Avvalroq 1-iyul kuni Shavkat Mirziyoyev raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt va telekommunikatsiyalar sohasidagi rejalar bilan tanishgani haqida xabar berilgandi. O‘zbekiston sun’iy intellekt uchun infratuzilmani rivojlantirishga $50 mln yo‘naltiradi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida har oyda kamida 30 ta xorijiy kapital ishtirokidagi IT-kompaniyalar mamlakatda o‘z ofislarini ochayotganini ma’lum qildi. Natijada IT-xizmatlar eksporti hajmi oshmoqda.
“Biz 2028-yilgacha eksport hajmini $1 mlrdga yetkazishni rejalashtirgan edik. Qo‘llab-quvvatlash va yuqori o‘sish sur’atlari tufayli joriy yilning o‘zida IT-xizmatlar eksporti $1 milliard dollardan oshishini kutmoqdamiz,” — dedi vazir.
Uning so‘zlariga ko‘ra, barcha elektron davlat xizmatlarini Yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga o‘tkazish va ularning ro‘yxatini kengaytirish topshirildi. Maqsad — barcha xizmatlarning kamida 70%i bitta platformada mavjudligini ta’minlash.
Davlat xizmatlarini tashqi mobil ilovalarga, jumladan, bank va to‘lov ilovalariga integratsiya qilish vazifasi qo‘yildi. O‘tgan yili Raqamli texnologiyalar vazirligi bunday platformalar orqali bepul davlat xizmatlaridan foydalanish bo‘yicha tajribani ishga tushirdi.
“Bugun prezident ularga [tashqi ilovalarga] pullik davlat xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyatini berishni topshirdi. Bu ilovalarning mijozlari ularning interfeysida ishlashga odatlangan. Bu foydalanuvchilarga uchinchi tomon platformalari orqali pullik davlat xizmatlarini olishda qo‘shimcha qulayliklar yaratadi”, — dedi Sherzod Shermatov.
Biroq, buning uchun davlat organlari tomonidan ichki jarayonlarni raqamlashtirish maqsadida yangi axborot tizimlarini joriy etish bo‘yicha “jiddiy ishlar” olib borilishi talab etiladi. Hukumatga davlat organlarini raqamlashtirish loyihalarini jadallashtirish va Yagona portal orqali davlat xizmatlaridan foydalanishni soddalashtirish bo‘yicha prezident qarori loyihasini takomillashtirish vazifasi yuklatildi.
2024-yil noyabr oyida Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos vazirlik alohida superapp yaratish g‘oyasidan voz kechib, davlat xizmatlarini barchaga ma’lum bo‘lgan xizmatlarga integratsiya qilish tarafdori ekanini qayd etgandi.
Hozirda ilovalarda 10−12 ta davlat xizmatlari mavjud, ammo bu ro‘yxat kengayishda davom etadi. Xususiy sektor va bank platformalari bilan integratsiyani rivojlantirish alohida ehtiyotkorlikni talab qiladi, degandi u.
“Bepul xizmatlar allaqachon o‘tkazib bo‘lindi. Hozirda pullik xizmatlarni faol ravishda o‘tkazmoqdamiz, barcha to‘lov xizmatlari, vositalari va ilovalar bilan hamkorlikda ishlayapmiz. Bu imkoniyat barcha banklar va telekommunikatsiya xizmatlari operatorlari uchun mavjud”, — deya ta’kidladi Pekos.
Biroq, Raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosarining aniqlik kiritishicha, shaxsiy ishtirokni talab qiladigan davlat xizmatlari bundan mustasno. Masalan, ilovalar orqali tonirovka uchun to‘lovni amalga oshirish mumkin, ammo barmoq izlarini topshirish zarurati tufayli ID-kartani olish imkonsiz.
Avvalroq MyGov ilovasida ayrim hujjatlarning elektron shakllari joriy etilgani haqida xabar berilgandi. Ularni banklar, notarial idoralar, ichki avia hamda temir yo‘l qatnovlarida, shuningdek, davlat va korporativ xizmatlardan foydalanishda qog‘oz shaklining o‘rniga taqdim etish mumkin.

Как ранее писал Spot, 1 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с планами в сфере цифровых технологий, искусственного интеллекта и телекоммуникаций. Узбекистан направит $50 млн на развитие инфраструктуры для ИИ.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 рассказал, что ежемесячно свыше 30 IT-компаний с иностранным капиталом открывают офисы в республике — рост в три раза по сравнению с 2017 годом. В результате растут объемы экспорта IT-услуг.
«Мы планировали к 2028 году достичь $1 млрд экспорта. Благодаря поддержке и более высоким темпам роста уже в этом году мы ожидаем экспорт IT-услуг свыше $1 млрд», — отметил глава Минцифры.
По его словам, все электронные госуслуги поручено перевести на Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) и расширить их перечень. Цель — обеспечить доступность не менее 70% всех услуг на одной платформе.
Президент поставил задачу интегрировать госуслуги в сторонние мобильные приложения, включая банковские и платежные. В прошлом году Минцифры уже запустило эксперимент по доступу к бесплатным госуслугам через такие платформы.
«Сегодня президент поручил предоставить им [сторонним приложениям] возможность оказывать и платные госуслуги. Клиенты этих приложений привыкли работать на их интерфейсе. Это создает дополнительные удобства, чтобы пользователи могли получать платные госуслуги через сторонние платформы», — заявил Шерзод Шерматов.
Однако для этого требуется «серьезная работа» со стороны государственных органов по внедрению новых информационных систем для цифровизации внутренних процессов. Правительству поручено доработать проект постановления президента по ускорению проектов по цифровизации госорганов и упрощению доступа к госуслугам через ЕПИГУ.
В ноябре 2024 года первый замминистра цифровых технологий Олег Пекось заявил, что Минцифры отказалось от идеи создания отдельного супераппа, предпочтя интеграцию госуслуг в уже популярные сервисы.
Сейчас в приложениях доступно по 10−12 госуслуг, но этот список продолжит расширяться. Развитие интеграции с частным сектором и банковскими платформами требует особой осторожности, подчеркнул чиновник.
«Бесплатные услуги уже перевели. Платные сейчас переводим активно, совместно работаем со всеми платежными сервисами, инструментами, приложениями. Это можно всем банкам и операторам телекоммуникационных услуг», — заявил Пекось.
Однако замглавы Минцифры уточнил, что исключение составят госуслуги, требующие личного присутствия. Например, можно будет оплатить тонировку через приложения, но нельзя получить ID-карту из-за необходимости сдачи отпечатков пальцев.