Avvalroq 1-iyul kuni Shavkat Mirziyoyev raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt va telekommunikatsiyalar sohasidagi rejalar bilan tanishgani haqida xabar berilgandi. O‘zbekiston sun’iy intellekt uchun infratuzilmani rivojlantirishga $50 mln yo‘naltiradi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida prezidentga O‘zbekistonda davlat idoralari faoliyatiga sun’iy intellektni joriy etish bo‘yicha 100 ta ustuvor loyiha taqdim etilganini qayd etdi. Ularning bir qismi davlat rahbari tasdig‘idan o‘tgan.
“Biz allaqachon Nvidia chiplarida kichik GPU klasterini ishga tushirdik, undan birinchi navbatda sog‘liqni saqlash sohasiga sun’iy intellektni joriy etishda foydalaniladi. Hozir katta klaster bo‘yicha ishlayapmiz”, — dedi vazir.
Prezident aholiga sun’iy intellekt asoslarini o‘rgatishni kuchaytirish bo‘yicha topshiriq berdi. Buning uchun BAA tomonidan taqdim etilgan bepul kurslarga ega aistudy.uz platformasi yaratildi. Raqamli texnologiyalar vazirligi boshqa davlatlar bilan hamkorlikda platformaga yangi o‘quv kurslarini qo‘shishni rejalashtirmoqda.
2024-yil oxirida raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos sun’iy intellekt modellarini o‘qitish uchun yirik GPU klasterini yaratish rejalarini e’lon qilgandi.
Ekspertizadan o‘tgan kompaniyalar quyidagi quvvatlardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi:
- bepul: ijtimoiy vazifalarni hal qiladigan loyihalar uchun (masalan, tibbiyot yoki shahar loyihalarida);
- tijorat asosida: tijorat salohiyatiga ega mahsulotlar uchun.
Shuningdek, startaplarga sun’iy intellekt modellarini boyitish uchun zarur ma’lumotlar taqdim etiladi. Ushbu yondashuv, uning fikricha, mamlakatda “sun'iy intellektning keskin rivojlanishi uchun poydevor” bo‘ladi, chunki muhim ma’lumotlar va hisoblash quvvatlaridan har doim ham mamlakat tashqarisida foydalanish mumkin emas.
Iyun oyida Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos Gazeta’ga bergan intervyusida sun’iy intellekt loyihalari uchun “qumdon” doirasida sinovdan o‘tkazish uchun kichik GPU klasteri olinganini ma’lum qilgandi. Shuningdek, yil oxirigacha Blackwell B200 seriyali yangi NVIDIA protsessorlari asosida yirik klaster yetkazib berilishi rejalashtirilgan.
Avvalroq O‘zbekistonda Bir million sun’iy intellekt yetakchilari dasturi ishga tushirilgani haqida xabar berilgandi. U orqali sun’iy intellekt sohasidagi beshta asosiy yo‘nalish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni bepul o‘zlashtirish mumkin.

Как ранее писал Spot, 1 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с планами в сфере цифровых технологий, искусственного интеллекта и телекоммуникаций. Узбекистан направит $50 млн на развитие инфраструктуры для ИИ.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 рассказал, что президенту презентовали 100 приоритетных проектов по внедрению искусственного интеллекта в деятельность госучреждений в Узбекистане. Часть из них получила одобрение главы государства.
«Мы уже запустили малый GPU-кластер на чипах Nvidia, который в первую очередь будет использоваться для внедрения ИИ в сферу здравоохранения. Мы сейчас работаем по большому кластеру», — поделился глава Минцифры.
Президент поручил усилить обучение населения основам ИИ. В частности, для этого создана платформа aistudy.ai с бесплатными курсами, которые предоставили ОАЭ. Минцифры планирует добавлять новые обучающие курса в партнерстве с другими странами.
В конце 2024 года первый замминистра цифровых технологий Олег Пекось озвучил планы по созданию крупного GPU-кластера для обучения ИИ-моделей.
Компании, прошедшие экспертизу, получат доступ к этим мощностям:
- бесплатно: для проектов, которые решают социальные задачи (например, в медицине или городских проектах);
- на коммерческой основе: для продуктов с коммерческим потенциалом.
Также стартапам будут предоставляться необходимые данные для обогащения ИИ-моделей. Этот подход, по его мнению, станет «фундаментом резкого развития ИИ» в стране, так как критически важные данные и вычислительные мощности не всегда можно использовать за пределами страны.
В июне первый замглавы Минцифры Олег Пекось в интервью «Газете.uz» сообщил о получении малого GPU-кластера для тестирования в рамках «песочницы» для ИИ-проектов. Также до конца года планируется поставка большого кластера на базе новых процессоров NVIDIA серии Blackwell B200.