O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari magistral elektr uzatish liniyalari operatori 7-iyul kuni Xitoyning elektr uskunalari yetkazib beruvchisi bilan shartnoma imzoladi.
Qayd etilishicha, hujjat 220 kV kuchlanishli Zafar va Fayziobod podstansiyalarini to‘liq modernizatsiya qilishga oid hisoblanadi.
Kelishuv doirasida obyektlarni zamonaviy to‘plamli elegaz izolyatsiyali taqsimlash qurilmalaridan (KRUE) foydalanishga o‘tkazish rejalashtirilgan. Xitoy tomoni texnikani loyihalashtirish, yetkazib berish va o‘rnatish ishlarini bajaradi.
Loyihaning asosiy maqsadi — ushbu podstansiyalarni zamonaviy elegaz izolyatsiyali komplekt taqsimlovchi qurilma (KRUE) podstansiyalariga aylantirishdir.
KRUEni o‘rnatish podstansiyalarning ishonchli ishlashini ta’minlashi, xodimlarning xavfsizligini oshirishi va ularning ishiga inson omilining ta’sirini kamaytirishi kerak.
Modernizatsiya atrof-muhitga salbiy ta’sirni, shuningdek, obektlar faoliyatiga iqlim ta’sirini kamaytirishi kutilmoqda.
Markaziy bank hisobotiga ko‘ra, 2024-yilda gaz va elektr ta’minotidagi uzilishlar Toshkentda biznes yuritishning asosiy to‘sig‘iga aylandi. To‘liq quvvatda ishlamaydigan tadbirkorlar ulushi 55%gacha ko‘tarildi.
O‘tgan hafta Spot tariflar joriy etilganidan so‘ng tadbirkorlar bilan energiya ta’minoti vaziyatini va uzluksiz elektr yetkazib berish uchun ko‘proq to‘lashga tayyorliklarini muhokama qilgan edi. Suhbatda ishtirok etgan barcha biznes vakillari elektr tarmoqlaridagi muntazam uzilishlarni va elektr ta’minoti tashkilotlaridagi shaffoflik muammosini ta’kidlashgan.
Shundan so‘ng, Hududiy elektr tarmoqlari uzilishlarni kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida tarmoqlarni yangilash va ta’mirlash ishlari hamda favqulodda vaziyatlar bilan izohladi. Davlat kompaniyasi rejalashtirilgan uzilishlar haqida jamoatchilikni yaxshiroq xabardor qilishga va’da berdi.
Avvalroq Spot olti oyda O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan yashil energiya miqdori 5 mlrd kVt/soatga yetgani haqida yozgandi.

Китайская компания Shangdong Electrical Engineering & Equipment Group обновит две электрические подстанции в Ташкенте, сообщает пресс-служба Минэнерго.
Оператор магистральных линий электропередачи «Национальные электросети Узбекистана» подписал соглашение с китайским поставщиком электрооборудования 7 июля. Документ касается полной модернизации подстанций «Зафар» и «Файзиобод» напряжением 220 кВ.
В рамках соглашения планируется перевод объектов на использование современных комплектных распределительных устройств с элегазовой изоляцией (КРУЭ). Китайская сторона выполнит проектирование, поставку и монтаж техники.
Установка КРУЭ должна обеспечить надежную работу подстанций, повысить безопасность персонала и сократить влияние человеческого фактора на их работу. Ожидается, что модернизация снизит негативный эффект на окружающую среду, а также климатическое воздействие на работу объектов.
Согласно отчету Центробанка, в 2024 году перебои с газом и электроэнергией стали главным препятствием для ведения бизнеса в Ташкенте. Доля предпринимателей, работающих на неполной мощности, выросла до 55%.
На предыдущей неделе Spot обсуждал с предпринимателями ситуацию с энергоснабжением после введения тарифов и готовность платить больше за бесперебойную поставку электричества. Все опрошенные представители бизнеса отмечали регулярные перебои в работе электросетей и проблему с открытостью в электроснабжающих организациях.
После этого «Региональные электросети» объяснили отключения проведением работ по обновлению и ремонту сетей для осенне-зимнего периода, а также аварийными ситуациями. Госкомпания обещала лучше информировать общественность о плановых отключениях.
Ранее Spot писал, что в Каракалпакстане заработали пять малых гидроэлектростанций общей мощностью 145 кВт.