O‘zbekistonda qurilish oynalari uchun utilizatsiya yig‘imini joriy etish rejalashtirilmoqda. Taklif Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi (O‘zstandart) tashabbusi bilan ishlab chiqilgan.
1-iyul kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida qurilish materiallari sohasidagi texnik jihatdan tartibga solishni yanada takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasining asosiy maqsadi “chiqindilarning fuqarolar hayoti va sog‘lig‘iga, atrof-muhitga zararli ta’sirining oldini olish, chiqindilar hosil bo‘lishini kamaytirish va ulardan oqilona foydalanishni ta’minlash"ga qaratilgan.
“Qurilish oynasidan foydalanish natijasida yuzaga keladigan chiqindilarni utilizatsiya qilish va qayta ishlash xarajatlarini qoplash uchun utilizatsiya yig‘imini joriy etilmoqda”, — deyiladi parlament quyi palatasi xabarida.
Qonun loyihasining qabul qilinishi natijasida qurilish oynasining sifati yaxshilanishi bilan birga, mahalliy ishlab chiqarilzyotgan qurilish oynasi eksporti hajmi ko‘payishi kutilmoqda.
O‘zstandart direktori Akmal Jumanazarov o‘z nutqida O‘zbekistonda yiliga 408 ming tonna shisha chiqindilari to‘planishini, shundan o‘tgan yili umumiy hajmning atigi 9%i yoki 37 ming tonnasi utilizatsiya qilinganini ta’kidladi. “Bu atrof-muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda,” — dedi u.
Agentlik chiqindilarni qayta ishlash, tegishli infratuzilmani yaratish va ularni qayta ishlash xarajatlarini qoplash uchun qurilish oynasi uchun utilizatsiya yig‘imini joriy etishni taklif qilmoqda. Qonun loyihasini tayyorlashda O‘zstandart “milliy manfaatlar va norma ijodkorligi"ni hisobga olgan holda Rossiya, Belarus hamda Qirg‘izistonning qonunchilik tajribasini o‘rganib chiqdi.
Hujjat 5 ta manfaatdor idora bilan kelishilgan va Adliya vazirligida huquqiy ekspertizadan o‘tkazilgan. Qonun loyihasi “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida"gi va “Chiqindilar to‘g‘risida"gi qonunlarga o‘zgartirishlar kiritishni nazarda tutadi.
Qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi: 105 deputat uni yoqlab ovoz berdi, 4 nafari qarshi chiqdi, 5 nafari betaraf qoldi, yana 14 nafari esa ovoz bermadi.
Avvalroq O‘zbekistonda yirik hisob-kitoblarni naqdsiz shaklga o‘tkazish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане планируют ввести утилизационный сбор на строительное стекло. Инициатором предложения выступило Узбекское агентство по техническому регулированию при Кабинете министров («Узстандарт»).
1 июля на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса в первом чтении был рассмотрен проект закона, направленный на дальнейшее совершенствование технического регулирования в сфере строительных материалов.
Основной целью законопроекта названо «предотвращение вредного воздействия отходов на жизнь и здоровье граждан, окружающую среду, сокращение образования отходов, обеспечение их рационального использования».
«Предусматривается введение утилизационного сбора на строительное стекло для покрытия затрат на утилизацию и переработку отходов, возникающих при их использовании», — говорится в сообщении нижней палаты парламента.
В результате принятия законопроекта ожидается, что качество строительного стекла повысится, а также будут увеличены объемы экспорта строительного стекла местного производства.
Директор «Узстандарта» Акмаль Жуманазаров в своем выступлении заявил, что ежегодный сбор стеклянных отходов в Узбекистане составляет 408 тыс. тонн, из которых в прошлом году было утилизировано лишь 9% от общего объема, или 37 тыс. тонн. «Это оказывает негативное влияние на окружающую среду», — отметил он.
Ведомство предлагает ввести утильсбор на строительное стекло для переработки отходов, создания соответствующей инфраструктуры и покрытия расходов на их переработку. При подготовке законопроекта «Узстандарт» изучил законодательный опыт России, Беларуси и Кыргызстана, учитывая «национальные интересы и нормотворчество».
Документ согласован с пятью заинтересованными ведомствами и прошел правовую экспертизу в Министерстве юстиции. Законопроект требует внесения поправок в законы «Об охране природы» и «Об отходах».
Законопроект принят в первом чтении: 105 депутатов проголосовали «за», 4 — «против», 5 — воздержались, еще 14 не участвовали в голосовании.
Ранее Spot рассказывал о том, что холодильники и морозильники простаивают на границе из-за сертификации.