2-iyul kuni Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev “Zagulba” qarorgohida tor doirada uchrashuv va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida kooperatsiya va almashinuvlarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiy kooperatsiya yilida tovar ayirboshlash hajmi 25% ga oshdi. Loyihalar portfeli $4 mlrdga yetgan. 300 ga yaqin qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Bokuda “O‘zbekiston” bog‘i qurilishi boshlanib, Ozarbayjondagi O‘zbekiston elchixonasining yangi binosi ochiladi.
Parlamentlar, hukumatlar, vazirliklar va hududlar darajasidagi amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi. Xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta’kidlandi.
Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmini yiliga $1 mlrdga yetkazish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqildi. Sanoat, infratuzilma, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, turizm, bank va boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan alohida Kooperatsiya dasturi qabul qilinayotgani ta’kidlandi.
Qo‘shma investitsiya kompaniyasi faoliyatini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Tadbirkorlar kengashi hamda Sanoat va iqtisodiy zonalar forumi kabi hamkorlikning yangi formatlari qo‘llab-quvvatlandi.
Transport-kommunikatsiya sohasidagi sheriklikda O‘rta yo‘lakni rivojlantirishda ishtirok etish loyihalari muhokama qilindi. Ushbu yo‘lak orqali tashilayotgan O‘zbekiston yuklari hajmi 25% ga — 1 mln tonnadan ziyodga oshgani qayd etildi. Mart oyidan boshlab yuk tashishda elektron ruxsatnomalarga o‘tildi.
Shuningdek, Yevropaga “yashil” elektr energiyasini eksport qilish bo‘yicha qo‘shma loyihani tayyorlashni jadallashtirishga kelishib olindi. Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha “yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.
Avvalroq O‘zbekiston, Ozarbayjon va Qozog‘iston Yevropaga yashil energiya koridori doirasida qo‘shma korxona tuzgani haqida xabar berilgandi. Bokuda joylashgan kompaniyaning bosh direktori Ozarbayjon Energetika vazirligi va SOCAR kompaniyasining sobiq xodimi Farhod Mammadov bo‘ldi.

2 июля Шавкат Мирзиёев и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели встречу в узком составе и второе заседание Высшего межгосударственного совета, сообщила пресс-служба главы государства.
Стороны рассмотрели вопросы укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, а также расширения кооперации и обменов в приоритетных направлениях сотрудничества.
В 2025 году двусторонний товарооборот вырос на 25%. Портфель проектов достиг $4 млрд. Действует около 300 совместных предприятий. В ходе визита будет дан старт строительству парка «Узбекистан» в Баку и открыто новое здание посольства в Азербайджане.
Узбекистан и Азербайджан рассмотрели возможности доведения ежегодных объемов товарооборота и инвестиций до $1 млрд. Для этого принимается отдельная программа кооперации, в которую войдут проекты в области промышленности, инфраструктуры, сельского хозяйства, здравоохранения, туризма, банковском секторе и других сферах.
Стороны подчеркнули важность расширения деятельности совместной инвестиционной компании и поддержали такие новые форматы взаимодействия, как Совет предпринимателей и Форум промышленных и экономических зон.
Другое направление для партнерства — транспорт и коммуникации. В этой связи обсуждены проекты участия в развитии Транскаспийского транспортного маршрута. Объем перевозок узбекских грузов через данный коридор вырос на 25% — более 1 млн тонн. Кроме того, с марта обеспечен переход на электронные разрешения при грузоперевозках.
Кроме того, Узбекистан и Азербайджан договорились об ускорении подготовки совместного проекта по экспорту «зеленой» электроэнергии в Европу.
По итогам заседания решено принять «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
Ранее Spot писал, что Узбекистан, Азербайджан и Казахстан создали СП по проекту «зеленого» энергокоридора в Европу.