6-iyul holatiga ko‘ra, quyosh va shamol elektr stansiyalari tomonidan 2025-yilda ishlab chiqarilgan elektr energiyasi miqdori 5 mlrd kVt/soatga yetdi. Bu kuniga o‘rtacha 26,7 mln kVt/soat elektr energiyasini tashkil etdi.
Mazkur generatsiyaning 3,12 mlrd kVt/soatlik qismi quyosh elektr stansiyalari tomonidan, 1,91 mlrd kVt/soatlik qismi esa shamol elektr stansiyalari tomonidan ishlab chiqarildi.
Natijada 1,51 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalib, atmosferaga 2,22 mln tonnadan ortiq zararli gazlar chiqishining oldi olindi.
Bundan tashqari, joriy yil boshidan bugun, 7-iyul soat 08:00 ga qadar O‘zbekistondagi barcha gidroelektr stansiyalari va quyosh hamda shamol elektr stansiyalari tomonidan 8,74 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi. Bu joriy yildagi jami generatsiyaning 20,3%ini tashkil qiladi.
Buning natijasida esa 2,64 mlrd kub metr tabiiy gaz tejaldi hamda atmosferaga 3 ,88 mln tonnadan ortiq zararli gazlarning chiqishi oldi olindi. Mazkur hajmdagi elektr energiyasi 7,28 mlnta xonadonning olti oylik yoki 3,64 mlnta xonadonning bir yillik me’yoriy bazasini tashkil qiladi.
Hozirda mamlakatning 10 ta viloyatida umumiy quvvati 4,11 GVt bo‘lgan 11 ta quyosh fotoelektr hamda 4 ta shamol elektr stansiyalari ishlab turibdi.

С начала года солнечные и ветряные электростанции Узбекистана произвели свыше 5 млрд кВт·ч энергии. Это больше показателя за весь 2024 год, сообщает Министерство энергетики.
Новая рекордная отметка была достигнута 6 июля. Только за предыдущие 26 дней, начиная с 10 июня, мощности, работающие от возобновляемых источников энергии, обеспечили поставку в электросети около 1 млрд кВт·ч.
Основная часть показателя приходится на 11 действующих фотоэлектростанций, которые суммарно произвели 3,125 млрд кВт·ч энергии. Кроме того, четыре ветропарка поставили в сеть еще 1,915 млрд кВт·ч.
Использование альтернативной энергетики позволило сэкономить свыше 1,5 млрд кубометров природного газа, отметили в министерстве. Также был предотвращен выброс в атмосферу 2,22 млн тонн парниковых газов.
По данным на 8:00 7 июля, общая «зеленая» генерация с учетом солнечных и ветряных электростанций, а также гидроэнергетики составила 8,73 млрд кВт·ч. Ее доля составила 20,3% общего производства электроэнергии в нынешнем году.
Согласно расчетам ведомства, этот объем покрывает средний расход энергии 7,28 млн домохозяйств за полгода. Удалось сохранить 2,64 млрд кубометров газа и избежать 3,88 млн тонн атмосферных выбросов.