Prezident 10-iyul kuni “O‘zbekiston fuqarolarini, chet el fuqarolarini hamda fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni yashash joyi va turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish to‘g‘risida"gi qonunni imzoladi.
Unga ko‘ra, shaxslarning yashashi uchun uy-joy maydonini beruvchi turar joy mulkdori yoki uni tasarruf etish huquqiga ega shaxs ularni yashash joyi yoki turgan joyi bo‘yicha o‘z vaqtida ro‘yxatdan o‘tkazishi kerak.
Joylashtirish vositalarida turganlarni turgan joyi bo‘yicha xabardor qilish tartibida ro‘yxatdan o‘tkazish mas’ul xodimlar tomonidan “E-mehmon” tizimi orqali amalga oshiriladi.
Xorijda doimiy yashovchi fuqarolar O‘zbekistonga kirgan kundan 10 ish kunidan kechiktirmay yashash joyi yoki turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishi shart.
Fuqarolarni yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish quyidagilar orqali amalga oshiriladi:
- ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalarida;
- davlat xizmatlari markazlarida;
- Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali.
Yashash joyi va turgan joy bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazishda uy-joy maydonining ijtimoiy normasiga rioya etish talab qilinadi. Hozirda bu bir kishi uchun 16 kv.metrni, kreslo-aravachada harakatlanadigan nogironligi bo‘lganlar uchun esa 23 kv.metrni tashkil etadi.
Avvalroq MyGov ilovasida ayrim hujjatlarning elektron shakllari joriy etilgani haqida xabar berilgandi. Ularni banklar, notarial idoralar, ichki avia hamda temir yo‘l qatnovlarida, shuningdek, davlat va korporativ xizmatlardan foydalanishda qog‘oz shaklining o‘rniga taqdim etish mumkin.

Шавкат Мирзиёев 10 июля подписал закон о регистрации для граждан Узбекистана, иностранцев и лиц без гражданства. Об этом сообщило Министерство юстиции в своем Telegram-канале.
Документ утверждает порядок регистрации по месту жительства и месту пребывания во время поездок. Согласно закону, за регистрацию жильцов отвечает собственник жилищной площади, предоставленной им, либо имеющее право распоряжаться жильем лицо.
Ответственность за регистрацию лиц, останавливающихся в гостиницах и других местах размещения, возлагается на их сотрудников. Регистрация проводится в уведомительном порядке через систему E-mehmon.
Граждане Узбекистана, постоянно проживающие за рубежом, обязаны пройти регистрацию по месту жительства или пребывания в течение 10 рабочих дней после приезда в страну.
Выполнить регистрацию гражданина по месту жительства можно:
- в отделе миграции и оформлении гражданства МВД;
- в Центре государственных услуг;
- через Единый портал интерактивных госуслуг.
При регистрации по месту жительства или пребывания обязательно соблюдать социальную норму площади жилья. Сейчас минимальная норма составляет 16 кв. метров на одного человека и 23 кв. метра — для лиц с инвалидностью, передвигающихся на инвалидных колясках.