O‘zbekistonda ichki yonuv dvigatelli avtomobillarni elektromobillarni quvvatlantirish uchun mo‘ljallangan joylarda to‘xtatganlik uchun jarima solish taklif qilindi.
7-iyul kuni Tokbor elektr zaryadlash stansiyalari tarmog‘i vakili Aziz Parpiyev Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan IT-kompaniyalar vakillari, kontent-provayderlar va davlat xaridlari ishtirokchilari bilan ochiq muloqotda shunday taklif bilan chiqdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Tokborga elektromobil haydovchilaridan ko‘plab murojaatlar kelib tushmoqda, ular ochiq avtoturargohlarda elektr yoqilg‘i quyish shoxobchalari o‘rnini IYDli avtomobillar egallayotganidan shikoyat qilmoqda. Bu elektromobil egalariga quvvatlash stansiyalaridan foydalanish imkonini bermaydi.
Aziz Parpiyevning ta’kidlashicha, o‘tgan yili prezident administratsiyasi tomonidan O‘zbekistonda elektr yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan. Tokbor Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga elektromobillarni quvvatlantirish stansiyalari bo‘lgan joylarda to‘xtash joylari uchun o‘zgartirish kiritishni taklif qildi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 1-noyabrdagi tegishli qaroriga muvofiq, Ichki ishlar vazirligiga viloyat hokimliklari bilan birgalikda ikki oy muddatda stansiyalardan maqsadsiz foydalanishning oldini olish, stansiya maydonlarini egallab olish holatlarini bartaraf etish va ta’sir choralarini ko‘rish bo‘yicha qonunchilik hujjatlariga o‘zgartirishlar kiritish yuzasidan hukumatga takliflar kiritish topshirildi. Tokbor vakili ma’lumotiga ko‘ra, ushbu topshiriq hozirgacha bajarilmagan.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov Tokbor taklifini “o‘rinli” deb atadi va uchrashuv bayonnomasiga kiritdi.
Avvalroq Spot besh oyda O‘zbekiston avtomobil importi tarkibida elektromobillar yarmidan ko‘pini egallagani haqida yozgandi. May oyida mamlakatga olib kelingan avtomobillarning qariyb 95%i Xitoyda ishlab chiqarilgan.

В Узбекистане предложили штрафовать автомобили с двигателем внутреннего сгорания за парковку на местах, предназначенных для зарядки электромобилей. С таким предложением 7 июля выступил представитель сети электрозаправок Tokbor Азиз Парпиев на открытом диалоге с представителями IT-компаний, контент-провайдеров и участников госзакупок, организованном Торгово-промышленной палатой.
По его словам, в Tokbor поступает много обращений от водителей электромобилей, которые жалуются на то, что на открытых парковках места с электрозаправками занимают автомобили с ДВС. Это не позволяет владельцам электрокаров воспользоваться станциями зарядки.
Азиз Парпиев отметил, что в прошлом году Администрация президента сформировала рабочую группу по развитию сети электрозаправок в Узбекистане. Tokbor предложила внести изменение в Кодекс об административной ответственности за парковку на местах со станциями зарядки электромобилей.
Согласно постановлению Кабинета министров от 1 ноября 2024 года (ПКМ-732), Министерству внутренних дел совместно с областными хокимиятами было поручено в двухмесячный срок внести в правительство предложения по внесению изменений в законодательные акты для предотвращения нецелевого использования станций, устранения случаев занятия площадей станций и принятия мер воздействия. В Tokbor подчеркнули, что данное поручение до сих пор не было исполнено.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов назвал предложение Tokbor «уместным» и включил в протокол встречи.
Ранее Spot писал, что с начала года электромобили заняли более половины в структуре автоимпорта Узбекистана.