Shavkat Mirziyoyev Chilonzor tumanidagi sanoat hududida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Mazkur hudud Beshqo‘rg‘on va Tirsakobod mahallalari hududida joylashgan bo‘lib, 320 gektar maydonni egallagan. Kichik sanoat zonasi maqomidagi ushbu majmua Prezidentning 2023-yil 3-iyuldagi qarori asosida tashkil etilgan.
Bu yerda xalqaro standartlarga muvofiq energiya tejamkor, ekologik xavfsiz ishlab chiqarish quvvatlari barpo etildi. Hozirgi kunda bunday korxonalar soni 531 taga yetdi.
Ularda yaratilgan ish o‘rinlari soni esa 20 mingtaga yaqinlashdi. Yillik ishlab chiqarish salohiyati ham kam emas — 6,8 trln so‘m. Joriy yilda hududdagi 50 ta korxonada 180 million dollarlik mahsulot eksport qilinadi.
Davlat rahbari ushbu hududdagi Tarleplast korxonasida bo‘lib, ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Ushbu loyihaning umumiy qiymati $25 mln bo‘lib, korxonaga Yevropaning yetakchi kompaniyalaridan 12 turdagi zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan.
Natijada bu yerda yiliga 90 ming tonna temir quvur va po‘lat profillar ishlab chiqarish imkoni yaratildi. Mahsulot hajmi pul ko‘rinishida 900 mlrd so‘mni tashkil etadi. Korxonada 120 ish o‘rni yaratilgan.
Yuqori bosimga va tashqi ta’sirlarga chidamli quvurlar turi, hajmi va narxi bo‘yicha raqobatbardosh hisoblanadi. O‘tgan yili $4 mlnlik mahsulot Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston va Qirg‘iziston kabi mamlakatlarga eksport qilinganida ham ko‘rish mumkin. Endi sotuv geografiyasi yanada kengaytirish mo‘ljallangan.
Prezident mazkur industrial hududda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirdi. Yaqin istiqboldagi sanaot loyihalari taqdimot qilindi.
Xususan, ko‘p qavatli ishlab chiqarish korpusini qurish va monomarkaz tashkil etish rejalashtirilgan. Natijada sanoat zonasida yana 100 ta yangi loyiha amalga oshirilib, qo‘shimcha 3 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Loyihalar qurilish, farmatsevtika, elektrotexnika, poligrafiya, avtomobilsozlik, tikuv-trikotaj va qandolatchilik kabi yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan suhbatlashdi. Qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar tayyorlash, ish o‘rinlarini ko‘paytirish hamda xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

10 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с реализуемыми проектами в промышленной зоне Чиланзарского района Ташкента, сообщает пресс-служба главы государства.
Малая промышленная зона, расположенная на территории махаллей Бешқуркон и Тирсакобод на площади в 320 га, создана на основании постановления президента от 3 июля 2023 года.
В промзоне размещены энергоэффективные и экологически безопасные производственные мощности. Сейчас количество таких предприятий достигло 531, число созданных рабочих мест приближается к 20 тыс.
Годовой производственный потенциал — 6,8 трлн сумов. В этом году 50 предприятий планируют экспортировать продукцию на сумму $180 млн.
Президент посетил предприятие Tarleplast и ознакомился с производством. Общая стоимость проекта составляет $25 млн. На предприятии установлено 12 видов оборудования от европейских компаний. Это позволило наладить выпуск 90 тыс. тонн стальных труб и металлических профилей в год. Объем продукции в денежном выражении составляет 900 млрд сумов. На предприятии создано 120 рабочих мест.
Трубы, как сообщается, выдерживают высокое давление и внешние воздействия, отличаются конкурентоспособностью по ассортименту и цене. В прошлом году предприятие экспортировало продукцию на $4 млн в Россию, Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан, планируя расширить географию поставок.
Мирзиёев также осмотрел выставку продукции, производимой в данной индустриальной зоне, и ознакомился с презентацией перспективных промышленных проектов.
В частности, планируется строительство многоэтажного производственного корпуса и создание моноцентра. В результате в промзоне будет реализовано еще 100 новых проектов и создано дополнительно 3 тысячи рабочих мест.
Проекты охватывают такие направления, как строительство, фармацевтика, электротехника, полиграфия, автомобилестроение, швейно-трикотажное и кондитерское производство.
Глава государства пообщался с предпринимателями и дал рекомендации по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью, созданию новых рабочих мест и развитию сферы услуг.
Ранее Spot писал, что Шавкат Мирзиёев указал на «большой нереализованный потенциал» в мебельной отрасли.