Davlat rahbari Shayxontohur va Chilonzor tumanlarini bog‘lab turuvchi Bunyodkor ko‘chasida bo‘lib, bu yerdagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Markaziy ko‘chada san’at va madaniyat maskanlari, turli idoralar, ko‘p qavatli uylar, supermarket va restoranlar joylashgan.
Salohiyatdan foydalanib, ko‘chaning 1,5 kilometr qismi xizmat ko‘rsatish va gastroturizm ko‘chasiga aylantirildi. Yo‘l bo‘yi obod qilinib, odamlar sayr qilishi, ovqatlanishi va mazmunli dam olishi uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Ko‘chani gastronomik ko‘chaga aylantirish uchun bu yerdagi 90 ta tadbirkorlik subyekti tunu kun ishlash tartibiga o‘tkazildi. Shundan 45 tasi yangi tashkil etilgan. Shu bilan birga, 500 kishi ish bilan ta’minlandi.
Bunyodkor ko‘chasiga yondosh hududdagi Kamolon, Yangi Kamolon va Kamolon darvoza mahallalarida 18 mingga yaqin aholi yashaydi. Hozirda bu yerga yiliga 255 ming mehmon tashrif buyuradi, ularning sonini yiliga 1 mlnga yetkazish sharoit mavjud.
Poytaxtning Mirobod, Olmazor, Chilonzor, Yakkasaroy, Yangihayot tumanlarida shunday gavjum ko‘chalar tashkil etilgan. Bunyodkor ko‘chasi mazkur turizm halqasining bir qismi bo‘ladi. Toshkent shahrida 26 ta ko‘chani uzluksiz ishlaydigan gavjum ko‘chaga aylantirish, 24/7 soat ishlaydigan savdo nuqtalarini 1000 taga ko‘paytirish rejalashtirilgan.
2024-yilning fevralida prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda Toshkentda sanoat, infratuzilma va turizmni rivojlantirish bo‘yicha takliflar ma’qullanib, poytaxtda “gastronomik ko‘cha"lar tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berilgandi.
O‘tgan yilning 15-iyulidan Taras Shevchenko ko‘chasini gastronomik ko‘chaga aylantirish bo‘yicha ishlar boshlanishi kerak edi. Biroq, jarayon oradan bir hafta o‘tib, 22-iyulda boshlandi. Spot Mirobod tumani hokimligi bilan gastronomik ko‘cha konsepsiyasi, ochilishining keyinga qoldirilishi, unga tutash hududlar ijarasi va tadbirkorlar bilan bog‘liq zararni kompensatsiya qilish masalalari borasida suhbatlashdi. Joriy yilning iyun oyida gastronomik ko‘cha qurilishining ikkinchi bosqichi yakunlandi.
Sergeli tumanida “gastronomik” ko‘cha barpo etish rejalashtirilmoqda. Uzluksiz faoliyat yurituvchi mazkur ko‘cha So‘g‘diyona va Jaloyir ko‘chalari kesishmasida joylashadi hamda mahalliy hokimlik va Yangi Sergeli istirohat bog‘idan boshlanib, Fayz mebel fabrikasida tugaydi.
Mart oyida Toshkent shahar hokimining birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Haydarov poytaxtdagi 26 ta ko‘chada jami 40 km uzunlikdagi 24/7 ko‘chalar tashkil etish rejalashtirilganini ma’lum qildi. Ularda mingdan ortiq yangi tadbirkorlik nuqtalari ochilib, 5 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Hokimlik gastronomik ko‘chalarni tashkil etish uchun joylar Toshkentdagi tadbirkorlik faoliyatini hisobga olgan holda tanlanganini qayd etdi. Bu yerda tashrif buyuruvchilar xavfsizligi va qulayligi ta’minlanadi. Shuningdek, shovqin va jamoat tartibini buzishning oldini olish mexanizmlari ishlab chiqilmoqda.

Шавкат Мирзиёев посетил «гастрономическую улицу», созданную вдоль ташкентского проспекта Бунёдкор. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Круглосуточная зона для предприятий общепита и сервисной сферы располагается вдоль отрезка проспекта длиной 1,5 км, начиная от площади Дружбы народов. Здесь были проведены работы по благоустройству, созданы фонтаны, обновлены системы освещения и остановки.
Вдоль улицы находится 90 ресторанов, магазинов и других заведений, включая 45 новых заведений. Благодаря их переходу на режим работы 24/7 было создано около 500 рабочих мест.
По расчетам, изменения позволят увеличить туристический поток территории в 4 раза — с 255 тыс. до 1 млн человек ежегодно. Также они обеспечат улучшение условий для 18 тыс. жителей близлежащих махаллей «Камолон», «Янги-Камолон» и «Камолон-Дарвоза».
Новая круглосуточная улица вошла в сеть сервисных зон, созданных в Мирабадском, Алмазарском, Чиланзарском, Яккасарайском и Янгихаётском районах Ташкента. Всего планируется создать 26 подобных локаций и довести число работающих в них заведений до 1 тысячи.
В феврале 2024 года Шавкат Мирзиёев ознакомился с планами развития промышленности, сферы услуг и инфраструктуры Ташкента. Среди прочего было анонсировано создание новых рекреационных зон, гостиниц, объектов торговли и услуг.
Столичный хокимият через несколько дней поделился планами по созданию первой «гастрономической улицы» — вдоль улицы Султанали Машхади в Яшнабадском районе. Тогда же сообщалось о намерении создать в восьми районах зоны для ремесленников и гастротуризма, с целью привлечения внутренних и иностранных туристов.
Летом стартовали работы по обустройству инфраструктуры для «гастрономической» зоны по улице Тараса Шевченко. Первый этап реконструкции улицы подошел к концу в октябре (после двух переносов), а менее чем через две недели стартовал второй этап. Участок от школы №94 до улицы Саида Барака был перекрыт на месяц.
Кроме того, районные хокимияты представили еще несколько проектов гастрономических улиц. Одна из них будет располагаться вдоль улицы Садыка Азимова, другую планируется организовать по улице Шота Руставели.
Еще один проект гастроулицы запланирован в Сергелийском районе. На участке длиной 1,2 км установят кафе из легких конструкций и фудтраки. Дорога будет односторонней с бесплатной парковкой.
Ранее Spot писал, что Агентство стратегических реформ подготовило проект Концепции развития ночной экономики.