2025-yilning yanvar-iyun oylarida o‘zbek so‘mi dollarga nisbatan 2% dan ko‘proqqa mustahkamlandi. Birinchi yarim yillikda O‘zbekistonda dollarning rasmiy kursi 262 so‘mga — 12 920,48 so‘mdan 12 654,13 so‘mga tushdi.
May-iyun oylarida milliy valyuta AQSh dollariga nisbatan keskin ko‘tarila boshladi. Eng yuqori nuqtada dollar kursi aprel oyi oxiri bilan 500 so‘mdan ko‘proqqa pasayib, 2024-yil 29-yanvardan buyon eng past ko‘rsatkich — 12 410 so‘mga tushdi. Birinchi yarim yillik yakunlariga ko‘ra, aksariyat banklarda dollar kursi 12 600 so‘mdan past darajada saqlanib qoldi.
Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abror Mirzo Olimov Spot’ga bergan izohida 2025-yilda milliy valyuta kursining barqarorligi sabablarini tushuntirgandi.
“Birinchidan, [dollar] kursiga pul o‘tkazmalari oqimining ko‘payishi ta’sir qiladi. Ikkinchidan, bizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar yaxshi kirib kelmoqda. Uchinchidan, birinchi chorakda import ilgargi katta ta’sir ko‘rsatgan darajada o‘smadi. Shuningdek, oltinni hisobga olmaganda tovarlar eksporti ham oshdi”, — dedi Markaziy bank rahbari o‘rinbosari.
Spot birinchi yarim yillikda dollar kursi pasayishi sabablari, o‘zbek so‘mi mustahkamlanishining iqtisodiyotga ta’siri va yilning ikkinchi yarmida almashuv kursi bo‘yicha kutilmalar haqida iqtisodchilar va tahlilchilar bilan suhbatlashdi.
Dollar kursining pasayishi sabablari
Iqtisodchi Yuliy Yusupovning ta’kidlashicha, so‘m dollarga nisbatan mustahkamlanayotgan bo‘lsa-da, boshqa valyutalarga nisbatan qadrsizlanmoqda: yevroga nisbatan 10,29% ga, funt sterlingga nisbatan — 7,39%, rublga nisbatan — 23,82% va ienaga nisbatan 6,71% ga pasaygan.
“So‘mning mustahkamlanishi emas, balki dollarning qadrsizlanishi kuzatilmoqda. Yil boshidan beri dollar yevroga nisbatan deyarli 10% ga, so‘mga nisbatan esa 3,3% ga tushdi (eng yuqori nuqtada — Spot izohi)”, — deya tushuntirdi ekspert.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dollar kursi pasayishining asosiy sababi AQSh prezidenti Donald Trampning siyosati, harakatlari va bayonotlaridir. Xususan, iqtisodchi import tovarlariga tartibsiz tariflar siyosati va Trampning AQSh valyutasi barqarorligini ta’minlash uchun mas’ul bo‘lgan Federal zaxira raisi Jerom Pauellga nisbatan tanqidini ta’kidlaydi.
Trampning harakatlari va iqtisodiy siyosatining oldindan aytib bo‘lmasligi investorlarning AQSh hukumati va iqtisodiyotiga, shuningdek, Amerika valyutasiga ortiq ishonmasligiga olib keladi, deya qo‘shimcha qildi Yusupov.
Yusupov so‘mning real qiymatini mustahkamlash va qo‘llab-quvvatlashning yana bir omili sifatida jahon bozorida oltin narxining ko‘tarilishi hamda qimmatbaho metallar savdosining ortishini ta’kidladi. Bu O‘zbekistonga chet el valyutasi oqimini ta’minlaydi.
Iqtisodchi, Mirkonomika Telegram-kanali muallifi Mirkomil Xolboyev esa Yusupovning so‘mning mustahkamlanishi faqat dollarning zaiflashishi bilan bog‘liq, degan fikriga umuman qo‘shilmadi. Uning ta’kidlashicha, Amerika valyutasining sezilarli devalvatsiya davri allaqachon o‘tib ketgan, iyun oyida esa so‘m barcha asosiy valyutalarga nisbatan, shu jumladan real ko‘rinishda ham mustahkamlangan.
Kap Depo investitsiya bankiri Muzaffar Roziqov Spot’ga bergan izohida so‘mning mustahkamlanishi ham fundamental, ham vaziyatli omillar bilan bog‘liqligini ta’kidladi. Bular orasida:
- tashqi savdo aylanmasining o‘sishi — besh oyda eksport 31,1% ga, import 3,7% ga oshdi;
- oltin eksportining o‘sishi — yanvar-may oylarida $6,5 mlrd (2024-yilning bu davrida $4,2 mlrd);
- transchegaraviy pul o‘tkazmalarining o‘sishi — birinchi chorakning o‘zida $3,3 mlrd.
“Bundan tashqari, Markaziy bank ortiqcha likvidlikni cheklash va milliy valyutaga bo‘lgan ishonchni saqlab qolish orqali muvozanatli monetar siyosat olib bormoqda. Import qiluvchilar tomonidan valyutaga bo‘lgan talabning mavsumiy pasayishi bilan bog‘liq bozor ishtirokchilarining kutilmalari ham muhim rol o‘ynadi”, — dedi Roziqov.
Ekspert dollar kursining bir haftada 260 so‘mga keskin pasayishini qisqa muddatli omillar bilan bog‘ladi. Ular orasida eksport tushumlari fonida valyuta taklifining o‘sishi va mavsumlar oralig‘ida import qiluvchilar tomonidan talabning cheklanganligi bor. Roziqovning ta’kidlashicha, makroiqtisodiy barqarorlik saqlanib qolsa va valyuta oqimi o‘sib borsa, so‘m mustahkamlanishning barqaror tendensiyasiga o‘tishi mumkin. Valyuta kursiga tashqi iqtisodiy konyunktura va xomashyo tovarlari, ayniqsa, oltin narxlari dinamikasi ham ta’sir ko‘rsatadi.
Mustahkam so‘mning iqtisodiyotga ta’siri
Yuliy Yusupov dollar kursi pasayishining O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta’siri haqida gapirar ekan, mamlakatning asosiy savdo hamkorlari Xitoy, Rossiya va Yevropa mamlakatlari ekanligini ta’kidladi, ularning valyutalariga nisbatan so‘m devalvatsiyasi taxminan inflyatsiya darajasida, ya’ni real ko‘rinishda na mustahkamlanmoqda, na pasaymoqda.
“O‘zbekistonda tovarlarning katta qismi dollarda olib kelinadi, bu esa import tovarlari narxining pasayishini anglatishi mumkin. Biroq, importning asosiy yetkazib beruvchilari Xitoy, Rossiya va Yevropa ekanligini hisobga olsak, ular tovarlarining narxi tushmaydi. Iste’molchilar bundan hech qanday foyda ko‘rmaydi va dollar kursining pasayishi hisobiga inflyatsiyaning o‘sish sur’atlari sekinlashmaydi”, — dedi u.
Iqtisodchining ta’kidlashicha, 2022 va 2024-yillarda so‘m real qiymatda qimmatlashgan, chunki inflyatsiya o‘sish sur’ati milliy valyutaning qadrsizlanishidan sezilarli darajada yuqori bo‘lgan. Buning natijasida, mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlari import tovarlarga nisbatan raqobatbardoshligini yo‘qotib, ular zarar ko‘rgan. Shuningdek, so‘mning kuchli bo‘lishi mahalliy eksportchilarga ham zarar keltiradi, chunki ularning mahsulotlari tashqi bozorlarda nisbatan qimmatlashadi.
Muzaffar Roziqovning fikricha, so‘mning mustahkamlanishi, ayniqsa, import tovarlari segmentida dezinflyatsion bosim o‘tkazmoqda. Bu xorijdan olib kelinadigan texnika, avtomobillar, dori-darmon va boshqa tovarlar narxining o‘sishi sekinlashishiga olib kelishi mumkin. “Kuchli so‘m narxlarni barqarorlashtirishga yordam beradi, ammo ularning pasayishini kafolatlamaydi,” — deya ta’kidladi ekspert ichki xarajatlar, jumladan, logistika, soliqlar va ijara xarajatlarining o‘sishi mumkinligini ta’kidlab.
Joriy yilning ikkinchi yarmida moliyaviy tahlilchi dollar kursining nisbatan barqaror bo‘lishini va 12 700−12 800 so‘m atrofida o‘zgarishi mumkinligini kutmoqda.
Biroq buning uchun iqtisodiyotdagi joriy tendensiyalarni saqlab qolish zarur. Valyuta tushumlarining o‘sishi, mo‘tadil inflyatsiya va barqaror makroiqtisodiy siyosat shular jumlasidan.

В январе-июне 2025 года узбекский сум укрепился по отношению к доллару на более чем 2%. За первое полугодие официальный курс доллара в Узбекистане снизился на 262 сума — с 12 920,48 сумов до 12 654,13 сумов.
В мае-июне национальная валюта начала резко укрепляться к американской валюте. На пике курс доллара снижался на свыше 500 сумов по сравнению с концом апреля, упав до минимума с 29 января 2024 года — до отметки 12 410 сумов. По итогам первого полугодия курс доллара в большинстве коммерческих банков сохранился ниже 12 600 сумов.
В начале мая заместитель председателя Центрального банка Аброр Мирзо Олимов рассказал в комментарии Spot о причинах стабильности курса национальной валюты в 2025 году.
Spot побеседовал с экономистами и аналитиками о причинах падения курса доллара в первом полугодии, эффектах укрепления узбекского сума для экономики и ожиданиях по обменному курсу на вторую половину года.
Причины снижения курса доллара
Экономист Юлий Юсупов заявил, что укрепление сума наблюдается в паре с долларом, в то время как по отношению к другим валютам происходит падение: к евро на 10,29%, к фунту — на 7,39%, к рублю — на 23,82%, к йене — на 6,71%.
«Нет никакого укрепления сума — есть падение доллара. Доллар по отношению к евро с начала года упал почти на 10%, а по отношению к суму — на 3,3% (на пике — прим. Spot)», — пояснил эксперт.
По его словам, главным фактором падения курса доллара является политика, действия и слова президента США Дональда Трампа. В частности, экономист выделяет хаотичную политику в области тарифов на импортные товары и критику Трампом председателя Федеральной резервной системы Джером Пауэлла, отвечающего за стабильность американской валюты.
Непредсказуемость действий и экономической политики Трампа приводит к тому, что инвесторы больше не доверяют правительству и экономике США, а также американской валюте, добавил Юсупов.
В качестве другого фактора укрепления и поддержки сума в реальном выражении Юсупов привел рост мировой цены золота и увеличение продаж драгметалла, что обеспечивает приток иностранной валюты в Узбекистан.
Экономист и автор Telegram-канала Mirkonomika Миркомил Холбоев не совсем согласен с мнением Юсупова о том, что укрепление узбекского сума связано исключительно с ослаблением доллара. Он отмечает, что период заметной девальвации американской валюты уже прошел, тогда как в июне сум укреплялся по отношению ко всем основным валютам — в том числе в реальном выражении.
Инвестиционный банкир Kap Depo Музаффар Розиков в комментарии Spot отметил, что укрепление сума связано как с фундаментальными, так и ситуативными факторами. Среди них:
- рост внешнеторгового оборота — за пять месяцев экспорт увеличился на 31,1%, импорт — на 3,7%;
- наращивание экспорта золота — $6,5 млрд за январь-май (в аналогичный период 2024 года — $4,2 млрд);
- увеличение трансграничных денежных переводов — $3,3 млрд только в первом квартале.
«Кроме того, Центральный банк проводит взвешенную монетарную политику, ограничивая избыточную ликвидность и поддерживая доверие к национальной валюте. Немаловажную роль сыграли и ожидания участников рынка, связанные с сезонным снижением спроса на валюту со стороны импортеров», — отметил Розиков.
Эксперт связал резкое снижение курса доллара на 260 сумов за одну неделю с краткосрочными факторами. Среди них — рост предложения валюты на фоне экспортных поступлений и ограниченный спрос со стороны импортеров в межсезонье. Розиков допускает, что при сохранении макроэкономической стабильности и росте притока валюты узбекский сум может перейти в устойчивый тренд на укрепление. На обменный курс также будут влиять внешнеэкономическая конъюнктура и динамика цен на сырьевые товары, особенно золото.
Влияние крепкого сума на экономику
Говоря об эффектах падения курса доллара для экономики Узбекистана, Юлий Юсупов подчеркнул, что основными торговыми партнерами республики являются Китай, Россия и страны Европы, по отношению к валютам которых сум девальвируется примерно на уровне инфляции, то есть в реальном выражении и не укрепляется, и не падает.
«В Узбекистане значительная часть товаров завозится в долларах, что может означать снижение цен на импортные товары. Однако, учитывая, что основными поставщиками импорта являются Китай, Россия и Европа, цены на их товары не будут падать. Потребители не получат никакой выгоды, и замедление темпов роста инфляции за счет снижения курса доллара не произойдет», — заявил он.
Экономист отметил, что в 2022 и 2024 годах узбекский сум в реальном выражении дорожал, так как темпы роста инфляции существенно опережали ослабление национальной валюты. В результате местные производители пострадали из-за того, что их продукция стала менее конкурентоспособной относительно импортных товаров. Также сильный сум вредит отечественным экспортерам, чья продукция относительно дорожает на зарубежных рынках.
По мнению Музаффара Розикова, укрепление сума оказывает дезинфляционное давление, особенно в сегменте импортных товаров. Это может привести к замедлению роста цен на технику, автомобили, медикаменты и другие товары, ввозимые из-за границы. «Сильный сум способствует стабилизации цен, но не гарантирует их снижения», — подчеркнул эксперт, отметив возможности роста внутренних издержек, включая логистику, налоги и аренду.
Во второй половине этого года инвестбанкир ожидает относительную стабильность курса доллара с возможными колебаниями в пределах 12 700−12 800 сумов.
Однако для этого необходимо сохранение текущих трендов в экономике. Среди них — рост валютных поступлений, умеренная инфляция и стабильная макроэкономическая политика.