 100 млрд сумов на гранты для превращения идей учеников в стартапы. Для студентов ежегодно будет проводиться конкурс «Лучшая креативная идея» с призами до 300 млн сумов.
Агентство по развитию инноваций и IT Park откроют совместный научно-исследовательский центр, где стартапы смогут создавать и испытывать прототипы продуктов. Создатели лучших прототипов получат компенсацию до $50 тыс. затрат на разработку. Ежегодно будет проводиться выставка «Стартап-экспо» с участием инвесторов и крупных компаний.
Планируется создать систему профессионального развития молодежи, работающей в промышленности, сервисной сфере, сельском хозяйстве и малом бизнесе. По каждому направлению будут организованы соревнования с участием государственного и частного сектора.
Отраслевым руководителям поручено ежегодно отбирать по 100 молодых сотрудников для стажировок за рубежом. На эти цели ожидается выделение минимум 10 млрд сумов от каждой отрасли, которые будут оформлены в виде налогового вычета.
Также были приняты две программы занятости — для выпускников школ, не поступивших в вузы, и для окончивших техникумы и университеты представителей молодежи. «Алокабанк» и НБУ получат $300 млн на их реализацию.
Банкам поручено привлечь к предпринимательству 100 тыс. узбекистанцев по программе «Молодежный бизнес». Еще 140 тыс. выпускников планируется обеспечить доходной работой в рамках проекта «Шаг в будущее».
Министерство занятости и Торгово-промышленная палата запустят специальную платформу для налаживания связи между выпускниками и работодателями. Также будет создана система «Доход в движении», при помощи которой 3 млн молодых людей смогут получать доходы на каникулах за счет работы, не требующей квалификации.
Ранее Spot писал, что до 15 июля принимаются заявки на конкурс стартапов Road to Battlefield для отбора в финал с денежными призами до $100 тысяч.