O‘zbekiston ko‘p maqsadli tezkor tadqiqot reaktorini (KMTTR) yaratish bo‘yicha xalqaro konsorsiumga qo‘shiladi. Bu haqda Rosatom xalqaro tarmog‘i xususiy muassasasi bosh direktori Vadim Titov YeOII forumi doirasidagi davra suhbatida ma’lum qildi.
Davra suhbatida Belarus, Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekistondan kelgan ishtirokchilar YeOIIga a’zo davlatlarning yadroviy va radiatsiya texnologiyalari sohasidagi asosiy yutuqlari, ishlanmalari, shuningdek, YeOII a’zolarining yadroviy texnologiyalar sohasidagi sanoat kooperatsiyasi salohiyati, hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash masalalarini muhokama qildilar.
YEOIIga a’zo davlatlarning ilmiy-texnik hamkorligini rivojlantirish imkoniyati sifatida Rossiyaning Rosatom tomonidan Ulyanovsk viloyatida barpo etilayotgan tez neytronlarga asoslangan to‘rtinchi avlod KMTTR loyihasi hamda yadroviy va radiatsiya texnologiyalari sohasida Yevroosiyo texnologik platformasini yaratishning maqsadga muvofiqligi asosiy mavzu bo‘ldi.
Rosatom xalqaro ilmiy-texnik loyihalari direktori Vasiliy Konstantinovning so‘zlariga ko‘ra, KMTTRni nafaqat energetikada, balki tibbiyotda ham, masalan, saraton kasalliklarini davolashda qo‘llash mumkin.
“Reaktor hali qurilayotganiga qaramay, biz uning negizida xalqaro ilmiy platformani shakllantirmoqdamiz. Ayni paytda unga 20 dan ortiq xorijiy davlat va tashkilotlar jalb etilgan. Xitoy, O‘zbekiston va Belarus bilan muzokaralar faol olib borilmoqda. Ularning shu yil oxirigacha konsorsiumga qo‘shilishini kutmoqdamiz”, — dedi Konstantinov.
O‘z navbatida, Rosatom xalqaro tarmog‘i bosh direktori Vadim Titov RITM-200 reaktori bazasidagi kichik quvvatli atom elektr stansiyasi haqida to‘xtalib o‘tdi. Tez orada Jizzax viloyatida birinchi kichik quvvatli yer usti atom stansiyasi qurilishi boshlanadi, dedi u.
Avvalroq O‘zbekiston 2027-yilda uranni boyitish va ishlab chiqarish uchun Rossiyaga yuborishi haqida xabar berilgandi.

Узбекистан присоединится к международному консорциуму по созданию многоцелевого быстрого исследовательского реактора (МБИР). Об этом сообщил гендиректор частного учреждения «Росатом Международная сеть» Вадим Титов на круглом столе в рамках форума ЕАЭС.
Участники круглого стола из Беларуси, России, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана обсудили основные достижения, разработки государств-членов ЕАЭС в сфере ядерных и радиационных технологий, а также потенциал промышленной кооперации членов ЕАЭС в сфере ядерных технологий, определение перспективных направлений для сотрудничества.
Основная тема стала российский проект МБИР четвертого поколения на быстрых нейтронах, который «Росатом» сооружает в Ульяновской области, как возможность для развития научно-технического сотрудничества государств-членов ЕАЭС и целесообразность создания Евразийской технологической платформы в сфере ядерных и радиационных технологий.
По словам директора международных научно-технических проектов «Росатома» Василия Константинова, МБИР можно использовать не только в энергетике, но и в медицине — например, при лечении онкологических заболеваний.
«Несмотря на то, что реактор еще строится, мы уже формируем на его базе международную научную платформу. В настоящее время в ней задействованы более 20 зарубежных стран и организаций. Активно ведутся переговоры с Китаем, Узбекистаном и Беларусью. Ожидаем, что они присоединятся к консорциуму до конца этого года», — сказал Константинов.
В свою очередь, гендиректор «Росатом Международная сеть» Вадим Титов коснулся АЭС малой мощности на базе реактора РИТМ-200. Первую наземную атомную станцию малой мощности скоро начнут строить в Джизакской области, отметил он.